Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Subiecte (mereu) interesante pe Ghetar


699 raspunsuri la acest subiect

#691
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 21:36

strumphitza uite cum am procedat noi, eu si fratele meu intr-o situatie asemanatoare :

Tata avea o mica buba la nas care nu se mai vindeca, de cateva luni. IN toamna a venit la noi la botez, il vede o prietena medic, si ii zice sa o scoata neaparat cand merge in ro. Zis si facut, merge si se opereaza imediat la varu-meu. Peste cateva saptamani vine rez de la biopsea : carcinom metatipic, margini curate. Varu ne spune noua, mie si lu frate-miu. Tipul asta de carcinom e extrem de rar, se rezolva in general chirurgical. Oncologul de acolo din spital zicea sa faca 3 sedinte de chimio, preventiv. Noi nu am fost de acord. Eu am fost aici, cu analizele, m-am interesat, pana la urma a facut radio si gata.

Bref, noi i-am zis lu tata cand deja aveam un plan de bataie. Asa a fost cel mai bine in cazul nostru. Tata e extrem de anxios cand vine vorba de boli, nu avea sens sa se strezese inainte.

I-am spus totul f pozitiv, ca da, are asta, dar exista rezolvare.

Eu cred ca o atutudine pozitiva ajuta, chiar daca e si un pic de minciuna in pozitiv (acum depinde cu cine stai de vorba ... ce fel de personalitate)

 

NU stiu cat te-am ajutat cu povestea mea, dar poate un pic ...


Editat de mcoca, 06 iulie 2014 - 21:38 .


#692
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 21:44

strumphi big hug din partea mea si ma rog pt tine si tatal tau.

 

incearca inainte de a da telefon sa gasesti o farima de tarie in tine. indifferent cat timp va mai avea tatal stii ca usor nu ii vva fi dar tu treb sa fii tare sa iti gasesti aceasta tarie de undeva. mama ta are nevoie de tine  la fel si familia ta de acasa.

 

nu stiu...chiar nu stiu ce sa iti spun mai mult.

oricum cuvintele tatalui tau nu le voi uita niciodata "am construit o casa, am plantat un pom...am crescut un copil, mi-am trait viata"...pt mine sunt cuvinte frumoase.

strumphi descarca-te aici spune tot ce ai pe suflet...dar incearca sa iei totul mai usor...sa nu te lasi darimata. cu totii trecem prin asta e parte din viata...



#693
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 21:58

Strumpfi, putere multa!

 

Alex, cum mai te plangi de plictiseala pe ghetar cand eu am scris gramada? Heh, ia sa aud?  [soricel]



#694
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 22:33

DidiAlex  [flo2]  si  [:-)))] ...o sa incerc sa alunec numai pe burta :)). 

 

Strumphita imi pare rau...sunt alaturi de tine, stiu prin ce treci, din pacate...cu diferenta ca eu eram numai la 100 de km de tata si vb zilnic la tf, iar in ultimele doua zile am fost langa el, l-am tinut de mana cand a suflat pentru ultima data...e cumplit de greu dar viata merge inainte...mama e singura de 12 ani, si eu si sora mea suntem plecate din tara. Macar sora ta e acolo, e un ajutor imens...

 

Sa aveti o saptamana frumoasa!



#695
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 22:37

Aschiutza, s-a inteles gresit..nu eram io plictisita..si asa nu am citit..din lipsa de timp...

 

din contra ..am atatea pe cap....complicat, complicat..

-aseara a fost nunta nepotului meu, si io am lipsit...pt ca e complicat..

-R are niste negi si face terapie,

-

 

...dar cand citesc despre oameni in suferinta ..pur si simplu sar..pt ca am trecut prin asta..

 

 Buflea & Strumfi, o imbratisare calda [flo2]



#696
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 03:53

Strumfita, orice ti-as spune din experienta mea cu mama-plecata la 61 de ani-te-ar intrista mai mult. Atat ca, sa stii, avem cu totii in spate crucea asta, mai devreme sau mai tarziu, si toti de aici rezonam cu durerea ta, care e acum durerea neputintei si a asteptarii. E greu si cand esti departe de ei, e greu tare si cand esti langa ei...
Te imbratisez strans!

#697
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 04:19

In Quebec sunt cam 13 saptamani de vacanta, rotunjind cea de Pasti la 1 saptamana, 9 de vara, 2 de Craciun si prima saptamana din martie. Se adauga zilele libere oficiale, cam una pe luna, plus numeroasele "journées pédagogiques", zile libere pt elevi (nu si pt profesori), ce "pica" de obicei ori lunea ori vinerea, deci tot atatea minivacante, sau long weekenduri daca preferati.

In vacantele de iarna (ca si in martie tot iarna e, de-a binelea) poporul prefera evadarea in tarile calde, ski-ul fiind rezervat week-endurilor, sunt multe statiuni de ski la distante rezonabile de orasele mari (Mont Tremblant, statiunea unde a avut accidentul fatal de ski Natasha Richardson, sotia lui Liam Neeson, Mont-St. Bruno si o sumedenie de alte Mont-uri. Nu va inchipuiti cine stie ce munti, mai mult un fel de subcarpatici asa, ca sa nu zic coline, dar statiunile sunt super echipate si zapada e din belsug.)
De ce tirada asta despre ski? Pentru ca la varsta mea respectabila nu am schiat inca niciodata si tare mi-ar placea, m-am hotarat ca in iarna cand piciul meu va fi de 3 ani, nu asta, urmatoarea,sa-l dau la cursuri si sa invat si eu.

In privinta caldurilor estivale, insula Montreal se mandreste cu o umiditate teribila cand e canicula, ceea ce o face greu de suportat, mai greu decat la aceleasi temperaturi in zonele uscate. M-am obisnuit, mie mai cumplita mi se pare canicula in Ro, in Bucuresti faceam cativa pasi si nu mai puteam, mi se scurgea orice farama de energie, simteam ca ma topesc odata cu asfaltul incins in care intra tocurile.

Mihaela_s si Ziki, traiti/calatoriti pe niste taramuri cu un farmec aparte.

Mada, ce dieta drastica, ai o vointa de fier presupun. Chiar voiam sa te intreb daca iti mai ramane energie sa alergi dupa fata, dar ai raspuns deja.

Pun si eu o poza cu Eric, baietasul meu care ne pune rabdarea la (foarte) grea incercare.

Va doresc o saptamana frumoasa, cu pregatiri de concedii si spor in toate.

Miniaturi atasate

  • IMG_5156_1.jpg

Editat de Fleurdelise, 07 iulie 2014 - 04:37 .


#698
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 06:14

Neata .strumphi nu am ce sa zic.stiu ca durerea e mare...putere iti doresc o ai pe cretzusca, ea e puterea ta.

#699
Yagmur

Yagmur

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 07:53

Cu mega intarziere urez si eu la multi ani dl. V.

Am avut un weekend plin si nu am mai intrat pe ghetar.

Turbo a fost fericit sa fie cu mine in weekend, am fost la film, am vazut meciul pe terasa, ieri am lancezit prin casa, am lucrat si pe caietul de vacanta... repede trece weekendul.

Iar acum astept si eu vacanta [:)]



#700
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 iulie 2014 - 08:32

Ne-am cam lungit aici...ne mutam!

 

http://comunitate.de...ele-ghetarului/




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -