Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - 5

gravide mamici octombrie 2014 insarcinata

202 raspunsuri la acest subiect

#181
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 14:21

Buna ziua burtici! Ce faceti, cum va mai simtiti? La mine incepe sa devina somnul o problema, aseara am dormit prost si imi simteam burtica un pic ciudat, de parca as fi avut febra musculara, nici nu stiu exact sa explic. Ma gandeam sa imi cumpar o perna de accea special pt gravide, aveti ceva recomandari?

 

Mytzyus, stai linistita ca le scoti la capat pe toate si veti avea parte de o zi minunata si poi o saptamana de miere si mai minunata :) 

 

Anda. eu sunt uituca de cand ma stiu :))) numai ca acum pot da vina pe sarcina si pe hormoni. Lasand gluma la o parte eu cred ca e normal sa fim mai aiurite in perioada asta, totusi se intampla niste lucruri(magice) in organismul nostru.

 

Fetelor, referitor la sfaturi, eu zic sa nu bagati in seama tot ce auziti si sa faceti cum credeti voi ca este mai bine. Eu de ani de zile ma opresc la raioanele cu produse pt copii si cumparam cu mare drag pt toti copii prietenilor mei, deci va inchipuiti ca acum nu ma pot abtine prea tare. I-am luat doar hainute deocamdata. De sapt viitoare incep renovarile si abia astept apoi sa ma duc sa ii cumpar patut, lenjerii, sac de dormit, cadita si etc. Abia astept. Nu vreau sa le las pe ultima clipa si nici nu vreau sa deleg pe altcineva, pentru ca vreau sa aleg eu pt baiatul meu ce este mai frumos si bun.

 

 Am vazut ca vorbiti si de kg. Eu am cam 1.75 si in ultimii ani am oscilat intre 70-75, poate chiar si spre 80, dar nu m-am mai cantarit de luni bune de zile, deci chiar nu stiu cate kg am luat in cele 24 de sapt, dar ideea este ca nu m-am ingrasat decat in burtica, in rest am ramas la  fel, ba chiar mi-a spus cineva ca din spate nici nu se vede ca sunt gravida. Compensez insa cu burta :))) Luni am programare la medic si ma voi cantari sa vad cate kg am zilele acestea. Incerc sa nu imi fac prea mari griji in legatura cu prob asta, vreau doar ca bebe sa fie sanatos si apoi revin eu la o forma decenta. 



#182
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 14:23

Shmily, am vazut ca vrei sa nasti la Isis. Tot acolo vreau si eu sa nasc. Esti in evidenta vreunui medic de acolo? 



#183
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 14:50

Geo - e buna listuta, si eu mi-am facut una cu nevoiel necesare si tot tai din ea cand cumar cate ceva, e mai usor de tinut evidenta :) Multe lucruri nu cumpar fiindca este posibil sa le primesc, asa ca mai astept, ma ocup doar de hainute si alte produse de ingrijire pe moment

 

Ana - somnul ptr mine e o problema de mult, dar m-am obisnuit cu asta, tati e deportat in alta camera fiindca nu il trezesc nici pe el cand ma foiesc in pat, nici el pe mine cand sforaie (exact cand eu apuc sa adorm), plus ca m-am obisnuit sa fur toata plapuma si mi-o fac colac in jurul meu, asa ca am patul numai ptr mine :)))



#184
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 14:57

Anda si eu tot singura dorm ca tati e plecat departe si sa sti ca si eu am rulat o patura si o iau in brate din cand in cand dar cred ca voi apela totusi la o perna ca am vazut ca alte gravidute o laudau si ma gandesc sa ii ofer o sansa. Ma gandesc totusi ca ar trebui sa profitam de somnul de acum, ca cine stie ce ne asteapta dupa :)))



#185
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 15:03

. Ma gandesc totusi ca ar trebui sa profitam de somnul de acum, ca cine stie ce ne asteapta dupa :)))

 asa e [:)]



#186
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 16:00

Shmily, am vazut ca vrei sa nasti la Isis. Tot acolo vreau si eu sa nasc. Esti in evidenta vreunui medic de acolo? 

Da, Ana, acolo vreau... sper sa nu intervina alte probleme pentru ca mi-e chiar teama de spitalul de stat... sunt la dr. Zaher, tu?

Despre uitat, eu in general nu prea obisnuiam sa uit, dar am inceput de putina vreme... de ex, tati mereu rade de mine ca nu plec nicaieri, niciodata fara telefon... zice ca as fi in stare sa uit copilul pe undeva, dar telefonul niciodata! ei, zilele trecute, am plecat de la serviciu cu colegii sa ne intalnim cu ceva colaboratori si mi-am uitat telefonul in birou! mi-am dat seama abia cand ma gandeam de ce nu ma suna tati ca vorbisem sa ma sune pana in pranz... 



#187
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 16:06

Shmily, tot la Zaher sunt si eu. Eu abia am revenit in tara si am fost la un singur control, iar el era in operatie si am facut cunostiinta cu dr Ioana Buda. A fost ok, dar este asa tanara....  Luni am iar programare si sper sa il gasesc pe el sau macar pe Ciornei. Oricum Buda mi--a spus ca in mod sigur la nastere vor fi 2 dintre ei. De spitalul judetean nici nu vreau sa aud, desi incerca un prieten sa ma convinga( pe mine sau pe el, ca si sotia lui e gravida) ca e mai bine sa nasti la judetean ca in caz de urgente tot acolo ajungi. Eu stiu ca Isis este o maternitate dotata foarte bine, dar voi intreba lucrul acesta luni. Daca tu ai mai multe detalii, te rog sa imi spui si mie. 



#188
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 16:26

foarte multe detalii nu am nici eu, stiu mai multe persoane care au nascut cat-de-cat recent la Isis, nu am auzit nemultumiri pana acum... cat despre dl.doctor, am fost la 3 controale pana acum si nu l-am vazut decat o singura data, la 7 saptamani, parca... dar si atunci, era si d-na dr (nu am stiut pana acum cum o cheama) acolo, practic eu ma adresasem d-lui dr (ca pt el venisem, doar) dar ea imi raspundea, ea ma intreba, el statea "in umbra"... a 2-a oara era dl. Ciornei, iar a 3-a oara iar d-na dr... mie mi s-a parut f ok d-na, desi de la o experienta f urata cu o d-na dr la prima sarcina, am spus ca nu mai vreau sa aud de doamne doctori, dansa a avut rabdare sa-mi explice tot ce am intrebat-o, vorbea f pe inteles si ma linistea numai felul ei de a fi, parea ca le stie pe toate si ca vrea intr-adevar sa ma ajute (asta e impresia pe care mi-a lasat-o mie)... si d-nul Ciornei mi s-a parut f ok, eu am ales sa fiu la dl Zaher ptr ca am auzit/citit de dansul multe pareri pozitive... dar nu mi-ar fi teama sa nasc nici cu vreunul din ceilalti 2... cel putin pot spune ca pe d-na dr o cunosc mai bine decat pe dl Zaher  [:)]



#189
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 16:29

Buna, buna

 

Anci5, tu parca ziceai c-ai vrea sa nasti la Medicover, ai cumva si-o lista de preturi pentru nasteri? As vrea sa vad o comparatie intre Medicover si Medlife-ul ales de mine.

 

Pupici



#190
alysolita

alysolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 18:49

va salut mamici si burtici! chiar daca nu scriu des  va citesc postarile aproape zilnic si ma bucur ca sunteti bine toata lumea! ce frumos de unele dintre voi ca aveti sansa sa nasteti la maternitati private, la noi in judet nu este numai spitalul judetean cel care este cel mai ok, acum noi mamicile facem tot ce putem numai sa fie bine pentru bbei nostri! numai ganduri bune !





Etichetat si cu gravide, mamici, octombrie, 2014, insarcinata

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -