Sari la conținut

Sari la conținut


Cele mai curate plaje din Romania

plaja

47 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 20:00

La Sf. Gheorghe se ajunge cu vaporul sau cu naveta rapida. Din Tulcea sau Mahmudia.

 

Mi-am petrecut acolo niste veri, in copilarie, in 1900 toamna. Locul unde se imbina dunarea cu marea este de neuitat.



#22
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 20:07

Noi am fost acum 2 ani la Gura Portitei...se merge insa cu vaporasul sau salupa de la Jurilovca (20 min cu salupa si 90 cu vaporul); au parcare pazita acolo....plaja era curata, nu era aglomerat, pt ca nu sunt decat turistii cazati acolo....si lipseau vanzatorii de diverse...aveau si loc de corturi...noi am avut camere, dar sunt destul de scumpe pt ceea ce ofera...sunt cateva restaurante unde se mananca bine...am facut atunci cura de peste si mujdei  [:D]

Chestia cu gunoiul tine de educatie...cei care il arunca sunt in general tot turistii...

 

Noi mergem in Caraibe de obicei si acolo nu vezi gunoi pe plaja....exista plaja care apartine hotelului, care are sezlonguri cu umbrele (si sunt gratis), dar ai loc sa-ti pui si prosopul daca vrei...mai sunt si plajele publice, care au sezlonguri si se plateste pt ele; dar nu sunt ft multe, asa ca iti poti pune prosopul daca vrei...si nu iti interzice nimeni lucrul asta....

In Cipru si Creta a fost la fel, plaja din fata hotelului era publica si avea sezlonguri (pt care se platea, daca nu stateai in hotelul respectiv); gunoaie nu am vazut nici acolo, cosuri de gunoi erau la tot pasul...si scrumiere....

 

Am fost acum multi ani la Mamaia si al meu a fost dezamagit de mucurile de tigari aflate peste tot pe nisip...el nu poate intelege de ce lumea nu arunca gunoiul la cos...aici asa sunt invatati de mici...



#23
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 20:41

Viviana, da ce bine te tii - daca in1900 mergeai la mare acolo...
Ce vitamine iei si ce bei????;))))

#24
Yagmur

Yagmur

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 11:42

Unicorn, total de acord cu tine; plaja curata, e libera, m-am indragostit anul trecut de plaja din Sf. Gheorghe, dar sa stii ca aveau si sezlong-uri daca doreai. Sper sa nu se strice prea repede....



#25
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 18 iunie 2014 - 12:59

   Cu Sfantu'Gheorghe si cu Sulina (pe locul 2) votez si eu. La Portita e mai greu de ajuns dar era onorabil. Asta pt Romania.

   Aproape de noi (600 km) ar fi primele plaje din Grecia - cearceaf pe jos oriunde sau consumatie la terasa si sezlongurile-s gratis. (cu 5 euro primeai 2 cafele, 2 ape la jumate, 2 sezlonguri si o umbrela)

  In Barcelona marea majoritate a oamenilor stateau pe cearceaf. Existau in spatele plajei niste locuri de unde inchiriai sezlong dar nu stiu cat costa si oricum am vazut doar vreo 10 insirate pe plaja (era sfarsit de august).

 

  Pe litoralul nostru "clasic" am ajuns doar cate o zi (sotul in delegatie - la munca si eu cu copiii la plimbareala). Pentru ca el are treaba in Constanta pot bantui doar spre Mamaia si pentru cateva ore de balaceala zau ca nu dau o caruta de bani pe sezlonguri (copiii mai mult stau in apa).



#26
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 22:36

Cred ca nu pot găsi răspuns la întrebare;cea mai curată plaja?????tin prea mult la faptul cum sa trăiesc sănătos,ca sa mai am timp sa i îmbogățesc pe alții.



#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 21 iunie 2014 - 10:05

Eu nu pricep de ce nu va place sa stati pe sezlong. Eu urasc sa stau pe prosop, sa-mi intre nisipul prin toate gaurile. Eu chiar caut plajele cu sezloange.



#28
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 21 iunie 2014 - 12:04

Mie chair imi plac hotelurile  care au 'cumparat' zona de plaja si este numai pentru opaspeti ...stiu snoaba.

Si cel mai mult imi  plac  alea care au paznici si iti lasi totul acolo ...de la aparat de fotografiat pina la ochelari si nu dispare nimic. 



#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 21 iunie 2014 - 12:16

Ab, exact asta caut si eu intr-o plaja, nu mai spun cit e de curat. Si neaparat sa am si umbrela.



#30
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 21 iunie 2014 - 12:24

Si daca mai sintem si aproape singuri pe plaja ...e numai bine.

 

Cum a fost in vacanta din avatarul meu  [:)]





Etichetat si cu plaja

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -