Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 99


282 raspunsuri la acest subiect

#61
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 09:01

Furby cum iei prednisonul? La ce ore/ora? Cum mai esti? Ai facut eco?

Babutelor va pup [pup]

#62
Furby

Furby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 09:15

Furby cum iei prednisonul? La ce ore/ora? Cum mai esti? Ai facut eco?

Babutelor va pup [pup]

 

Iau 8 pastile (40mg) intr-o singura doza, seara in jur de 21.30-22.00 maxim, iar la 22.30 fac Clexane-ul. Ieri am repetat NK, azi dupa 12 merg dupa rezultat sa vedem cum mai stau.

Luni am eco, sunt si eu curioasa cum sunt. Nu am greturi, nu am avut sangerari sau dureri, si azi in teorie am facut 2 luni...Astept cu nerabdare sa vad daca e totul bine.

 

Azi la 10.30 parca are Gabriela eco, nu? Asteptam vestile bune.



#63
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 09:34

Furby multumesc , astept vestile de la Babes si eco. Poti sa-mi spui te rog ce dr ti-a recomandat sa iei seara prednison?

Gabriela te asteptam cu vestile bune [flo]

#64
Furby

Furby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 10:29

Eu prednisonul l-am cam luat dupa cum m-a dus pe mine capul, dupa ce am mai citit si am mai auzit pe la altii...ptr ca niciun medic nu a vrut sau nu a stiut sa-mi zica exact cum si ce ar trebui sa fac, si nu mi-am mai permis ca a 4a oara sa pierd sarcina din cauza acestor NKuri, ca alta cauza chiar nu vad sa mai existe, am facut tot ce am putut face ptr trombo, iar alte probleme nu stiu sa am.

Asa stiu ca prednisonul luat dimineata poate sa stimuleze NK, in loc sa le domoleasca. Si ca cel mai eficient e seara. Desi am citit ca ar putea sa te agite seara, si sa nu poti sa dormi, eu nu am probleme cu el, cel putin pana acum.

 

Mi-e teama sa nu aiba efecte asupra lui bebe o doza asa de mare, insa fara el nu cred ca as fi reusit sa ajung pana aici. Ramane de vazut cum va evolua situatia. Eu nu ma dau ca si exemplu si nu zic sa faceti ca mine, dar pot sa fiu un reper si daca imi reuseste poate experienta mea o sa ajute si alte fete.



#65
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 11:59

mult mult noroc furby si gabi va asteptam  cu rezultate.si eu am auzit ca da insomnii prednisonul,de-aia nu se ia seara dar cum am mai zis natura mai bate stiinta.pupici pe burtici,si o intrebare celor cu hipotiroidism:cam cat timp inainte de fiv ati facut tratament sau le-ati facut totodata?



#66
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 13:19

Buna Dea,

 

iti spun pe scurt experienta mea, poate te ajuta. Eu am descoperit in 2007 ca am hipotiroidism (tiroidita hashimoto). De atunci iau diverse doze de eutyrox (nu am raspuns la L-tyroxina).  Tsh a variat de la 3,62 pana pe la 6,73. Am facut din 2009 pana in decembrie 2011 4 FIV-uri si un FET, niciodata medicul din ungaria sau ginecologul meu nu mi-au zis ca trebuie sa scad la o anumita valoare TSH-ul, noroc ca am citit eu pe diverse forumuri si am gasit un endocrinolog bun care avea si el o sora cu o gramada de FIV-uri la activ si probleme cu TSH. Cand am ramas insarcinata (FIV 4) TSH a fost 5,86, deci muuuuuuuuuult peste limite.La o luna de la obtinerea sarcinii a scazut la 0.78, in urmatoarea luna la 0,25, in urmatoarea luna 2,56 si de atunci atat in sarcina cat si acum post sarcina se pastreaza in limite. Mie mi-a spus mdicul ca trebuie toata viata luat acest eutyrox, doar ca dozele se schimba in functie de cum reactionezi. Eu acum merg doar odata pe an la control+ analize de sange iar eco peste 3 ani voi mai face la tiroida. Sper ca m-am facut inteleasa, dupa cum vezi eu am ramas insarcinata cu un TSH peste limitele cerute in FIV. Am dus sarcina la bun sfarsit dar cu tratament si urmarit de endocrinolog, iar cand am nascut, in maternitate au facut analize bebelusului sa vada daca nu a mostenit hipotiroidismul de la mine. Slava Domunului ca nu l-a mostenit. Aaaaaaaaaaa si sa nu uit, am facut clexane de 0,4 pe toata perioada sarcinii din prima zi de stimulare pt FIV.



#67
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 13:19

Succes pentru toate babutele si felicitari celor ce au reusit.



#68
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 13:20

Furby trebuie sa-l reduci cate 1/4 la 4 zile pana la 12-13 sapt, calculeaza cand incepi reducerea lui.

 

Dea cu tiroida e cam greu, tb sa-ti reduci tsh la 1 pana la fiv pt ca in timpul fiv-lui creste tsh , dc pleci cu el mare ajungi cu el enorm in procedura fiv. Se stabimizeaza greu, imp e sa nu pleci cu o doza mare de euthyrox, incepe cu o doza mica si cresti treptat ca sa obisnuiesti tiroida cu pastila. Eu as incepe cu 12.5 mcg 1-2 sapt apoi  cresc la 25mcg  si faci analiza dc e bun tsh nu mai cresti. Eu am facut greseala si am bagat din prima doza mai maricica si am avut multe oscilatii ale tsh de nu mai stiam ce doza ii tb. .  



#69
Furby

Furby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 13:39

In loc sa ma linisteasca, rezultatul de azi m-a bagat si mai mult in ceata. NK au crescut in 2 saptamani de la 22% la 23%, desi ca si numar au scazut de la 408 la 391. Deci si pe doza de prednison de 25 si pe doza de 40 am cam acelasi rezultat...

Eu stiu ca se reduce cu cate 5mg pe saptamana, insa mi-e teama sa il reduc de acum. As sta pana pe la 10 sapt macar si apoi au incepe sa-l scad. O sa vad ce surprize mi-aduce si eco de luni, si ce o sa ma sfatuiasca si medicul...

 

Gabi, cum a fost eco?



#70
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 14:38

Buna !!!

 

Nu aveti furtuna ?! vin eu cu taifunul  [alcool]

 

O sa avem 2 bombonele , asta este partea frumoasa . Acum vine partea mai putin frumoasa : Sunt formati din aceeasi celula si pot avea anomalii formate in urma divizarii , pana la 12 sapt nu putem afla nimic . Si partea cea mai urata : Am sunat la munca si cum banuiam nu vor sa ma mai primeasca . Asa ca incerc sa ma adun din shoc si sa vad ce fac . Partea cea mai grava la momentul asta , este serviciul .....

 

Nu am crezut o clipa ca pot avea 2 copii [fri]  Acum cu Dumnezeu inainte , sper sa fie sanatosi . Mi-a explicat ca este o sarcina cu risc , trebuie urmarita indeaproape si sper sa fie bine pana la capat [bib]  [bib] 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -