Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Analize trimestrul I


4 raspunsuri la acest subiect

#1
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 12:34

Buna burtici si mamici!

 

Sunt insarcinata in 6/7 saptamani si am o lista babana de analize de facut. Fiind atat de multe, vor putea oare sa imi recolteze totul odata? Mentionez ca nu am vene deloc (vorba vine, ma inteapa de 6-7 ori pana prind ceva) si am 50 kg la 170cm... deci nu sunt nici prea solida. Ce credeti? As vrea sa ma duc maine dimineata? Trebuie sa ma pregatesc in vreun fel (altul decat psihic?:)))

Listare cos analize 1. Hemograma cu form. leucocitara, Hb,Ht,indici si reticulocite 31 2. Sideremie 13 3. Calciu ionic 12 4. Calciu seric 11 5. Uree serica 10 6. Creatinina serica 10 7. Acid uric seric 11 8. Viteza de sedimentare a hematiilor (vsh) 6 9. Fibrinogen 22 10. Anti-hiv 1 2 50 11. Serologie sifilis (vdrl/RPR si Anticorpi-Treponema pallidum) 20 12. Anti-hbc 47 13. Anti-hcv 65 14. Urina-sediment 11 15. Urocultura (cu antibiograma dupa caz) 39 16. Alaninaminotransferaza (GPT/ALAT/ALT) 10 17. Tsh ( Hormon de stimulare tiroidiana ) 39 18. Profil trombofilie ereditara (II): Profil trombofilie ereditara (I) Gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) 774   Total: 1181 Lei

 



#2
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 12:50

buna

 

in mod normal ti le recolteaza pe toate odata, eu am avut 54 de analize, am batut recordul la secretariat la clinica, atunci cand imi completau fisa, ziceau ca n-au mai avut pana acum atat de multe la un alt pacient. Am lasat 7-8 eprubete de sange o data, dar a fost ok. Poti sa le spui ca ti-e teama sa nu ti se faca rau, si atunci o sa ti le recolteze culcata.

O asistenta buna gaseste vena, stai fara grija.

 

Pe mine ma uimeste pretul analizelor, tu nu esti asigurata? Ca 90% din analizele din lista ta ar trebui sa fie gratuite (pana pe la punctual 15 sigur sunt), asta daca nu alegi tu neaparat sa le faci la vreo clinica privata unde nu ai nicio gratuitate. Plus ca ultimele analize mi se par destul de ciudate, nu's medic de profesie, insa am vazut mai multe seturi de analize de sarcina si nu tin minte sa fi vazut acele analize prin ele, in general se da toxoplasma, listeria, anti-herpes, rujeola, etc. Alea par niste analize cromozomiale, ai avut cazuri de boli genetice in familie?


Editat de Mickyyy, 24 iunie 2014 - 12:52 .


#3
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 18:45

Ba sunt asigurata... chiar prea asigurata! Am doua joburi unde mi se platesc contributiile si mai sunt si studenta... dar le fac la o clinica privata care zice ca lucreaza cu casa de asigurari pana ajung la ghiseu. Acolo spun ca de fapt nu lucreaza cu ei... si as putea sa le fac pe primele intr-o parte si pe restul in alta parte...dar asta inseamna mai multe intepaturi, mai multe zile...si nu mai am decat o singura zi de concediu, asa ca nu ma mai complic. Dincolo nu imi poate face analizele de trombofilie care ma intereseaza.

 

Cat priveste specificul analizelor... am pierdut o sarcina in 12/13  saptamani... oprita in evolutie. Am facut profilul TORCH si toate cele si au iesit bune. Nici un fel de problema... Nu am istoric de boli genetice, doar ce sunt dintr-o sarcina gemelara ... si aparent mi-am inghitit geamanul cat eram la mama in burta. In rest nimic. Eu pun pierderea sarcinii pe stres, ca eram peste cap de stresata si de depresiva in acea perioada... dar mai bine sa ma asigur ca e totul in regula si sa nu fie nici un fel de problema decat sa am surpriza de a naste vreun copil cu probleme sau de a mai pierde alte sarcini. Am frati destui, verisori la fel... istoric de boala nu exista...dar... cine poate sti? Am si auzit de curand de o fata care a pierdut cateva sarcini si apoi a nascut un copil bolnav...ca sa afle pe urma ca avea nu stiu ce malformatie congenitala ea. Doamne fereste!



#4
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 25 iunie 2014 - 10:35

Micky, am uitat sa iti multumesc pentru incurajare... m-am lasat purtata de val. Imi cer scuze.

Am facut astazi analizele si pot spune ca ai avut dreptate... au fost multe dar nu atat de ingrijoratoare. Mi s-a facut putin rau dupa, dar mi-a trecut. De data asta a gasit vena fara sa faca alte 6 incercari inainte...



#5
icebella20

icebella20
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 august 2014 - 10:50

Buna mamici si burtici!

 

Sunt noua pe site, e primul meu post si sper sa va fie util, avand invedere costurile mari pe care le presupun multe investigatii din timpul sarcinii.

 

Sunt insarcinata in aproape 7 saptamani si dupa cum bine stiti, e perioada in care ti se dau o caruta de analize de facut. Dupa vizita la medicul meu de familie m-am ales cu o lista de 23 de analize de facut (doar sange), decontate de CNAS, la care se adauga profilul TORCH si Lysteria. 

Azi dimineata m-am apucat sa sun pe la clinici, sa vad pe unde-mi pot face analizele cu plata cat mai convenabil. M-am oprit la a treia clinica, la MedAs, unde profilul Torch costa 350 lei, insa in luna august, in fiecare SAMBATA, in clinica lor Med As Feminis, cea din zona Dorobanti, au o promotie: 20% discount la toate analizele de sange. Asta ar insemna sa platesc numai 280 lei pentru TORCH. Am uitat sa intreb de Lysteria, insa pe site-ul lor ar fi 55 lei (oricum mai ieftin decat in alte parti). Rezultatele se dau cam in zece zile lucratoare. Este necesara programarea prealabila pentru recoltare. De retinut ar fi ca Feminis NU are contract cu casa de asigurari, astfel incat va puteti face analizele gratuite in oricare alt laborator MedAs fara programare, iar profilul Torch la Feminis.

 

Mie medicul de familie imi recomandase o clinica noua, Bioclinica, undeva in zona Muncii, pe Calea Calarasilor. La ei profilul Torch costa 354 lei, iar Lysteria 69 lei.

 

Am mai sunat si la Lotus Medica (cea de pe Oltenitei, de regula aici imi faceam analizele). Profilul Torch costa 431 lei, iar Lysteria 90 lei. 

 

Sper sa nu sune a reclama postarea mea, e DOAR dorinta de a veni in sprijinul viitoarelor mamici cu informatii utile. Si eu la randul meu m-am informat de pe forumuri si ma simt datoare sa si impartasesc, nu doar sa primesc.

Sanatate si bebici sanatosi!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -