Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Subiecte (mereu) interesante pe Ghetar


699 raspunsuri la acest subiect

#681
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 20:26

ne-am intors si noi de pe coclauri, cum spunea cineva, chiar la timp, ca acum se bulucesc norii sa puna de-o furtuna. A fost anuntata, stiam ca o sa vina...

 

Am apucat sa vad poze de fete frumoase, frumoase! si alte poze, una mai colt de rai decat alta!  Cata frumusete!

Mihaela si Ziki - mie una mi-ati starnit dorinta de-a afla mai mult despre tarile in care traiti voi. Si va multumesc. 

 

Aminna - de trei zile tot adun zatul de la cafea. Multumesc ca mi-ai spus ce si cum cu el.

A inceput furtuna, ma duc sa o admir indeaproape...  pe mine ma fascineaza fulgerele, tunetele, agitatia naturii... 

 

revin...



#682
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 20:30

A fost ft cald azi la noi, in jur de 30° si umiditate mare....noroc ca a batut vantul...am stat in gradina, am mancat si mici  [pk] apoi tiramisu (in 2 variante : prajitura si inghetata) si prajitura de cioco (de-aia gen trufe)....am baut bere...a fost frumos...dar acum lenevim in pat....

 

Al meu asteapta cu nerabdare sa manance mici in Romania....in special de-aia de la Dedulesti, unde ne oprim in drum spre Bucuresti  [fri]  [fri]  [fri]

 

La 11am  m-a invitat sotul sa bem ceva la un restaurant langa aeroport, de unde se vad avioanele cum decoleaza....am vazut si Airbus-ul 380....care e ft silentios, in comparatie cu alte avioane, mult mai mici....cateva poze....

 

Mada, nu cred ca are rost sa dezgrobi trecutul  [flo2]

 

seara buna ! 

Miniaturi atasate

  • 01.jpg
  • 02.jpg
  • 03.jpg
  • 04.jpg
  • 05.jpg

Editat de Marcia03, 06 iulie 2014 - 20:31 .


#683
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 20:44

asta e acea analiza imunohistochimica despre care ziceam in primul mesaj.

 

da, asa a fost indrumata si sora mea de prietena ei dr radiolog, sa mearga sa faca analiza asta 

 

te rog mult sa imi spui daca stii, analiza asta ne va spune doar ce fel, de la ce a inceput cancerul? noi/eu as vrea sa stiu si mai multe amanunte, sau pentru asa ceva se fac alte teste? gen faza, cat mai e.... 

 

l-am sunat azi pe tata ca nu era pe skype, sa intre sa vorbim si sa ne vedem.. abia a ajuns la telefonul fix, s-a tarait rau, mi-a raspuns, nici nu i-am recunoscut vocea, tare schimbat e... plangea, ofta si se vaita.. il dor tare tare rau picioarele, operatia i s-a umflat ... abia doarme noptile ... eu suspectez ca a cules vreun stafilococ din spital, dupa atatea catatere, taieturi... sa nu fi cules ceva din spital si acum sa se vada, sau ar fi trebuit sa se vada mai devreme? al a stat doar 8 zile in spital dupa operatie, dupa care i-au dat drumul acasa... ma gandesc ca daca era inca in spital sub observatie ii dadeau tratament ceva, il vedeau ce si cum... acum e acasa si plange, ofteaza si se vaita si strange din dinti...  mama a spus ca mai intai l-au durut labele picioarelor rau si acum durerea urca spre genunchi si solduri... off doamne, niciodata nu l-am auzit asa rau, eram pe speaker si l-am speriat si pe Nick... nu l-am auzit asa niciodata... mi se rupe inima in mine, dupa ce am inchis cu ei m-a busit un plans de nu ma puteam opri.... e greu, tare greu sa vezi cum se chinuie....parintele tau...

 

i-am spus mamei sa mearga la dr sa spuna de umflaturile astea si dureri si sa le dea ceva calmante.... dar eu de aici, nu pot face nimic.. tare grea situatia, ma frustreaza maxim.... 



#684
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 21:11

 

te rog mult sa imi spui daca stii, analiza asta ne va spune doar ce fel, de la ce a inceput cancerul? noi/eu as vrea sa stiu si mai multe amanunte, sau pentru asa ceva se fac alte teste? gen faza, cat mai e.... 

 

e o analiza a celulelor (de fapt a markerilor imunohistochimici prezenti in ele), deci nu poate da mai multe informatii, pune doar diagnosticul tumorii primare (si chiar si aici poate fi un rezultat neconludent, in functie de numarul markerilor care sunt analizati, dar de cele mai multe ori sunt testate suficient de multi astfel incat rezultatul sa fie cert).

 

pentru stadializare, se face CT sau RMN, eventual si o scintigrafie.

 

la intrebarea "cat mai e" cred ca stii ca nu-ti poate da nimeni un raspuns clar, ci doar pe baza statistica - de genul supravietuirea la 5 ani in localizarea cutare, stadiul cutare, e de atatea procente. oricum din pacate deja e in stadiul IV, datorita metastazelor, indiferent ce localizare ar fi. insa CT-ul sau RMN-ul arata daca mai sunt si alte metastaze.

 

scuza-ma ca nu-mi amintesc daca ai zis - metastaza cerebrala a fost unica si extirpata in totalitate? daca da, normal ca e mult mai bine decat daca inca mai sunt meta cerebrale mai multe si ramase pe loc.  


Editat de aminna, 06 iulie 2014 - 21:29 .


#685
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 21:24

of, strumphitza! e tare greu cand esti departe de ei si cand stii ca sufera ...  te inteleg perfect si te imbratisez virtual prin mesajul asta.  As vrea sa te ajut cumva, tocmai fiindca stiu cum e. Eu aveam senzatia ca cei de acolo nu fac destul pentru tata, ca nu-l ajuta destul, ca nu-l baga in seama, ca ... nu le pasa. Si imi venea sa urlu de neputinta. 

Nu era chiar asa, numai ca fiecare etapa de recuperare cere timp si eu nu puteam sa ajut nici cum... Ai facut bine ca ai vorbit cu el.  Sa-i mai povestesti de nazdravaniile Sophiei,  de ce se mai intampla prin Londra, de orice care poate sa-l faca - fie si pentru cateva minute - sa uite de suferinta lui.

Iar tie, un big hug! 


Editat de nasuc, 06 iulie 2014 - 21:25 .


#686
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 21:25

Multumesc Miana de raspuns.... mi s-a prabusit si mai tare cerul pe mine acum ca mi-ai spus de stadiul IV... of Doamne, stiam ca e rau, dar acum... 

 

tumora care i-a fost extirpata, zic ei, in totalitate,  a fost unica... asa a reiesit din cele 2 teste, un CT la Botosani dupa ce a ajuns la urgente, a cazut in strada, si apoi un RMN la Bucuresti... 



#687
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 21:26

iar pentru durerea de picioare, mai ales pentru ca e bilaterala (sper ca am inteles bine) ar trebui sa il vada un medic; poate avea diverse cauze, incepand cu deshidratarea si pana la afectiuni vasculare (atersocleroza sau diabet).



#688
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 21:28

strumphitza __Sad_hug___emote_by_lemon_hush.gif



#689
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 21:34

.....Ai facut bine ca ai vorbit cu el.  Sa-i mai povestesti de nazdravaniile Sophiei,  de ce se mai intampla prin Londra, de orice care poate sa-l faca - fie si pentru cateva minute - sa uite de suferinta lui.

Iar tie, un big hug! 

 

nu am apucat sa vorbesc cu el decat vreo 2 minute, nu mi-a spus mare lucru pentru ca plangea de durere, ofta.... si iar plangea.... a strigat-o pe nepotica sa mearga in gradina dupa mama, care culegea niste legume, sa vina la telefon sa vorbeasca cu mine... mi-a spus ca nu poate vorbi, abia respira de durere.. mi-a dat-o pe mama la telefon, era si nervos ca nu mai apare odata mama din gradina sa ii dea telefonul ca el nu putea vorbi cu mine ...  l-am intrebat daca vine pe skype si a spus ca nu poate sa stea in fata laptopului, poate in alta zi ....  [:(]  [:(]  [:(]



#690
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 21:34

Strumphi, multa putere iti doresc...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -