Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (85)


379 raspunsuri la acest subiect

#11
just_blue

just_blue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 09:09

Măgarul înţelept - Pilda 
Într-o bună zi, măgarul unui ţăran căzu într-o fântână. Nefericitul animal se puse pe zbierat, ore întregi, în timp ce ţăranul căuta să vadă ce e de făcut. Până la urmă, ţăranul hotărî că măgarul şi-aşa era bătrân, iar că fântâna, oricum secată, tot trebuia să fie acoperită odată şi-odată. Şi că nu mai merită osteneala de a-l scoate pe măgar din adâncul fântânei. Aşa că ţăranul îşi chemă vecinii, că să-i dea o mână de ajutor. Fiecare dintre ei apucă câte o lopată şi începură să arunce de zor pământ înăuntrul fântânei. Măgarul pricepu de îndată ce i se pregătea şi se puse şi mai abitir pe zbierat. Dar, spre mirarea tuturor, după câteva lopeţi bune de pământ, măgarul se potoli şi tăcu. Ţăranul privi în adâncul fântânei şi rămase uluit de ce văzu. Cu fiecare lopată de pământ, măgarul cel bătrân făcea ceva neaşteptat: se scutura de pământ şi păşea deasupra lui. În curând, toata lumea fu martoră cu surprindere cum măgarul, ajuns până la gura fântânei, sări peste ghizduri şi ieşi fremătând.     

„Duce măgarul și nu știe ce duce!”
Această zicală se potrivește de minune creștinului nespovedit, însă dacă va proceda precum măgărușul din poveste și se va scutura de tina păcatului cu fiecare spovedanie în parte, va urca un pas mai sus pe scara mântuirii.



#12
Ivanka36

Ivanka36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 17:21

Multumes just_blue, sper sa fie bine pana la urma.... sanatate tie si bebelusului [flo2]

 

Restul fetelor curaj si sanatate!



#13
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 12:31

La Multi Ani frumosi cu sanatate tuturor sarbatoritelor de astazi si familiile lor!

 

Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul este praznuita in Biserica Ortodxoxa pe 24 iunie. Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul a fost inaintemergatoare Nasterii lui Hristos cea minunata. Sfantul Ioan Botezatorul s-a nascut in satul Ein-Kerem (langa Ierusalim); este fiul Elisabetei (verisoara Mariei, Maica Domnului) si al preotului Zaharia. Cultul sau s-a dezvoltat, iar Biserica, atat in Rasarit, cat si in Apus, i-a consacrat cateva sarbatori importante: Soborul Sfantului Ioan Botezatorul (7 ianuarie), Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul (24 iunie) si Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul (29 august).



#14
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 12:40

Fetelor ma gandeam sa facem o lista pentru acatiste in care sa ne trecem cu sotii nostri si sa o ducem fiecare cand dorim, cand mergem la o manastire. Eu am cateva fete pe lista pe care le trec mereu, dar poate mai sunt care vor sa fie trecute. Eu trec aspirantele la bebe cu "zamislire si nastere de prunci buni si sanatosi"si gravidutele cu "sarcina usoara si binecuvantata". Acum cum vreti si voi, dar ma gandeam ca asa suntem pomenite in mai multe biserici si manastiri. 



#15
Anna85

Anna85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 24 iunie 2014 - 23:01

Doamne ajută!
Vă mulţumesc fetelor pentru încurajări.Am ieşit Duminică din spital dar durerile şi contractiile persistă ori de câte ori mă ridic din pat. Bebe avea duminică deja 3kg la35 de săptămâni ..Deşi mi-am dorit să ţin post nu am mai putut ...Ăsta e încă un regret al meu pe lângă faptul că nu am fost la Sf Liturghie , nu mai pot merge să mă spovedesc... nu am putere nici să impachetez lenjeria pe care am luat-o de la uscat.
Just blue, Maryella, Ivanka vă [pup] [flo]
Azi a născut prin cezariana şi o colegă şi prietena de la serviciu.are din milă lui Dumnezeu un băieţel sănătos.M-am emoţionat foarte tare când am vorbit cu ea dp ce era la terapie intensivă .

#16
esperanza

esperanza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 25 iunie 2014 - 07:32

maryella77 este foarte binevenita propunerea ta, caci forumul acesta anume cu asa scop a fost creat [:)], eu zic ca nu numai de pomenit la acatiste ci si la rugaciunile care le citim acasa, chiar la slujba am auzit urmatoarea "Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului".

   Despre partea cu marturisirea este la discretria fiecaruia si nici internertul nu-l consider locul cel mai potrivit. 

   Pentru rugaciuni, daca puteti, va rog sa ne treceti si pe mine cu sotul, Gheorghe si Tatiana.

Maryella multumim pentru tot, sa dea Domnul  [bib]  si altele care sunt de folos sufletului! [flo2]



#17
Ivanka36

Ivanka36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 25 iunie 2014 - 10:53

Buna fetelor!

 

Ma bucur Anna85 ca esti mai bine si ai iesit din spital, nu mai e mult si vine micutul Efrem pe lume [flo2] [flo2] [flo2]  o sa vezi ca totul o sa fie bine...

 

Maryella77, numele meu si al sotului il ai, multumim de initiativa. [flo2] [flo2] [flo2]

Cand ai lista gata, sa mi-o trimiti si mie sa pun si la Oradea. Eu, la strigarea mea am strans doar 4 fete cu sotii lor, sper ca de data asta sa fim mai multe.....

 

Sanatate si Doamne ajuta!



#18
Lili_g

Lili_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 984 mesaje

Postat 27 iunie 2014 - 15:34

Fetele care sunteti in zona, poate ajungeti la Catedrala Ortodoxă din Sfântu Gheorghe, Covasna sa va inchinati la sfintele moaste.

 

Sfantul Ioan Maximovici are trupul intreg la CAtedrala Ortodoxa din SanFrancisco. Se pare insa ca o mica bucatica a ajuns si la Covasna.

 

http://sfantulmuntea...eorghe-covasna/



#19
sandaa

sandaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 482 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 16:26

Doamne ajuta!

 

Dragele mele eu sunt o veche aspiranta , fetele mai ''vechi'' de pe forum ma stiu. Din pacate nu am scris demult, nici nu prea am citit.

Cand am intrat acum cateva zile dupa o perioada mare de timp m-am bucurat foarte mult pentru Deeva.

Felicitari draga mea din tot sufletul, sarcina usoara si o fetita minunata. Bunul Dumnezeu face minuni. 

Felicitari tuturor gravidutelor si tuturor proaspetelor mamici. Bunul Dumnezeu sa aiba grija de voi.

 

In legatura cu lista pe care vreti sa o duceti la biserici. As fi fericita si eu sa duc lista la biserici cu aspirante. Cine doreste astept sa imi scrie. 

 pe mesaj privat 

 

Va multumesc tuturor care scrieti si va imbratisez cu drag.



#20
just_blue

just_blue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 20:00

Maryella, ai facut lista? Vreau si eu sa o stiu, din pacate, nu va cunosc pe toate :(

 

Pentru cei care nu ne stiu, noi suntem Simona Maria si Daniel Ionut.

 

Anna, multa sanatate, putere si ganduri bune sa iti dea Dumnezeu!

 

Aspirantelor, rabdare si iubire multa! [flor]

Mamicilor si bebeilor o galeata de pupici!


Editat de just_blue, 30 iunie 2014 - 20:00 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -