Sari la conținut

Sari la conținut


Cele mai curate plaje din Romania

plaja

47 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 09:54

Cred ca fiecare din noi iubeste plaja si isi doreste sa petreaca acolo timp de calitate si de neuitat alaturi de cei dragi. In multe tari, calitate plajei este data de curatenia plajei si apei adiacente. Curatenie plajei inseamna ca nu sunt mizerii in nisip (de genul mucuri de tigara, capace de bere, sticle sau pahare de plastic, sau chiar alte minunatii - am vazut si prezervative si seringi de plastic la Neptun odata) Chiar azi spunea cineva la un topic - despre prezenta cainilor maidanezi pe plajele din Navodari - .... asta da reclama negativa....

 

Apoi desigur, in multe tari cu plaje - se testeaza apa marii - pentru a sti daca se deverseaza conducte de canalizare in zona, se testeaza prezenta anumitor bacterii care indica prezenta fecalor ... uuuuuhhhh

 

Asadar, pentru cine e aproape de plajele romanesti, sau tocmai a fost pe acolo - haideti sa discutam si sa clasificam, cele mai curate plaje romanesti  - din punctul de vedere personal.

 

de citit si acest articol interesant: Lista celor mai civilizate plaje din Romania

 

deci ? ce plaje aveti in vedere si de ce? facem un top?



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 10:13

De ani si ani de zile noi facem plaja langa plaja Vega din Mamaia. Unde e cat de cat acceptabil, e lume mai putina, sezlongurile sunt Ok, e bar, e barman ce vine printre sezlonguri, sunt masute. Interesant de stiut e faptul ca in zona aceea prosoapele stau in zona de prosoape nu au voie in zonele cu sezlonguri. Is ceva mucuri si seminte in nisip - avioanele cu bannerele Nutline ce tranziteaza marea inspumanta si cerul cristal din juma in juma de ora isi fac treaba.

 

Ce pot spune despre plaja Vega (propriu-zisa) este ca nu te poti expune acolo la soare decat daca esti client al Hotelului Vega******. Dupa cum ati vazut multele stele e clar ca si plaja, apa trebuie sa fie de 5*.



#3
rosanita

rosanita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 11:26

Stiu ca nu aceasta e tema discutiei, dar pe mine ma intriga un lucru - plajele au devenit aproape exclusiv spatii unde se insira muuulte sezlonguri, multe din ele neutilizate de nimeni! Daca vrei sa pui cearseaful intre sezlonguri si mare, in spatiul ramas liber, e interzis! 



#4
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 11:32

  Treaba asta romaneasco-bulgareasca cu zona de cearceafuri undeva in spatele plajei si zona de sezlonguri in fata ma face sa ocolesc total plajele din Mamaia si... unde or mai fi. In primul rand imi place sa simt nisipul dar in acelasi timp trebuie sa supraveghez copiii care stau - evident - doar in apa.

  N-am vazut asa ceva in tari ceva mai vest Europene.

 

  Din cate stiu plaja este publica iar firmele/hotelurile au inchiriat-o si din taxele pe sezlonguri si bauturi vandute sunt obligati sa o intretina... asa ca daca mai gasesti mucuri in nisip pe astfel de plaje inseamna ca iau banii degeaba.



#5
ValentinaP

ValentinaP

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 13:46

Daca tot vorbim de cele mai curate, eu va propun sa ajungeti pe plajele de pe grindul Chituc - Vadu  si Periboina. Pana la Vadu se poate ajunge cu orice tip de auto, e drum asfaltat pana la 150m de plaja , pana la Periboina e nevoie de un auto echipat 4x4 si eventual cu garda la sol mai inalta. Apa e mult mai curata decat in Mamaia, plaja la fel, singurul inconvenient e lipsa teraselor, magazinelor etc.  [:)]



#6
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 13:51

off, nici mie nu imi place invazia sezlongurilor.

Am fost foarte deceptionata cand am vazut ca toata plaja aceea imensa intre Saturn si Venus este ocupata de sezlonguri. Ba chiar si la 2 Mai se delimitase o zona pentru sezlonguri. Anul acesta mergem la Eforie Nord, cred ca nu avem sanse sa stam pe nisip, aproape de apa.  Cat despre plaje curate... in plin sezon mai greu sa gasesti asa ceva...

 

Ingrid si Cristi 11 ani



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 13:58

eu sunt lenesa si imi place sa zac pe sezlong citind. si pot sa vad copchiii si de acolo, zbenguindu-se in apa.

 

Noua ne place plaja de la Arena Regia. e foarte curata si foarte mare.

 

    N-am vazut asa ceva in tari ceva mai vest Europene.

 

 

 

eu in Italia numai asa am vazut. Viareggio, Ostuni, etc.



#8
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 14:07

pe de alta parte, daca stai vreo 14 zile la mare, cum stam noi, cheltuiesti o mica avere pe sezlonguri...

 

Ingrid si Cristi 11 ani



#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 14:07

Valentina, la Vadu cand am fost la ultima oara era la fel de aglomerat ca la Savoy :))))))

a devenit o noua destinatie la moda bag seama....



#10
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 14:09

 


pe de alta parte, daca stai vreo 14 zile la mare, cum stam noi, cheltuiesti o mica avere pe sezlonguri...

 

Ingrid si Cristi 11 ani

 

da, si noi [:D]. da' am recunoscut ca-s lenesa, si imi place, nu? [;)]





Etichetat si cu plaja

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -