Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand se rupe apa: legende si senzatii

nastere ruperea apei

21 raspunsuri la acest subiect

#11
LaraErica

LaraErica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 18 iunie 2015 - 16:17

La mine s-a rupt acasa, in toiul unei crize de rinichi. Imi facusem un ceai de matase de porumb, iar la 5 minute dupa ce il bausem,am dat sa ma ridic din pat sa merg la baie si am simtit un parait in burta. Cand am ajuns la baie eram deja uda leoarca si pe pantaloni si initial am crezut ca din cauza ceaiului si a durerilor de rinichi m-am scapat pe mine. Dar cand am vazut ca nu se mai opreste si mai avea si bucatele de vernix,am inteles ca vine bebe. Asta a fost la ora 12.00, pe la ora 14.30 am ajuns la spital, neavand posibilitatea mai repede din cauza baltilor ce le lasam dupa mine, iar abia pe la 00.35 a venit bebe prin cezariana fiind vb de disproportie feto-pelvina. In concluzie, pe mine nu m-a durut deloc ruperea membranelor...ce a urmat dupa,in schimb,a fost cumplit.



#12
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 iunie 2015 - 17:56

Nu are cum sa doara ruerea membranelor decat daca se ciupeste altceva  : )



#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 iunie 2015 - 17:36

Na, mie mi s-a rupt apa la magazin (supermarket), mai exact cand asteptam sa platesc la casa. Dar nu a fost "Niagara", ci doar "cate-un pic-pic-pic" dar constant. Nu m-am agitat, nu am zis nimic, mai ales ca eram si cu baietelul, doar "am strans" bine muschii pelvieni si m-am rugat sa nu ma trezesc cu ditai suvoiul. Iar cand am iesit din Sainsbury's - tati impingand trolley-ul, i-am suierat "Trebuie sa mergem acasa ACUM!!!". Ca dupa aia tot eu sa il linistesc continuu ca nu nasc chiar in momentul ala, deci sa fie atent cum conduce si sa nu depaseasca viteza legala [fri] Asta a fost la 8 si ceva seara. Am avut timp sa si descarcam cumparaturile, sa le punem in frigider/congelator, sa mancam ceva, sa ducem baiatul la o prietena... am ajuns la spital dupa ora 10 seara...deja apa se dusese cam toata. La 5 minute dupa miezul noptii imi tineam fetita in brate [il] [il] , nastere naturala dupa cezariana, fara epidurala, ca nu au mai avut timp sa mi-o puna, iar a doua zi dupa-amiaza eram cu totii acasa [pk] [pk]

 

Off topic: deci a fost in regula nastere naturala dupa cezariana?! Daca nu te superi, te rog, spune-mi la ce distanta intre ele? As vrea si eu o situatie similara, bebe2 cu naturala :)



#14
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 iunie 2015 - 17:38

Nu are cum sa doara ruerea membranelor decat daca se ciupeste altceva : )
Probabil ca logic nu, dar asa cum doare un membru. .. amputat..... cred ca te poate durea orice, oricand, daca iti pui in cap!! :)))

 

Edit: cum uneori doare un membru amputat voiam sa spun :)


Editat de andaghe, 20 iunie 2015 - 17:40 .


#15
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 20 iunie 2015 - 20:23

Off topic: deci a fost in regula nastere naturala dupa cezariana?! Daca nu te superi, te rog, spune-mi la ce distanta intre ele? As vrea si eu o situatie similara, bebe2 cu naturala :)

 

Da, a fost absolut totul OK, si cu sarcina, si cu nasterea in sine (am ales sa incerc sa nasc natural dupa cezariana, daca voiam imi faceau cezariana din start, dar... am zis ca prefer sa vad daca pot naste natural si am putut). Cezariana o avusesem la 34 de ani, cu 4.8 ani in urma, din motive de suferinta fetala (la dilatatie de 7-8 cm) . Faptul ca trecusem deci deja printr-un travaliu si ca deci uterul si colul uterin "stiau ce au de facut" (cuvintele medicului meu) facea sa am din start o sansa buna sa pot naste natural a doua oara. Si asa a si fost, a mers totul bine si rapid, am nascut cu moasa si medicul de garda.

O prietena de-a mea a nascut natural dupa cezariana cu 9 luni inaintea mea, tot la 38-39 de ani, ea nascuse prima data prin cezariana cu 1 an si 9 luni inainte (tot asa, "la cald", a ajuns la spital cu dilatatie 3-4 si au descoperit ca bebele se intorsese si era cu piciorusele inainte). Deci nu e obligatoriu sa fie nu stiu cati ani intre cezariana si VBAC, si nu e nici o limita de varsta, se considera de la caz la caz!

 

Mult succes sa nasti cum iti doresti, important e sa fiti si tu si bebele bine! [flo2] [flo2] [flo2]  (eu mereu am zis ca statuie nu ne face nimeni in curtea spitalului, blocului sau casei, indiferent cum nastem [:)] )



#16
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 iunie 2015 - 20:28

Da, a fost absolut totul OK, si cu sarcina, si cu nasterea in sine (am ales sa incerc sa nasc natural dupa cezariana, daca voiam imi faceau cezariana din start, dar... am zis ca prefer sa vad daca pot naste natural si am putut). Cezariana o avusesem la 34 de ani, cu 4.8 ani in urma, din motive de suferinta fetala (la dilatatie de 7-8 cm) . Faptul ca trecusem deci deja printr-un travaliu si ca deci uterul si colul uterin "stiau ce au de facut" (cuvintele medicului meu) facea sa am din start o sansa buna sa pot naste natural a doua oara. Si asa a si fost, a mers totul bine si rapid, am nascut cu moasa si medicul de garda. O prietena de-a mea a nascut natural dupa cezariana cu 9 luni inaintea mea, tot la 38-39 de ani, ea nascuse prima data prin cezariana cu 1 an si 9 luni inainte (tot asa, "la cald", a ajuns la spital cu dilatatie 3-4 si au descoperit ca bebele se intorsese si era cu piciorusele inainte). Deci nu e obligatoriu sa fie nu stiu cati ani intre cezariana si VBAC, si nu e nici o limita de varsta, se considera de la caz la caz! Mult succes sa nasti cum iti doresti, important e sa fiti si tu si bebele bine! [flo2] [flo2] [flo2] (eu mereu am zis ca statuie nu ne face nimeni in curtea spitalului, blocului sau casei, indiferent cum nastem [:)] )

 

Multumesc frumos pentru impartasirea experientei :)

[flo2]  voi vedea atunci... sa ajyng ey pana acolo!

Multa sanatate !



#17
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 20 iunie 2015 - 21:02

nu prea, ca la membrul amputat exista o explicatie. la membrane, nu. :))



#18
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 iunie 2015 - 22:32

Ce explicatie exista la membrul amputat?

 

Eu niciodata nu am crezut chestia asta dar am vazut in multe filme ideea . De aceea intreb, nu mi imaginam ca are o explicatie.

De ce nu doare la nimeni cordonul  ombilical atunci sau apendicele?


Editat de mamica11, 20 iunie 2015 - 22:35 .


#19
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 19:13

pai la cordonul ombilical pe cine sa intrebam?! pe mama sau pe copil?! [:)]



#20
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 19:21

eu am avut doua nasteri. la prima m-am prins ca trebuie sa nasc  [:)] aveam dureri ca cele premenstruale un pic mai tari  si  la fiecare cinci minute. pisica mea umbla dupa mine , era 12 noaptea si am plecat la spital. in doua ore am nascut dar nu stiu ce mi-au facut. nu explicau pe vremea aia ce se intampla cu tine .

 

la al doilea copil am realizat ce inseamna sa iti curga apa. am simtit-o pe picioare. e vorba de lichidul amniotic.  nu are cum sa doara pentru  ca face parte din nastere!





Etichetat si cu nastere, ruperea apei

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -