Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum va pare?


85 raspunsuri la acest subiect

#1
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 08:52

Un nou proiect de lege este in vizorul parlamentarilor: scoala de vara, plus gradinitele deschise si pe timpul verii.

 

CUM EXPLICĂ INIŢIATORII PROGRAMUL PE TIMPUL VACANŢEI DE VARĂ
 
"Mai mult de 3 din cele 12 luni ale anului, copiii sunt în vacanţă. Comparând această vacanţă a copiilor cu concediile de numai 3-4 săptămâni ale majorităţii părinţilor, constatăm că o lungă perioadă de timp elevii şi preşcolarii nu pot beneficia de supraveghere şi educaţie din partea părinţilor sau în instituţii specializate. În aceste perioade, şcolarii sunt expuşi anturajelor periculoase ale străzii, iar preşcolarii, ale căror familii nu beneficiază de sprijinul unor bunici, pot rămâne nesupravegheaţi. De multe ori, părinţii cu copii preşcolari sunt forţaţi să recurgă la concedii medicale sau fără plată pentru supravegherea lor pe timpul vacanţelor sau să angajeze bone, mai mult sau mai puţin calificate şi atente", susţin iniţiatorii proiectului.
 
În plus, arată deputaţii în expunerea de motive, "în cea mai mare parte a vacanţelor, copiii nu beneficiază de niciun fel de educaţie. (...) De aceea, iniţiem această propunere legislativă de modificare a Legii Educaţiei Naţionale în sensul impunerii organizării şcolilor de vară pentru elevi şi a unui program continuu în grădiniţe, facultativ, pe perioada vacanţelor".
 
 
 
Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv...l#ixzz34astyLvK

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 08:55

Principial cred ca este o idee buna. Cel putin ca si optiune.



#3
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 09:36

 In primul rand , cu ce bani si cu ce oameni face statul asta . Adica profesorii sa stea la scoala tot timpul anului ? Pe ei i-a intrebat cineva ceva sau doar sunt vorbe .

 

Mai bine guvernul ar da vauchere parintilor cu venituri mai mici cu care acestia sa plateasca copiiilor cluburi de vacanta. Asa ar avea si economia de castigat , se infiinteaza cluburi , se platesc taxe si fiecare face cum vrea pe perioada vacantei.



#4
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 10:00

Inseamna ca in Romania exista suficienti bani sa se plateasca profesorii (extra) si pe timpul vacantelor - banuiesc ca vor veni citiva daca sint platiti extra. 

Peste tot in lume copii au vacanta mai mult decit parinitii, dar asta nu e treaba 'statului' este problema parintilor.



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 10:17

 In primul rand , cu ce bani si cu ce oameni face statul asta . Adica profesorii sa stea la scoala tot timpul anului ? Pe ei i-a intrebat cineva ceva sau doar sunt vorbe .

 

Mai bine guvernul ar da vauchere parintilor cu venituri mai mici cu care acestia sa plateasca copiiilor cluburi de vacanta. Asa ar avea si economia de castigat , se infiinteaza cluburi , se platesc taxe si fiecare face cum vrea pe perioada vacantei.

Pai cum tot timpul anului ca doar au concediul de odihna legal ca si oricare alt salariat. Este doar o chestiune de organizare. In plus acest tip de activitati va fi contracost presupun fiind un overtime asa incat am asa o presimtire ca vor exista doritori care sa vina la un program mult mai lejer si sa faca si bani. In plus scad situatiile reale in care copii cu varsta relativ mica nu au activitati fiind singuri acasa sunt nesupravegheati .... ceea ce este in trac mare pentru foarte multe mamici in special care sunt la serviciu si stau ca pe ghimpi cu gandul la cei mici singuri acasa.

Efortul bugetar macroeconomic este nesemnificativ dupa mine ca si efect in raport cu celelalte castiguri sociale si chiar economice.



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 10:18

Mie imi suna bine.

Important este sa asteptam, sa vedem conditiile in care se va aplica daca se va aplica.

 

Insa eu as tine cont efectiv de conditiile climaterice din lunile iulie si august.



#7
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 10:18

Eu inteleg ca vor fi platiti si de catre parinti. Vor sa prevada treaba asta. Nu stiu dc doar pt educatorii din gradinite sau ba, si mai inteleg ca va fi ceva lejer, nu precum se face in restul anului scolar. Ceea ce e ok si pt copii si pt pedagogi. Totusi, avem multe vacante, iar cea de vara e ft lunga. Si eu cred ca e o idee buna, mai cu seama pt parintii care nu au alternative sau adopta situatii de compromis stransi cu usa. Si nu cred ca ar fi nici atat de costisitoare precum lasatul copilului cu o bona. Iar copiii ar fi in mediu cunoscut, alaturi de colegi, deci bifat si joaca cu parteneri potriviti de joaca. Cat despre profesori, ei nu sunt platiti oricum si pe perioada vacantelor? E fair pt alti bugetari? 

 

Edit: Vad ca si Marius a zis la fel.


Editat de lucialu, 14 iunie 2014 - 10:19 .


#8
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 10:19

Nu ar fi mai bine sa avem o economie sanatoasa cu sector privat si nu doar statul sa impinga banii pe unde vrea.



#9
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 10:22

Pai cum tot timpul anului ca doar au concediul de odihna legal ca si oricare alt salariat. Este doar o chestiune de organizare. In plus acest tip de activitati va fi contracost presupun fiind un overtime asa incat am asa o presimtire ca vor exista doritori care sa vina la un program mult mai lejer si sa faca si bani. In plus scad situatiile reale in care copii cu varsta relativ mica nu au activitati fiind singuri acasa sunt nesupravegheati .... ceea ce este in trac mare pentru foarte multe mamici in special care sunt la serviciu si stau ca pe ghimpi cu gandul la cei mici singuri acasa.

Efortul bugetar macroeconomic este nesemnificativ dupa mine ca si efect in raport cu celelalte castiguri sociale si chiar economice.

 

Familiile care isi lasa copii nesupravegheati nu vor avea bani suficienti pentru 'scoala de vacanta'.

Si in plus vor aparea circurile daca se cer bani ' ca doar scoala este gratuita' ....parerea mea,

Efortul bugetar mie mi se pare enorm pentru o tara saraca.



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 iunie 2014 - 10:27

Acuma sunt supozitii care pot sa fie fondate sau mai putin fondate, e vorba de un proiect de o idee care sunt convins ca are calcule clare de eficienta la baza nu doar ideea goala.

Iar ca si idee raman la opinia ca este una buna daca este corect fundamentata. Dar este perfect realizabila dupa mine si rentabila adica beneficiile directe si indirecte depasesc costurile directe si indirecte. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -