Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Religia in scoala: optional obligatorie ?!

religie

11 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 09:19

Eu nu inteleg asta - cum adica Religia ramane 'optional oblogatorie'???

 

 

---

 

Noul protocol încheiat între Patriarhie şi Ministerul Educaţiei nu rezolvă problema elevilor care refuză să meargă la orele de religie. Elevii ar trebui să aibă la dispoziţie un curs alternativ în cazul în care se retrag de la opţionalul devenit cutumă Ştiri pe aceeaşi temă VIDEO Ce aduce nou Protocolul încheiat de Ministerul Educaţiei cu Patr... DOCUMENT Ce prevede protocolul pentru predarea Religiei în şcoli, publ... Dezbaterea pe marginea predării religiei în şcoli a fost reactivată după publicarea, la cinci zile de la semnare, a unui nou protocol între stat şi Patriarhie, care le conferă un control mai mare reprezentanţilor Bisericii Ortodoxe asupra orelor de religie, de la profesorii care ajung la catedră până la manuale. Protocol care însă nu lămureşte controversa legată de acest curs opţional, prin stabilirea posibilităţii ca elevii care refuză să-l urmeze să aibă la dispoziţie o alternativă. Un astfel de curs alternativ, cum ar fi Istoria religiilor sau alt opţional, ar mai calma disputa socială pe această temă, au concluzionat reprezentanţii societăţii civile şi chiar teologii, la Adevărul Live. „La vremea când Legea educaţiei era în facere, am propus ca la cerere, în locul orei de religie, elevii să poată urma cursuri de Istorie a religiilor, făcând posibilă descoperirea religiilor din alte ţări. Nu ar trebui să se depăşească linia dintre cultură şi aberaţie chiar atunci când o ţară are o religie majoritară în stat. Noţiunile de curaj, onoare, integritate, patriotism ar trebui să poată fi predate şi prin intermediul altor materii în afară de religie, cum ar fi istoria. Pledoaria mea este pentru un sistem de educaţie al secolului XXI. Or, acum, în şcoală, există două opţiuni: facem religie ori nu facem nimic în locul ei“, a expus profesorul Marian Staş varianta recomandată de altfel încă din 2005 de Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei privind relaţia dintre Educaţie şi religie în statele membre ale Uniunii Europene. „ASUR susţine varianta predării Istoriei religiilor în şcoli din 2010. Chiar înainte ca această variantă să intre în discuţii când s-a făcut Legea Educaţiei, a venit o scrisoare de la Patriarhie şi varianta a dispărut din draft-ul legii. Ce facem atunci când avem legi care spun că respectăm dreptul de alegere a religiei când înscrierea la ora de religie ortodoxă se face acum din oficiu?“, a explicat şi Toma Pătraşcu, preşedintele Asociaţiei Secular-Umaniste din România (ASUR). Cutumă greu de schimbat social Ideea a fost văzută ca un punct de plecare corect în rezolvarea controversei inclusiv de preoţii şi teologii prezenţi ieri la Adevărul Live. Preotul Eugen Tănăsescu, blogger adevarul.ro, recunoaşte că lucrurile sunt perfectibile în ceea ce priveşte predarea religiei în şcoli. „Îndoctrinarea religioasă nu are legătură cu realitate, copiii nu sunt băgaţi cu forţa la ora de religie. Protocolul este un nou pas pentru ca toţi să avem acces la valorile pe care le considerăm importante pentru copiii noştri. Biserica chiar spune veniţi şi cercetaţi. Nu trebuie să transformăm copiii într-un teren de luptă teologică. Ceea ce a spus domnul Staş este o variantă foarte bună pentru cei care nu vor să studieze religia în şcoli“, a spus preotul. „E un punct bun de plecare. Acest tip de dezbateri este necesar şi face parte dintr-un lung proces de modernizare, pe principiul fundamental al libertăţii religioase. Însă încă avem dificultăţi în a accepta că spaţiul public este comun“, a adăugat şi teologul Radu Preda, de asemenea blogger adevarul.ro. Sociologul Mircea Kivu este de părere că alternativa propusă în această dezbatere ar putea funcţiona mai degrabă în şcolile mari din ţară, doar dacă religia poate fi înlocuită cu orice alt opţional disponibil deja, nu doar istoria religiilor, mai ales dacă vorbim de elevii mici. „Din păcate, s-a introdus fără discernământ ora aceasta de religie în şcoli, care a devenit o cutumă, greu de schimbat, ca orice mentalitate. Aşadar, nu cred că o astfel de schimbare ar putea linişti disputele sociale pe această temă, deşi alte ţări au reuşit să o facă“, a adăugat Kivu. La rândul ei, Mihaela Gună, preşedintele Federaţiei Asociaţiilor de Părinţi din România, crede că principala problemă rămâne faptul că „religia nu e de fapt un opţional, dacă trebuie să depui cerere ca să nu-l urmeze elevul“. „Însă este o problemă şi lipsa unei alternative. Dacă ora de religie pică la jumătatea zilei, părinţii preferă să-i lase pe elevi acolo, decât să rămână nesupravegheaţi. Eu cred că dragostea pentru Dumnezeu şi credinţa nu le înveţi la şcoală şi ţin de intimitatea fiecărei persoane“, spune Gună.

Citeste mai mult: aici.

----

 

???



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 09:35

eu as proceda taman invers : cine vrea sa participe la orele de religie, sa se inscrie la acest curs optional. restul copiilor sa aiba la dispozitie alt optional, gen dans, pictura, muzica, sah, etc.



#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 09:45

eu as proceda taman invers : cine vrea sa participe la orele de religie, sa se inscrie la acest curs optional. restul copiilor sa aiba la dispozitie alt optional, gen dans, pictura, muzica, sah, etc.

Si ce ar mai face sutele de absolventi de teologie? Trebuie sa manance si gura lor ceva.

 

Iar am sa supar probabil multe persoane, dar eu cred ca totul se reduce la bani si la interese economice. Ii doare in  bascheti si pe cei din BOR si pe cei din minister de cunostintele si sufletele copiilor. Pe ei ii intereseaza sa mearga cat mai multi la seminarii teologice si la fac. de Teologie, sa vina banul in visteria bisericii din taxe de scolarizare, sa vina cat mai multi omuleti la cotizat la biserica. Nimeni nu are nici un interes sa se predea istoria religiilor sau etica pt ca nimeni din conducere nu da 2 bani pe cultura generala a copiilor. Ei vor cat mai multi adepti care sa cotizeze la Catedrala Mantuirii, la cele cateva sute de biserici ce se ridica anula, la ghiulurile si masinile luxoase ale popilor. 

 

De fapt asta este problema. 

 

http://acru.ro/wp-co...-masini-lux.jpg



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 12:57

iac-asa. mi se pare culmea, daca lucrurile chiar asa s-au intamplat...

http://www.romaniatv...oxe_149522.html



#5
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 13:25

Da, e pe bune, anuntul este pe site-ul oficial al inspectoratului judetului Gorj 

 

http://isj.gj.edu.ro...r-de-religie-3/



#6
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 15:22

"neoprotant", mda.



#7
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 15:25

   Toata lumea e scandalizata dar nimeni nu face cerere de retragere a copilului de la ora de religie. Cati parinti au facut acest prim pas?

   Eu am facut-o, iaca sunt 5 ani de cand fac hartii la fiecare inceput de an. Daca intr-o clasa vor fi 5 incrisi la religie si 25 retrasi vor fi obligati sa schimbe ceva. Pana atunci sunt vorbe.



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 15:35

anya, daca scolile ar pune la dispozitie spatiu, cadre didactice si activitati pentru copiii care nu participa la orele de religie, fii sigura ca s-ar retrage foarte multi de la aceasta ora/disciplina.



#9
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 15:56

   Toata lumea e scandalizata dar nimeni nu face cerere de retragere a copilului de la ora de religie. Cati parinti au facut acest prim pas?

   Eu am facut-o, iaca sunt 5 ani de cand fac hartii la fiecare inceput de an. Daca intr-o clasa vor fi 5 incrisi la religie si 25 retrasi vor fi obligati sa schimbe ceva. Pana atunci sunt vorbe.

 

Eu am facut :).



#10
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 15:57

Pai problema e pusa gresit. Nu BOR este responsabila de oferirea alternativei la optionalul Religie, Ministerul Educatiei este. Tehnic vorbind, protocolul asta nu e chiar de neinteles, Ministerul a admis Religia ortodoxa ca materie de studiu in sectiunea materiilor optionale deci e normal oarecum normal ca BOR-ul sa se asigure ca e este predat la clasa e conform cu dogma. 

Nu vreau sa intru in polemici, nu sunt de acord cu ce se preda la clasa la Religie ortodoxa, si consider ca Biserica ar fi putut avea o apropiere diferita prezentand copiilor material care sa fie adaptat varstei lor, si punand mai mult accentul pe principii decat pe Dogma dar logic vorbind protocolul asta are sens.

 

Ministerul Educatie pe de alta parte ar trebuii interogat serios. Unde sunt celelalte optiuni? Ce se face cu copii care refuza materia asta? Care e specializarea profesorilor (de multe ori cadrele didactice sunt reciclate de prin alte profesii)?





Etichetat si cu religie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -