Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand se rupe apa: legende si senzatii

nastere ruperea apei

21 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 08:59

Cand se rupe apa - legende si mituri urbane

 

Travaliul timpuriu este un mister pentru multe dintre noi, dar singurul lucru pe care il stim din filme este ca apa se rupe si, ca, deodata incepe nasterea. Scena ne este bine cunoscuta: o viitoare mamica, gata sa nasca, face cumparaturi intr-un magazin, si deodata, un suvoi de apa face leoarca toata podeaua, inspaimantand-o, iar noi, ca femei insarcinate ne asteptam la acelasi lucru. Adevarul este ca nu se intampla asa pentru marea majoritate a gravidutelor.
Uneori, apa nu se rupe

Uneori, atunci cand apa "se rupe", nu va fi mai mult decat o scurgere usoara, iar alteori nici macar o scurgere constanta, care sa coboare pe picior sau sa ude lenjeria de corp. Pentru unele dintre femei, acest lucu se confunda cu senzatia de a citeste in continuare aici.

 

cand-mi-se-rupe-apa-mare.jpg

 

Cand si unde vi s-a rupt apa? Acasa sau in spital?



#2
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 09:08

   In spital, membranele au fost "ciupite" de medic. Nu am simtit nimic, desi folclorul de siptal zicea ca doare.



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 09:45

Ale mele s-au rupt singure, dimineata la orele 5, si totul a curs siroaie si cu forta, ca din sampanie [fri] probabil un rol in acest scenariu l a avut si bb pelvian.


Editat de szivarvany, 06 iunie 2014 - 14:05 .


#4
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 09:53

Na, mie mi s-a rupt apa la magazin (supermarket), mai exact cand asteptam sa platesc la casa. Dar nu a fost "Niagara", ci doar "cate-un pic-pic-pic" dar constant. Nu m-am agitat, nu am zis nimic, mai ales ca eram si cu baietelul, doar "am strans" bine muschii pelvieni si m-am rugat sa nu ma trezesc cu ditai suvoiul. Iar cand am iesit din Sainsbury's  - tati impingand trolley-ul, i-am suierat "Trebuie sa mergem acasa ACUM!!!". Ca dupa aia tot eu sa il linistesc continuu ca nu nasc chiar in momentul ala, deci sa fie atent cum conduce si sa nu depaseasca viteza legala  [fri]  Asta a fost la 8 si ceva seara. Am avut timp sa si descarcam cumparaturile, sa le punem in frigider/congelator, sa mancam ceva, sa ducem baiatul la o prietena... am ajuns la spital dupa ora 10 seara...deja apa se dusese cam toata. La 5 minute dupa miezul noptii imi tineam fetita in brate [il] [il] , nastere naturala dupa cezariana, fara epidurala, ca nu au mai avut timp sa mi-o puna, iar a doua zi dupa-amiaza eram cu totii acasa [pk] [pk]


Editat de DarkBendis, 06 iunie 2014 - 10:13 .


#5
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 09:56

In spital, am plecat cu membranele fisurate, m-au internat si au inceput sa-mi declanseze nasterea, fara sa imi spuna ca nu am voie la ciocolata/cofeina in perioada asta, asa ca am iesit pe hol si mi-am luat o ciocolata calda de la un automat de cafea amplasat acolo.

 

La 30 de secunde dupa ce-am terminat de baut ciocolata, mi s-a facut rau, am lesinat cateva secunde, moment in care mi s-a rupt si apa, fix pe pantofii si pantalonii cumnatului, care era cel mai aproape de mine in acel moment, si m-a prins in caderea mea libera!



#6
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 10:01

la spital, for the first time, mi-a rupt moasa membrana - am simtit ciupeala, destul de neplacut:)

 

iar a doua oara, am facut cezariana, asa ca nu se pune...:)



#7
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 13:46

la spital, a rupt medicul membranele, dar nu am simtit nimic :)



#8
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 13:59

Pe masa de naștere , direct in nasu' doctorului ....cu presiune ...
El se aplecase pt control si eu urlam si împingem .., 10 min mai tirziu o țineam pe printesa unu in brate :)
A doua oară in pat , ma internasem dimineața ca trecusem de termen , am auzit un piriit si un poc , si citeva secunde mai tirziu a tisnit efectiv , am avut timp sa ma urc pe masa si 15 min mai tirziu o țineam pe printesa doi in brate :)

#9
Joy21

Joy21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.680 mesaje

Postat 07 iunie 2014 - 11:08

Acasa, noaptea, de 2 ori :) De fiecare data m-am trezit imediat si am simtit lichidul cald pe haine. Si da, a fost destul de mult. Pana la nastere au mai urmat cateva ore bune...



#10
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 25 iunie 2014 - 08:09

eu am patit-o nopatea.pe la 3 ..am simtit cum usor se umezesc chilotii si tamponul zilnic...m-am ridicat m-am dus la baie..si nu mai curgea nimic...asa ca am decis sa ma schimb si sa ma culc inapoi in pat , dupa cateva minute povestea se repeta dar de data aceasta m-am udat mai binisor...iar m-am ridicat si mic..iar nu mai curgea..eram contrariata..apoi dupa un timp..a incept sa picure si cand eram in picioare....

 

mi-am trezit sotul si l-am rugat sa ma ajute sa fac baie ..nu vroaim sa merg la spital nearanjata si spalata pe cap...la 7 30 m-am prezentat la spital , deja avea contractii usoare..

 

apa deja curgea bine , eram cu tampon de nopate si balteam....care a fost explicatia , fetita era in prezenta craniana..si cand stateam in picioare cu caputul..acoperea fisurile memebranelor..cand stateam jos sau alta pozitie apa curgea..cand am ajuns in sala de nasteri curgea ca si la robinet....

 

de simtit ruperea propriuzis nu stiu daca ceea ce am simtit a fost sau nu fisurarea lor ..dar inainte de a incepe toata povestea am simtit o durere ascutita sub burta ca si o taitura..apoi am incept sa pierd lichidul

 

deci in cazul meu de la fisurarea membranelor pana la nastere..a luat ceva timp..daca eram in supermarket imi terminam cumparaturile


Editat de olimp, 25 iunie 2014 - 08:10 .




Etichetat si cu nastere, ruperea apei

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -