Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

2 mirese la nunta Oanei Roman ...

mireasa nunta oana roman

188 raspunsuri la acest subiect

#51
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 13:47

Dana, nu stiu de ce vezi diferenta asta.

Orice parinte (si aici vorbim de parinti responsabili, majoritatea zic eu, pe lumea asta) este interesat de ceea ce simte copilul sau.

Si cu toate astea, pe la diverse subiecte (nu si la asta, spre mirarea mea) lumea este de acord ca doi soti nu trebuie sa stea captivi intr-o casnicie doar de dragul copiilor. Si ca este normal, corect, chiar daca e dureros, ca cei doi sa mearga mai departe in viata, acest lucru fiind, de cele mai multe ori, si in favoarea copiilor.

Cu atat mai mult la aceasta familie la care copiii sunt ditai adultii, cu vietile lor private...

Nu cred ca e corect sa intelegi ca "m-ar durea in cot" de copiii mei...dar da, cu siguranta, nu as cere, daca as fi pus intr-un caz similar, acceptul copiilor mei sa ma recasatoresc sau sa am o simpla relatie cu o alta femeie decat mama lor. M-as bucura din toata inima sa o accepte, insa nu i-as obliga sa faca asta si nici nu mi-as parasi aleasa ca asa vor copiii. Iar daca aleg sa nu mai vorbeasca cu mine din cauza asta...pai drum bun si cale batuta.

Trist, neplacut...dar foarte real.

 

PS: M-am reintalnit cu o colega de facultate, acum ceva ani; i-a murit barbatul, avea un baiat mare, atunci era in liceu. Pentru ca am devenit vecini si apoi si colegi, am povestit mult cu ea...era terorizata de gelozia baiatului, intre timp student, care o cauta si in telefon sa vada daca are nume de barbati. Era amarata, iar eu revoltat si nu intelegeam nimic.

Nici acum nu inteleg.



#52
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 13:50


 

e o mare diferenta spun eu...copiii sunt copii,indiferent ca au 10 sau 50 de ani.

 

 

 Nu, Dana. Copiii sunt copii si la 10 si la 50 in sensul ca sunt fii/fiicele noastre de 10 si 50 de ani.

Dar de fapt sunt copii si adulti. Si te astepti ca adultii sa fie...adulti.



#53
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:02

Rufus,mie in mesajul asta mi-ai dat impresia ca te cam doare la basca de ce spune7gindeste copilul tau(prorpiul tau copil,da???)importanta e nevasta ta si actualul copil.

Ei, au fost negocieri intense [:)]

Oana n-a vrut-o la nunta pe Silvia (da e mama-sa, chiar daca vitrega, asa spun relatiile sociale) si voia ca ta-su sa vina singur, cum a mai fost si alte dati; doar ca acum, Petre Roman a intrerupt pretentiile primadonei, de altfel destul de nerusinate, daca ne referim la respectul ce-l datoreaza parintelui sau, care nu si-a dat nevasta afara, n-a facut scandal...doar a divortat, desigur trist pentru restul familiei, dar nimic neobisnuit.

Iar daca si-a refacut viata alaturi de o femeie frumoasa, asta nu inseamna ca e vreun proscris. De altfel, Petre Roman a dat dovada de multa rabdare si diplomatie, eu nu faceam un pas fara nevasta mea, mama copilului meu, doar ca alt copil al meu, pentru un motiv nejustificat, nu-mi inghite nevasta.

Totusi, lucrurile s-au desfasurat pana la urma asa cum a trebuit, cum e civilizat, si astfel Oana a putut avea alaturi ambii parinti. Nu stiu cum de i-a venit mintea la cap, probabil ca cineva i-a explicat pe indelete, ca ea nu parea sa priceapa pana cu foarte putin inainte de eveniment. Dar miracolul s-a intamplat.

Unele voci mai spun ca exact asta nu s-a dorit, remarcarea frumusetii perechii Petre-Silvia de catre toata lumea. Dar asta e o realitate, deranjeaza sau nu.

 

Ei, au fost negocieri intense [:)]

Oana n-a vrut-o la nunta pe Silvia (da e mama-sa, chiar daca vitrega, asa spun relatiile sociale) si voia ca ta-su sa vina singur, cum a mai fost si alte dati; doar ca acum, Petre Roman a intrerupt pretentiile primadonei, de altfel destul de nerusinate, daca ne referim la respectul ce-l datoreaza parintelui sau, care nu si-a dat nevasta afara, n-a facut scandal...doar a divortat, desigur trist pentru restul familiei, dar nimic neobisnuit.

Iar daca si-a refacut viata alaturi de o femeie frumoasa, asta nu inseamna ca e vreun proscris. De altfel, Petre Roman a dat dovada de multa rabdare si diplomatie, eu nu faceam un pas fara nevasta mea, mama copilului meu, doar ca alt copil al meu, pentru un motiv nejustificat, nu-mi inghite nevasta.

Totusi, lucrurile s-au desfasurat pana la urma asa cum a trebuit, cum e civilizat, si astfel Oana a putut avea alaturi ambii parinti. Nu stiu cum de i-a venit mintea la cap, probabil ca cineva i-a explicat pe indelete, ca ea nu parea sa priceapa pana cu foarte putin inainte de eveniment. Dar miracolul s-a intamplat.

Unele voci mai spun ca exact asta nu s-a dorit, remarcarea frumusetii perechii Petre-Silvia de catre toata lumea. Dar asta e o realitate, deranjeaza sau nu.

 

Iar eu tot incerc sa-ti spun ca nu ai dreptate,nu-i poti impune unui copil(indiferent de visrta)sa accepte in viata lui(si mai ales la momente importante),o femeie,motivul divortului parintilor lui.

 

Sigur ca pina la urma ,compromisul,dragostea pentru parinti si copii,a dus la o rezolvare mai mult decit onorabila a situatiei...insa asta nu inseamna nici ca Oana(ca ve ea e vorba la subiect chiar daca eu m-am referit la tine)o va inghiti pe "mama vitrega",nici ca Oana va deveni prietena cu "mama vitrega",nici ca totul va fi roz.

 

Este un compromis acceptat de o parte si de alta...cu sentimentele insa ...e alta treaba!!!!



#54
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:03

 Nu, Dana. Copiii sunt copii si la 10 si la 50 in sensul ca sunt fii/fiicele noastre de 10 si 50 de ani.

Dar de fapt sunt copii si adulti. Si te astepti ca adultii sa fie...adulti.

Exact si pina la urma adultul Oana a procedat exact asa cum trebuie.

 

la fel si tatal Petre!(eu am fost o mare admiratoare a lui...da,pot spune frumos barbat,asa un charm....)

 

Dana



#55
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:17

 

Iar eu tot incerc sa-ti spun ca nu ai dreptate,nu-i poti impune unui copil(indiferent de visrta)sa accepte in viata lui(si mai ales la momente importante),o femeie,motivul divortului parintilor lui.

 

 

Mai...visez oare?

Unde am spus ca impun ceva?

Doi oameni maturi nu-si pot impune nimic...fac exact cum doresc. Tine minte asta...

Putem vorbi de impunere eventual unui minor...

Si atunci cum ramane cu faptul ca impunem copiilor nostri alte persoane la recasatorie?



#56
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:19

Exact si pina la urma adultul Oana a procedat exact asa cum trebuie.

 

 

 

A...sa inteleg ca pana la urma esti de acord ca Petre Roman nu i-a impus nimic Oanei...



#57
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:22

A...sa inteleg ca pana la urma esti de acord ca Petre Roman nu i-a impus nimic Oanei...

Da' am spus eu undeva ca i-a impus ceva?

 

Dana



#58
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:24

Mai...visez oare?

Unde am spus ca impun ceva?

Pai nu tu ai spus ca daca o accepta pe sotia ta si copilul tau e ok,daca nu...cam adio cu tine,copilul meu din prima casatorie.

 

Ti-am spus ca eu asa am perceput mesajul tau...

 

Daca vrea sa aiba o relatie cu tine,trebuie sa te ia la pachet,cu sotia si copilul tau...daca nu...pa si pusi,nu e problema ta.

 

Dana



#59
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:29


Si atunci cum ramane cu faptul ca impunem copiilor nostri alte persoane la recasatorie?

Stiu ca nu ai sa fii de acord...insa sunt diferente,sunt nuante...

 

una e sa te recasatoresti cind copilul are 10-15 ani,tu avind in spate ceva ani de singuratate si una e sa te casatoresti cu" motivul divortului",si la o virsta mai mare(nu spun ca parintele are intelegere mai multa din partea copiilor daca copilul este mai mic,iar trecerea la viata impreuna cu "motivul divortului"se face direct...)

 

Sunt diferente majore,dupa parere mea...

 

edit ca parca nu m-am exprimat chiar ok:daca eu as divorta ,ca m-am indragistit de altcineva,cu siguranta ca voi primi dezacordul copiiilor mei,indiferent ca sunt mici sau amri.

 

Daca ma recasatoresc dupa x ani de singuratate,cu siguranta ca ei-copiii mei,nu-mi vor reprosa absolut nimic ,ba chiar poate m-ar felicita ca am fcaut pasul


Editat de andacos, 19 iunie 2014 - 14:32 .


#60
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:34

Pai nu tu ai spus ca daca o accepta pe sotia ta si copilul tau e ok,daca nu...cam adio cu tine,copilul meu din prima casatorie.

 

Ti-am spus ca eu asa am perceput mesajul tau...

 

Daca vrea sa aiba o relatie cu tine,trebuie sa te ia la pachet,cu sotia si copilul tau...daca nu...pa si pusi,nu e problema ta.

 

Dana

 

Imi pare rau...n-am spus asa ceva. Am spus ca daca nu mai doresc (copii mei)  sa vorbeasca cu mine din cauza nevestei (si eventual a copilului cu aceasta nevasta) da, "pa si pusi".

Mi-ar place sa ma citezi asa cum spun.

Am mai spus ca da, mi-ar placea sa ma accepte asa insurat, cu copil...dar nu-i pot obliga.

Dana, oi fi eu barbat, dar sunt un om corect [:)]





Etichetat si cu mireasa, nunta, oana roman

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -