Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum va pare?


85 raspunsuri la acest subiect

#61
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 13:53

Eu ma refeream clar la etapa prescolari.insa se piate extinde si mai sus.

#62
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 13:54

Toate scolile au curti si sali de sport laboratoare si altele...

#63
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 14:22

In curte si laborator vrei sa faci scoala vara [help]  , poate nu stii care e treaba cu laboratoarele .



#64
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 14:27

Mdaaa ...

S-a cam practicat in Romania  facutul copiilor unul dupa altul,  sa se  stea ani in concediu si cind ajung la scoala tot statul  este obligat la diverse.  

 

Nu stiu citi copii se fac in Ro, cind am plecat acum 20 si de ani eu n-am avut deloc impresia asta si din ce este acum pe forum nici atit.

Insa orice stat civilizat ar trebui sa se bucure de o natalitate mare si sa o sustina. Si da, statul care asigura gratuitati (sanatate si scoala) si facilitati (tabere si alocatii) o face ca cea mai retabila investitie. Caci copiii ocupati si instruiti sunt cei care vor sustine societatea viitoare.



#65
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 15:34

Eu am acum o perioada foarte aglomerata. As avea nevoie de vreo 10-12 ore de lucru/zi, cu o pauza de maximum 1 ora, pentru a elimina stresul cu care ma confrunt. Rar ma culc sub 2 a.m.

 

Ma ingrijoreaza venirea vacantei, nu stiu cum o sa ma descurc.

 

Da, mi-ar conveni sa fie deschisa gradinita in timpul vacantei. Ideal ar fi 6 ore, cu mancare la pachet, dar m-as multumi si cu 4.



#66
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 15:42

Precizare: profesorii sunt obligati sa vina la scoala mai repede decat elevii - cu ceva timp inainte de inceperea noului an scolar. Daca se tin sedinte, consfatuiri, organizari in timpul vacantei de vara, profesorii sunt obligati sa mearga. De asemenea, exista serviciul pe scoala (esti "de serviciu") si in timpul vacantei de vara, profesorii il asigura prin rotatie. Acesta este de 4 ore.

 

Tot inainte de inceperea anului scolar, profesorii sunt asteptati la scoala pentru alegerea manualelor alternative, pentru discutii despre repartizarea claselor.

 

Pentru supravegherea la examene (a 8-a, a 12-a), se face cerere, mi se pare ca sunt platiti profesorii pentru asta.



#67
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 15:45

Mada, da, fac pe rupte, pentru ca... li se rupe de factorii care ne determina pe noi sa facem putini copii. Si lista e lunga.



#68
Serialbastre

Serialbastre

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.358 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 17:02

Pentru supraveghere profesorii sunt platiti vreo 17 lei pe zi. Te prezinti la 7, pleci pe la 13-14. Si daca nu sunt suficienti profesori care doresc, sunt chemati si cealalti ca doar n-or ramane.examenele nedate.

#69
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 19:01

Serialbastre, cei 17 lei nu sunt si impozabili? Iar transportul ti-l platesti singur din cate stiu. Cei din orase mari scapa mai usor dar in orase mici te trimit prin alte parti.  

 

Cat despre scoli cu sala de sport, in orasul meu e o scoala mare fara, pana si curtea e mica, a fost pur si simplu inghesuita printre blocuri cand a fost construita in anii 60. La fel liceul meu nu are nici curte mare si nici sala de sport. Multe scoli folosesc laboratoarele deja ca sali de clasa, ca sa intre o clasa, trebuie sa iasa clasa normala de acolo (eu multe laboratoare din liceul si scoala mea le-am vazut de vreo 3-4 ori in toti anii). 



#70
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 19:42

Nu stiu citi copii se fac in Ro, cind am plecat acum 20 si de ani eu n-am avut deloc impresia asta si din ce este acum pe forum nici atit.

Insa orice stat civilizat ar trebui sa se bucure de o natalitate mare si sa o sustina. Si da, statul care asigura gratuitati (sanatate si scoala) si facilitati (tabere si alocatii) o face ca cea mai retabila investitie. Caci copiii ocupati si instruiti sunt cei care vor sustine societatea viitoare.

in romania s-au facut copii pentru o anumita suma dar numai cei care stiau. in romania s-au facut legi de cei care au fost in america si au vazut ca nu exista niciun ajutor pentru copii. ( despre ce vorbim aici?)

 

nu stiu ce intelegi tu prin stat civilizat ( adica cei care se gandesc de unde vin pensiile?)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -