Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 99


282 raspunsuri la acest subiect

#261
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:35

velvet!

Miniaturi atasate

  • matura_sorg-800x800.jpg


#262
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:39

oricum, de acum nimic nu mai e ca in sit naturala, asa ca nu mai compara cu ea. - ma refer la analizele de estradiol si progesteron pe care o sa le faci. nu te mai uita la intervale si scobi pe net. Estradiolul o sa creasca progresiv, in paralel cu foliculii, progesteronul va ramane mic pana la punctie (si asa e bine), pe urma probabil ca nu iti vor mai recomanda sa il monitorizezi.

 

eu am inceput stimularea in a 5-a zi de diphereline, eram in z3, ca asa s-a nimerit. Eu aveam schema data cu ceva timp inainte cu in data de incepti aia, in data de aialalta, in data de veniti la monitorizare. La clinica se faceau programari pt punctii, nu aveau capacitate f mare la laborator, iar "reglajele" se faceau din nr de zile de AC ca sa pice punctia intr-o anumita zi. Bine, daca era cazul se decala inainte sau inapoi cu cate zile era nevoie - nici asta nu e o problema (incerc sa anticipez stresurile tale)



#263
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:48

amalia  [:D]  [flor]

 

Qiao nu stiu daca imi vor face estradiolul si progesteronul.stiu ca doar la monitorizare ecografica ma cheama.

 

eu nu stiu nici cu ce voi face stimulare  [alcool]


Editat de velvet, 11 iulie 2014 - 12:48 .


#264
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:51

amalia  asta da matura "sanatoasa", multumesc  [flo2]



#265
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:54

velvet intr-un fel e mai bine asa, vazand si facand decat sa ai totul batut in cuie dinainte. Mie de fiecare data mi s-a schimbat tratamentul pe parcursul stimularii. La primul FIV am avut 2 zile in plus, la al 2-lea nici nu mai stiu cat s-a prelungit pt ca e a fost o luna dificila dpdv al endometrului si am tras de el, la turci mi-au cresct dozele la maxim, pe urma au scazut brusc aproape la minim.



#266
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:59

velvet sunt cu ochi pe tine ca pe butelie ! [soricel]



#267
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 13:16

Velvet si eu am avut o data schema ta, mie nici nu mi-a venit macar, am sunat dupa 6 zile sa intreb ce fac si au hotarat ei, in functie de analize, cand sa incep.

Nu te mai stresa! Lasa-te pe mana lor, ca ei fac asta in fiecare zi! Daca mai ai intrebari, poti suna si intreba, mai ales ca e un prim fiv, o sa iti raspunda detaliat. 

Si mai poti intreba si pe aici, ca mai stim, una alta.  [flo2]

Asteptam primele rezultate de la E2  [:)]

 

 

LE: Angelica, poate ne vedem cand vii pe aici, nu mai stiu cand ai zis ca vii.... Vb pe PM. Pup!


Editat de gabyv, 11 iulie 2014 - 13:19 .


#268
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 13:20

Velvet,fii barbata!!!!Nu esti asa virgina cum am fost eu,imi aduc aminte ca atunci cand am intrat prima data pe dc. intrebam daca a mai facut cineva Gonal f? [alcool]  asa de sf mi se pareau toate.BAFTA [bib]

Amalia,cred ca toate am primit matura de la tine,eu o mai am si acum amintire,mi-a adus noroc [pup]

Aristica,eu intru mai mereu pe aici,o astept pe Samiruta,poate vine cu inimioara/inimioarele.Bebeii sunt bine,in plina diversificare,foarte cooperanti inca nu mi-au refuzat nimic deci ma declar multumita,merge nesperat de bine.Sper sa continue tot asa si sa putem si noi merge prin noe.intr-un concediu ca nu am fost nici anul trecut din cauza de gravideala si-mi plange sufletul dupa mare,soare.Din dec.incep scarbiciul si cine stie cand mai putem pleca.

 

Qiao,Gaby,Angelica [pup]



#269
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 14:50

Qiao  [flo2] cred ca o sa imi spuna cand oi merge la ecograf.dua diphereline.am inteles ca asa cere.si aici n-am unde sa fac ecograf peerformant..merg acolo si raman acolo 2 sapt.

 

amalia  [clo] 

 

gaby  [flo2] multumesc pt raspuns.E 2,adica estradiol?l-am facut in Z 3 acum vreo 2 luni.nu mi l-a mai dat sa il repet.si aici intreb,pt ca stiu ca,din pacate,stiti...

 

daniela  [flo2] asa e,sunt virgina in procedura FIV,ca de cunostinte...nu duc lipsa.tot din pacate.multumesc.



#270
bombi

bombi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 15:10

velvet, menstruatia o sa-ti vina in functie de data ovulatiei, nu e influentata de diphereline.

Sa nu te impacientezi daca nu incepi stimularea imediat dupa menstruatie (Z1 sau Z2). Eu am avut 2 saptamini de diphereline si apoi am inceput stimularea (era deja Z7-8)

Sa nu intelegi de aici ca tb sa faci 2 saptamini de diph. inainte  de a incepe stimularea. Tu doar anunti la clinica cind e Z1 si astepti instructiuni.

 

Multa bafta! [flo]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -