Sari la conținut

Sari la conținut


Cele mai curate plaje din Romania

plaja

47 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 14:11

Ah, nici mie nu mai imi place sa stau pe nisip - sa am prosopul plin cu nisip, geanta de plaja...



#12
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 14:33

la plajele de pe langa casa mea. sezlongurile sunt in spate si chiar langa apa este o zona lasata doar pentru ceilalti - unde poti sa stai cu prosopul sau cearceaful.  Noi ne-am luat niste scaune de alea care se fac ruccsac si le asezam chiar langa apa.



#13
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 15:53

pe de alta parte, daca stai vreo 14 zile la mare, cum stam noi, cheltuiesti o mica avere pe sezlonguri...

 

Ingrid si Cristi 11 ani

Vezi ca la vecinii bulgari sunt sezlongurile incluse in pret si la piscina si pe plaja, la marea majoritate a hotelurilor. Si nu sunt nici inghesuite ca la noi, au loc destul si copii si prosoape printre sezlonguri. [flirty]

Standard ai o umbrela, o masuta si doua sezlonguri pe camera. Noi ne pozitionam la sezlonguri la marginea sirului de obicei si punem si prosoape pe nisip pentru fete sa se joace cu nisip. Masuta e foarte utila pentru carti, racoritoare, telefoane, etc.

Stiu ca suna urat si nepatriotic, dar nu as mai merge pe litoralul romanesc.



#14
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 16:10

Mie imi place pe nisip. Nu pe cearceaf...direct pe nisip.

In acest caz, evident ca nu gasesc vreo plaja curata, fara seminte, tigari si samburi de diverse fructe.

Nu am fost pe plaje din alte tari "cu pretentii" asa ca nu stiu: e vreo plaja doar cu nisip+scoici, fara urma de gunoi?



#15
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 16:13

  Treaba asta romaneasco-bulgareasca cu zona de cearceafuri undeva in spatele plajei si zona de sezlonguri in fata ma face sa ocolesc total plajele din Mamaia si... unde or mai fi. In primul rand imi place sa simt nisipul dar in acelasi timp trebuie sa supraveghez copiii care stau - evident - doar in apa.

  N-am vazut asa ceva in tari ceva mai vest Europene.

 

  Din cate stiu plaja este publica iar firmele/hotelurile au inchiriat-o si din taxele pe sezlonguri si bauturi vandute sunt obligati sa o intretina... asa ca daca mai gasesti mucuri in nisip pe astfel de plaje inseamna ca iau banii degeaba.

 

Nu stiu sa spun daca treaba cu sezlongurile e treaba doar romaneasco-bulgareasca pentru ca nu am fost pe plajele din strainatate.

Dar la Eforie Nord, unde merg de cativa ani, se gasesc si zone de cearsafuri chiar langa apa. Desigur sunt foarte aglomerate si trebuie mers de dimineata pentru a prinde loc.

Cat despre intretinerea plajelor, tot la Eforie vedeam seara ca se curata plaja, dar inainte de a da vina pe cei care administreaza plajele, as da vina pe turistii care arunca de toate peste tot pe plaja, inclusive sticle sparte, cutii de bere, etc. Inclusiv in apa vedeam ziua astfel de chestii aruncate. Si asta in conditiile in care pe plaja erau destule tomberoane. Cred ca mai tine si de bunul simt al omului, nu doar de administrarea plajelor.



#16
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 16:17

Absolut de acord cu Alyx.
La bulgari si in Turcia sezlongurile sunt gratis pentru ca hotelurile sunt all inclusive. In Mamaia nu prea sunt, cele care au acest regim au sectoare private de plaja.
La Oludeniz in Turcia, plaja e publica deci sezlongurile se plateau.

#17
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 16:17

off, nici mie nu imi place invazia sezlongurilor.

Am fost foarte deceptionata cand am vazut ca toata plaja aceea imensa intre Saturn si Venus este ocupata de sezlonguri. Ba chiar si la 2 Mai se delimitase o zona pentru sezlonguri. Anul acesta mergem la Eforie Nord, cred ca nu avem sanse sa stam pe nisip, aproape de apa.  Cat despre plaje curate... in plin sezon mai greu sa gasesti asa ceva...

 

Ingrid si Cristi 11 ani

 

La Eforie Nord puteti avea sanse sa stati pe nisip aproape de apa daca mergeti de dimineata la plaja. Ba daca va luati si o rogojina pe care sa o puneti sub cearsaf, puteti sta foarte aproape de apa. Bine depinde si in ce perioada mergeti ca daca prindeti una foarte aglomerata e mai greu dar nu imposibil.

Noi am optat pentru sezlong langa apa. Asa putem supraveghea si copilul iar daca vreau sa simt nisipul nu ma opreste nimic sa ma asez direct pe nisip in fata sezlongului.



#18
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 16:23

Nu am fost pe plaje din alte tari "cu pretentii" asa ca nu stiu: e vreo plaja doar cu nisip+scoici, fara urma de gunoi?

Eu am fost aici: http://www.bagnotere.../spiaggia_3.jpg
Fix asa era. Cu sector numai pentru sezlonguri/ paturi, si altul separat numai plaja libera. Super!!
Si aici: http://www.lidosolero.com/spiaggia.php
Si fug ca ma apuca melancolia....:)

#19
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 18:15

La Sfantu Gheorghe, anytime :) Nu exista sezlonguri (nope, deloc, nici macar unul - decat daca, probabil, vrei cumva sa ti-l aduci tu de acasa), si plaja si marea sunt foarte curate - turistii de acolo nu isi lasa mucuri de tigari si coji de seminte prin nisip, ci le iau si le duc la cosurile de gunoi. Sunt o gramada de scoici si alte chestii interesante, se pot face mega-castele de nisip, apa e faina si limpede pana in larg, nu vinde nimeni porumb, bilete la concerte si piatra ponce, si e foarte putin aglomerat. Si daca mergi cinci-zece minute, ajungi chiar la locul in care se varsa Dunarea in Marea Neagra, e tare fain :) Recomand din toata inima.



#20
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 19:50

La Sfantu Gheorghe, anytime :) Nu exista sezlonguri (nope, deloc, nici macar unul - decat daca, probabil, vrei cumva sa ti-l aduci tu de acasa), si plaja si marea sunt foarte curate - turistii de acolo nu isi lasa mucuri de tigari si coji de seminte prin nisip, ci le iau si le duc la cosurile de gunoi. Sunt o gramada de scoici si alte chestii interesante, se pot face mega-castele de nisip, apa e faina si limpede pana in larg, nu vinde nimeni porumb, bilete la concerte si piatra ponce, si e foarte putin aglomerat. Si daca mergi cinci-zece minute, ajungi chiar la locul in care se varsa Dunarea in Marea Neagra, e tare fain :) Recomand din toata inima.

as vrea sa ajung acolo pentru 2-3 zile vara asta/ mesajul tau m-a inspirat. [flo2]





Etichetat si cu plaja

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -