Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Suedia (8)


674 raspunsuri la acest subiect

#1
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 18:07

E prea prafuit subiectul de nu mai scrieti?  [:)]

 

Deschid capitol nou, poate va fac pofta.  [biz]

 

Va las deocamdata, eu ma duc sa alerg/merg la Tjejruset (un cros al gagicilor dupa cum ii spune numele :)). 
 

Numai bine! 

 

Continuare de aici .


Editat de mihaela_s, 10 iunie 2014 - 18:09 .


#2
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 11 iunie 2014 - 09:52

Buna, buna! Intru repejor sa inviorez noul capitol suedez!

La mine acelasi vartej de neterminat. Cel putin la serviciu sunt mereu pe picior de razboi, cu cutitele in aer... [viki] . Abia astept vacanta. Imi trebuie cateva saptamani de reset, altfel am sa explodez. Insa pana plec am de lasat toate lucrurile in regula! Macar este vremea asta superba....

Mihaela, am citit de hamster, imi pare rau de suferinta Silviei! Sunt experiente grele....

Cris, ma bucur ca sotul a primit job permanent. Ma distreaza pasiunea cu pescuitul. Ar trebui sa te intalnesti cu sotul meu. Noi avem barca, sotul este absolut incantat, iar eu o aproape o urasc.....Enorm de mult timp si bani pierduti acolo. Fie ies in larg la pescuit, (sa zic app fiecare weekend) fie sa o repare. Am congelatorul plin de peste, il impart in stanga si in dreapta...

 

Mie nu imi place nici pestele, am si rau de mare, deci totala nepotrivire [:)]. Singurul lucru fancy este cand mergem si facem picninc pe barca...

 

Ana, ti-am trimis emailul meu. L-ai primit?

Va pup, si daca nu mai intru, va doresc vara frumoasa.



#3
crisleso

crisleso

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 11 iunie 2014 - 17:07

Va salut si eu inviorata de povestirile Mihaelei si Anjiei...impresionant filmuletul, Mihaela, ca si imaginile toate,cu siguranta as fi fost si eu acolo chiar daca n-as fi fost mamica de absolvent...dar din pacate noi ne aflam departe de locurile unde se intampla ceva si voi stiti ca asta e marele meu “of” legat de Suedia . Nu putem strabate zeci si zeci de kilometri  pentru a fi partasi la diverse manifestari organizate de kommun, desi tare mi-ar placea.

Sunt dezamagita in plus de faptul ca am fost sunata de profesoara cu care m-am intalnit la EksjöVux si care mi-a spus ca voi incepe SFI in august pana la urma,caci Ana nu are loc la gradi, desi anuntasem eu asta ca si posibilitatea de a avea grija de ea cateva ore fratele ei de 15 ani. Ei bine,mi-a dat un nr de telefon la care sa sun si sa ma prezint pt a afla exact data cand voi incepe in august si sa vedeti ce surpriza am avut…tipa respectiva era total pe dinafara, nu avea nici o legatura cu SFI, era un alt department, vorbea prost engleza si zicea ca va contacta arbetsformedlingen, migra etc.ca la nebuni [batcap] . Vorbeam rar si clar ca sa ma asigur ca pricepe,dar degeaba. M-a sunat adineauri si a recunoscut ca ieri nu a inteles corect si ca suna acum la cea care m-a trimis la ea fiindca nu intelege de ce a facut-o…ce sa mai zic?!

Astept deci inca un telefon care sa lamureasca zapaceala asta caci ceea ce parea a fi cel mai simplu lucru s-a transformat intr-un cerc vicios iar eu ma simt frustrata fiindca au trecut deja 3 luni…

Altii se gandesc la concedii, iar eu abia astept sa-l termin… plaja,pescuit,jogging, plimbari…asta-I “vertijul’ din care abia astept sa ies  [am]

 

Anja, chiar m-ai “lovit” unde ma doare, adica tot ce imi lipseste pentru a fi fericita cu pasiunea mea este barca…la mine insa e invers, sotul nu iubeste pescuitul , il considera pierdere de vreme, n-are rabdare si de-aia nici nu-mi vine sa inchiriez ceva fiindca s-ar simti sechestrat si eu stresata… si doar din barca pot prinde pesti adevarati, mor de ciuda si pana la urma o sa-mi fac damblaua, mai ales ca am salivat doar citind ca ai cngelatorul plin cu peste, noi suntem mari amatori dar in Suedia ne lipseste

 

Va las cu ganduri fortate de bine si va doresc parcurs lin in tot si toate!

 

Multumesc frumos,Anja! [flo2] Concediu placut si reconfortant iti doresc! 



#4
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 09:52

Buna dimineata, fetelor  [flo2]

 

Haideti ca m-am inviorat si eu. [:)]

 

Mihaela, interesant filmuletul, total diferit de absolvirile de la noi. Eu astept sa "incepem" scoala anul viitor, pana o terminam e cale lunga...

 

Anja, am primit mesajul tau si iti multumesc. Din pacate pe site-ul cu inchirieri nu am gasit decat vreo 5 camere. Poate trebuie sa cautam intr-o zona mai larga, numai ca numele insiruite acolo nu-mi spun nimic si trebuie sa caut sa vad cat de departe sunt de Lund si apoi vine cea mica si apasa un buton sau cea mare are o urgenta si am uitat unde eram si ce faceam . [batcap] Sotul a primit o oferta la un camin luteran, dar e 317 euro pe luna. Mi se pare f f mult.Iar la Lund la universitate nu mai au locuri de cazare. [ups]

 

Cris, te inteleg si-mi pare rau. Pe mine ma frustreaza f mult birocratia si incalceala din Romania, imi pare rau ca si acolo s-a intamplat asa. Dar sunt sigura ca, cu rabdare, se vor rezolva toate. Poate e mai bine asa, in august, vei vedea. 

 

Noi vrem sa mergem intr-o vacanta in Grecia saptamana viitoare, sa ne incarcam sufletul cu amintiri frumoase pentru lunile care vor veni.

 

Eu deja sunt aproape gata sa dau inapoi cand ma gandesc cat va suferi fata cea mare ca pleaca tati. Si cat de mult imi va lipsi si mie. Sper sa nu regretam acest pas si sa fie cu final fericit. [:)]

 

Va pup pe toate si va rog sa mai scrieti, ca eu va citesc mereu. Va doresc sa aveti o vara frumoasa. [beach]



#5
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 10:04

Ana, 317 Euro e un pret bun. Altfel costa app 4-5000  coroane.

Va pup,



#6
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 10:20

Pe blocket erau camere cu 2000-2500 coroane.



#7
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 10:24

poate ca gasesti, dar eu zic ca diferenta nu e asa de mare (317E =2800 SEK). Depinde si cum e camera de la camin. E singur in camera? are baie, buc? In Lund e cam scump. Stiu ca am mai cautat anul trecut pt niste prieteni veniti la master. El a avut noroc si a primit pana la urma camera la caminul fac.



#8
Anaomaria

Anaomaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 17:18

Ok, Anja, multumesc pt informatii. Vom lua serios in considerare camera de la camin. 

 

Va pup.



#9
crisleso

crisleso

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 18:01

Gata, mi-a venit inima la loc, incep marti SFI-ul!  [pk] A meritat sa fiu putin mai incisiva ieri caci a iesit cum am vrut eu in final, chiar si 2-3 saptamani daca apuc pana se ia vacanta si voi fi multumita caci voi avea sansa sa si vorbesc nu doar sa citesc si sa inteleg scrisul. Asta mi-a lipsit cu desavarsire in cele 3 luni de zile in satul meu cu cativa oameni, sansa de a schimba macar 2 -3 fraze in suedeza,n-ai cu cine aici,este pustiu si doar in weekend mai vine lumea de la oras la casele de vacanta pt gratar sau pescuit si aranjat curtile.

M-a sunat chiar tipa cu care voi lucra si mi-e drag caci a vorbit doar in suedeza si am reusit sa inteleg ce spune si am incropit si eu cateva propozitii, chiar m-a felicitat. Doamne,ce emotii am avut!

Asta am vrut sa impartasesc cu voi, faptul ca dezamagirea a fost de scurta durata  [:)]

 

Ana, vad ca sunteti preocupati cu locuinta si va doresc succes sa gaseasca sotul cazare la caminul universitatii, e cel mai avantajos. Tin pumnii!

Sunteti mult mai aproape acum de visul suedez si veti face fata cu brio despartirii cata vreme exista skype,tel. Si la noi a fost dureros cu fetita caci e topita dupa ta-su, dar intalnirile virtuale au contat enorm [:)]

 

Mihaela,tu ce mai spui? Cand aveti concediu in vara si unde mergeti? Parca spuneai ceva de SUA la un moment dat...

 

Ieri am primit si confirmarea in scris ca Ana va incepe pe 5 august, ne-au trimis toate informatiile necesare inclusiv parola pt accesarea online pt a calcula costuri etc. Macar stim ca acum toti 4 suntem "inrolati" 

 

Sotul are doar 2 sapt de concediu incepand cu 28 iunie si mai poate chimba sa intre cu o sapt mai devreme fiindca fata incepe fata gradi in sapt 32, ne mai gandim fiindca nu stim daca vom parasi Suedia, n-avem inca nici un plan. 

 

Va las acum linistita si impacata sufleteste,ceea ce va doresc si voua!  [flo2]



#10
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 19:30

Seara buna! De ieri ma pregatesc sa scriu, am si inceput adica dar nu am apucat sa continui...acum o asteptam pe Silvia acasa, e la o prietena. Vrem sa mergem sa cumparam pizza si sa o mancam pe malul marii. :)

 

Sambata mergem la Stockholm iar, iar la concert :). La One Direction, cred ca am mai zis...sau poate nu :). De data asta la dorinta Silviei, sunt acceptati si copii, parca peste 7 ani. Nu mai stiu :). 

 

anja, eu am invatat sa nu ma mai stresez la munca de cand am patit ce am patit...am invatat sa prioritez si sa fac exact cat trebuie. Fara stres, fara sa ma agit...nu are sens. La noi acum e si mai aglomerat, pleaca lumea in concediu, sunt sommarvikarie multi si trebuie invatati ce au de facut...dar toata lumea e calma, imi place tare mult asta la noi la munca, ma calmeaza si pe mine. 

 

anamaria, cred ca am mai scris...cat am fost studenta asa am locuit si eu, cu 2800 kr pe luna. Aveam o camera mica de tot, un pat si un birou plus un dulap si o etajera. Doua persoane nu incapeau acolo. Iar bucataria la comun, la 8 camere. Aveam baia mea cu dus, wc si chiuveta, mica si ea. In primul an insa, am stat intr-un apartament cu 4 camere, una era a mea, imparteam baia cu inca cineva, bucataria comuna la toti. Nasoleala mare de tot a fost ca am nimerit cu inca 3 baieti, poate stiti povestea...imparteam baia cu unul din ei...a fost cumplit de tot. Si desi am cerut sa ma mut, regula spune ca in primul an nu ai voie si nu m-au lasat...a fost, a trecut...dar voiam sa spun ca aici platea mult mai mult, 3400 kr pe luna. M-am simtit mult mai bine apoi, cand m-am mutat, desi in apartament camera era mai mare, dar nu se compara sa am baia mea...

Am incercat  sa imi caut si gazda, dar nu am reusit...nu m-au vrut :(.

 

crisleaso...wowwwwww, ce veste buna! Sa stii ca trebuie sa fii hotarata, pentru ca lor le e frica de reclamatii, si daca s-a ratacit vreo hartie pe undeva, ei o cauta, intreaba, se ocupa sa stii...ma bucur mult. Abia astept sa ne conversam pe suedeza :). 

Ma bucur si pentru Ana, incet-incet lucrurile se aranjeaza, ai sa vezi.

 

Azi a terminat Silvia scoala, am fost la skolavslutning, e atat de frumos de fiecare data! Copiii canta fiecare clasa cate ceva, danseaza, apoi profesoarele canta cu copiii, iar finalul apoteotic e numarul profesorilor, mereu e ceva haios. iar rectorul a vb tare frumos, e nou, a venit abia de la 1 mai, nu il stiam. Asa ca acum fetele lenevesc...Diana a terminat ieri, a si fost azi noapte la un grill si chef. De fapt toata primavara a chefuit prin weekenduri, ca majoritatea din clasa ei a implinit 18 ani :). Noi mai la toamna...

 

In concediu plecam in SUA, da. In 14 iulie si ne intoarcem pe 7 august. Concediu avem pana pe 15 august, sa avem timp sa ne revenim :). Diana insa nu vine cu noi, ea lucreaza la vara (a lucrat si in timpul anului, poate stiti, lucreaza de la 15 ani jumate) si vrea sa fie pe insula cu prietenii. Va pleca 2 saptamani in Ro la tatal ei si familia acestuia, vine acasa pe 7 iulie si va ramane singura aici, 3 saptamani. E prima data cand va sta singura asa mult, a mai stat de doua ori cate un weekend. 

 

Anamaria, in Grecia am fost si noi in vara dinainte sa venim in Suedia...a fost cel mai frumos concediu, visam la insula asta superba, deja stiam unde venim. :)

 

Va las, o seara frumoasa. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -