Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

MONTIGNAC (205)..STIL DE VIATA NU DIETA

slabire monti montignac still de viata

508 raspunsuri la acest subiect

#61
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 10:09

Brindu,

noi o facem cu putin ulei + un fir de apa in care fierbo-calim ceapa taiata cu boia de ardei dulce pt culoare si efect dramatic  [:-)))] , apoi mai punem apa, fasolea (iese si mai buna daca e oparita in prealabil) si frunze de marar, telina, patrunjel si bucatele de morcovi (optional ca eu nu le mananc ca nu ne lasa Monti), fara sare. cand e gata, fiecare isi pune smantana din belsug si gata. La fel facem cu mazarea, conopida, gulia, mazarea si altele din aceasta categorie.

Se mai pot face cu baza de lapte, adica in loc de boia, cand a aproape gata, se amesteca lapte + galbenus + apa firbinte din supa sa nu se formeze cocoloase.

 

10306319_283563061823755_5579453307216208894_n.jpg

 



#62
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 10:19

hmm...sz...seamana supa ta cu mancarica lu mama de o face cu pastai galbene vara [pofticios] ..nu ma dadeam in vant dupa ea cand o facea..da acu parca imi ploua in gura..mama o facea de cele mai multe ori si cu carne de pui

 

btw... morcovu ala fiert..chiar daca nu-l mananci..doar faptu ca mananci zeama..in care morcovu a lasat paractic toata esenta lui..nu prea faci mare diferenta monti


Editat de brindusik, 24 iunie 2014 - 10:25 .


#63
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 10:44

Eu nu pun morcovi deloc, dar tatal meu a strecurat un morcov ultima data [fri]



#64
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 10:56

Brandu m-ai prins  [:-)))] ; semintele alea ziceam ca ma stagneaza (nu ca nu le mananc din cand in cand); ieri am mancat de pofta dupa foarte mult timp si le-am papat inainte sa simt cum imi vajaie sangele in creier  [fri] - de la tensiune ; acu am punga pe birou da nici nu ma uit la ea... [il]

O dau cu cirese de dimineata, mi-e cam foame da rezist io...mai ales ca dimineata cantarul era bun cu mine!

Ca sa fiu fericita cand vad cantarul, ar trebui sa nu mai mananc nimic dupa ora 18 (cam greu ce-i drept)  [:)] .

 

Sz, asa fac si eu fasolea grasa... am in masina 1 kg luat dimineata, probabil ca diseara o sa ajunga ca supa ta! [:)]


Editat de claudia_a, 24 iunie 2014 - 10:57 .


#65
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 11:23

Otilia, si tu esti batrana si pesimista? :))))))

Sa stii ca in Germania femeile de peste 30 de ani arata bine. adica slabe, fit, bine de tot. fetele de 16-20 si ceva de ani sunt plinute si mai neglijente. asta asa, grosso modo.

 

eu nu mai am 20 de ani, peste cateva luni fac 30. si de cand m-am lasat de sport si am mancat mai nesanatos decat atunci cand faceam sport, am ajuns de la vreo 58 de kg la 62.

dupa care am slabit, si acum am 55.

daca ai stagnat la o greutate X nu e pt ca organismul s-a setat pe greutatea aceea ci pt ca stilul de viata te-a adus la kg acelea. Indiferent ca sunt 50 sau 100.

ma rog, eu nu sunt adepta acestei teorii cu memoria, exista greutatea la care fiecare se simte ok, dupa cum spunea si Caress, a ei e 58 (mie imi placea tare mult de ea  si la 55 si la 58 :)) ). cand renunti la un stil de viata, adica mancat, sport , lucru si alte activitati, evident ca sunt modificari. in bine sau in rau.

fara regim ai 70 sa zicem, ca asa mananci si ai x ore de sport pe saptamana, cu regim e 57.

 

mama-mea a avut o greutate normala  pana cand am avut eu vreo 7-8 ani si apoi s-a ingrasat pana pe la 120 de kg. i-am tot spus sa slabeasca folosind orice argument posibil, acum cand s-a apropiat de menopauza si a vazut ca trebuie sa ia pastile pt hipertensiune si-a dat seama ca nu am mintit-o :))) si a ajuns la vreo 80. la care greutate e setat corpul? la kg pe care le-a avut 30 si ceva de ani, sau la cele pe care le-a avut 10 ani?

 

 

taica-miu de ex e ca mine: are aceleasi kg de cand se stie, cu mici variatii de cand si-a schimbat alimentatia.

 

daca ma apuc acum sa mananc numai gogosi, pizza, prajituri si paine nu va mai conta la cat a fost setat corpul.

parerea mea, bineinteles.

 

 

 

 

 

 

ati folosit vreodata faina din fulgi de ovaz sau ce or fi? nu stiu daca e la voi permis si nu stiu pe cine sa mai intreb de rezultate la prajituri.



#66
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 11:59

Salutare

 

Am trecut si  eu pe aici sa va salut si sa va spun cu rusine ca am comis-o azi, dar fara sa stiu. Am citit si am retinut prost: am mancat pepene galben care are indicele foarte mare.

 

Imi e de toata jena sa scriu, caci chiar incerc sa ma tin de treaba, dar am gresit fara sa vreau.

 

Aseara a fost

o conserva de ton

si o felie de cascaval (mai groasa ce-i drept)

 

Azi:

cafea cu cofeina

md- pepenele vietii

g-cirese si migdale crude

p-omleta cu branza si doua rosii

-g-

c-fritura inabusita de vitel cu nu stiu, probabil pastai.

 

O zi faina!



#67
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 12:20

giulia...trebuia sa citesti pana la capat..(ca sa nu-ti mai fie rusine [:-)))]  [:-)))] )..pepenele ,si galben si rosu, are indicele imens..insa e cu steluta ceea ce inseamna ca, citez:

"These foodstuffs, even though they have high GIs, their pure sugar content (pure glucid) is quite low (approximately 5%.) Consuming these foods should not significantly affect blood sugar levels."

 

si asta pentru ca toti pepenii is ..apa cu fructoza..da mai mult apa, si eu am o pofta nevbuna de pepene...ashea ca sambata in loc de cirese o sa iau pepene rosu [pk] ..[barfa] mie nu prea imi place cel galben

 

 

acelasi lucru e si la radacinoasele fierte..inclusiv morcovul mult prea  ocolit...Din acest motiv eu nu tin cont ca e radacinoasa sau altceva...o consider in mancare leguma si atat [alcool]

 

apropo de morcov fiert sz...acu tocmai ce ma uitam...nu e bazaconie faza cu steluta la morcov (pentru mine again e considerat permis)...cand am tinut prima oara monti acum vreo 6 ani...Ig-ul la morcovul fiert era 70 cu steluta...acum e 40 cu steluta (vb de site-ul oficial montignac)..deci nu cred ca s-au prostit aia subit si deodata [clo]


Editat de brindusik, 24 iunie 2014 - 12:26 .


#68
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 12:24

Giulia nu-i asa nasol ca si mic dejun. Faci jumatate de ora de sport si o sa vezi ca maine dimineata nu se va cunoaste la cantar.

 

Xio, da sunt mai pesimista si mai realista. Eu n-am fost niciodata o slabatura si nici nu am trait in excese. Ba am mai tinut si posturi cand am putut. Eu nu am reusit sa slabesc dupa a treia nastere la fel cum s-a intamplat dupa primele doua nasteri. Si nu cantitatea de mancare era de vina ci mesele haotice, uneori nu apucam sa mananc decat seara. Plus trezitul noaptea la datorie ca alaptam. Cand am reusit sa dorm cat de cat noptile am facut putina ordine si in programul de masa si am inceput si cu sportul. Dupa 1 an si ceva am inceput si cu Montignac. Poate tie ti se pare ciudat ca nu am slabit desi mancam uneori chiar mai putin decat acum. Pur si simplu uneori nu e suficient sa mananci cu grija, mai sunt si alti factori.



#69
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 13:06

Otilia, nu mi se pare deloc ciudat, daca mananci sub 1000 de calorii pe zi nu mai slabesti, ca organismul isi ia atunci energia din muschi pe care ii 'mananca' si se depoziteaza totul in tesutul adipos.

Fiecare trebuie sa isi gaseasca ritmul si stilul care i se potriveste. De-aia sunt si atatea diete.

Una dintre cele mai bune prietene ale mele a fost plinuta de cand am cunoscut-o. Si a inecract sa slabeasca de multe ori, dar degeaba. Acum a tinut la inceput dieta pe proteine si apoi le-a coombinat si amestecat cuma  crezut ea mai bine (e  medic). De vreun an si ceva a slabit si s-a mentinut la greutatea asta. Si de cate ori am iesit in oras nu s-a abtinut de la diverse. A slabit asa mult ca sotul meu nici nu a recunoscut-o acum in poza. :))))

 

 

 

sa stii ca ideea asta cu posturile e putin gresita. in post nu ai voie proteine. si atunci mananci multi multi carbohidrati. nu tu personal, spun la modul general, sunt oameni care in post se ingrasa.

 

 

am fost acum cu colegii de la kickbox la un concurs de alergat. era si o fata de 17 ani care arata demential, are niste picioare musculoase si frumoase. Face atletism de semiperformanta, calarie si inca 2 sporturi. cu mentalitate de sportiv.

a intrebat-o pe prietena ei de ce nu a participat la cursa. i-a raspuns ca pt ce, ar fi ajuns abia acum (adica la vreo jumate de ora dupa ultimul. si ea i-a replicat 'da, dar ai fi ajuns'.

mentalitatea :)

unii mai incet, altii mai repede, conteaza sa faci ceva ca sa schimbi ce vrei sa schimbi.



#70
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 25 iunie 2014 - 07:15

Neata! Dau o cafea. [cit]

Pe unde sunteti?





Etichetat si cu slabire, monti, montignac, still de viata

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -