Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2015 (Bulgarasi de Februarie 2015)

sarcina gravida mamici februarie 2015

323 raspunsuri la acest subiect

#311
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 17:30



Miha, nu cred ca am sacapt, sincer. AM mai avut cate o zi fara greturi si a doua zi compensam. Asa ca ma astept sa mai fie. Oricum, nu m-am plans si nici nu o sa ma plang de greturi; ma gandesc ca daca mie mi-e rau, lui BB ii e bine [:)] . Asta e tot ce conteaza. Sa fie el sanatos si sa vina la termen. 

Ma mai gandeam ca poate am baietel si de aceea greturile nu sunt chiar atat de rele ca la voi. Eu de exemplu, n-am vomitat niciodata, dar de rau mi-a fost rau. De cateva saptamani in afara de fructe, porumb fiert si pizza cu ananas, altceva nu-mi prieste. Totusi ma gandesc ca se putea si mai rau de atat. Citeam aici pe site ca daca greturle sunt cat de cat suportabile, ar putea fi baiat [:)]

 

Voi cum stati cu greutatea? Eu am slabit 2.5 spre 3 Kg.

 

Pup.

 

 

La fel ma gandesc si eu, ca daca mi-e rau... e semn ca e bine! :D

 

Si eu am slabit 1,5 -2 kg. Nu vomit decat apa. Am o salivatie excesiva extrem de densa... dar resturi alimentare niciodata.

 

 

WOW de cat timp nu am mai intrat.

 

Ma bucur pentru vestile bune pe care le-ati impartasit, fetelor! Doresc si eu sarcina usoara si activitate sporadica noilor venite! <3

Si eu sunt pentru capitolul nou :)

 

Va pup.


Editat de miha05, 21 iulie 2014 - 17:39 .


#312
Maddo

Maddo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 22:12

Miha 05, Eyna, Kytana, multumesc  pt primire  [flo2]

Soparlica, Cclaudinne-felicitari!

Andreea, Kytana, cumplit prin ce ati trecut! De data asta va fi totul bine  [:)]



#313
Maddo

Maddo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 22:15

Oare Eyna ce a facut la ecografie?



#314
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 10:19

Buna dimi!

 

Va servesc cu o inghe de maracuja si portocale  [il]

 

Maddo, tu cum mai esti?

 

Sper ca Eyna e bine si ca vine repede cu vestile sa le imparta cu noi!

 

Miha, cum te mai simti? Cum e acasa? Cat timp ai medical?

 

Andreea, [flo]

 

O zi faina burticute!



#315
eyna

eyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 10:20

buna fetelor! am fost la dr. am vazut bebele, bataile inimii si cum se misca ...am primit si pozele de la echo sa il tot vad pana merg iar . Acum trebuie sa imi fac dozarea de anticorpi ca am RH negativ si apoi setul de analize de la 12 saptamani.

De vreo trei zile nu mai am pofta de mancare...si nu imi mai place nimic .Am si slabit vreo 600g desi insit si mananc. Cat despre starile de rau sunt mai rare. Va poop sa aveti o saptamana linistita [flo2]



#316
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 12:25

Buna fetelor,

 

Ce mai faceti?

Kytana, multumim mult pentru inghetata si pentru [flo2]  .... esti o draguta :)

 

Eyna, ma bucur mult de vestile bune. Doamne ajuta.

 

Fetelor, voi cum faceti fata fricilor? Eu de exemplu, sunt terminata de frica; parca nici la inceputul sarcinii nu eram asa. Sunt mereu stresata sa fie bebe bine.

De ceva vreme in jurul meu aflu despre multe sarcini pierdute ale unor persoane pe care le cunosc. Vestile astea ma dau complet peste cap si nu stiu cum sa le mai gestionez. Astazi aflu despre sotia unui coleg de birou... Nu mai stiu ce sa fac si cum sa ma pun la adapost..

Poate ma ajutati voi cumva cu sfaturi, pareri, recomandari? Multumesc.

Pupici multi pe burtici.



#317
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 12:30

Eyna, am uitat, nu-ti face griji in privinta lipsei poftei de mancare. Va reveni curand :) Eu m-am confruntat cu asta 5-6 saptamani, rastimp in care am slabit 2,5-3kg. Se pare ca este normala aversiunea fata de mancare.

De o saptamana n-am mai avut greturi, si ghici ce? A inceput din nou sa-mi fie foame, dupa atata timp :) Si desi mi se pare ca as putea manca orice, nu este asa. Dupa ce mananc constat ca nu mi-a priit. Dar or sa treaca in curand toate acestea. Apoi cred ca vom manca si pentru cat n-am mancat in perioada asta :) ...sper ca sanatos, pt binele nostru si al bebeilor nostri.



#318
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 15:34

Eyna, ma bucur mult pentru vestile bune! Doamne ajuta sa o tineti tot asa [ruga] Spor cu anticorpii!

 

Andreea, cred ca nu e metoda de a nu fi speriat, este normal dupa experienta prin care am trecut. La prima sarcina nu mi-era frica de nimic, mi se parea absolut firesc sa fie totul in regula. In cultura noastra, nu prea de vorbeste despre pierderi de sarcina. De aceea multe persoane anunta dupa 12 sapt. Eu cred ca chiar daca spui, chiar daca nu spui, daca e sa se intample, tot se intampla. Si consider (trecand prin ce am trecut) ca e mai bine sa spui pentru ca astfel ai persoane langa tine care sa se sustina. Cu cat se ascunde mai mult, cu atat femeile nu vor putea beneficia de sustinerea de care au nevoie si atunci cand li se va intampla, nu vor sti ce sa faca, nu vor fi pregatite psihic... In UK primeai consiliere gratuita, erau intalniri lunare are parintilor care pierdusera o sarcina. 

 

Deci, ca sa iti raspund: la sarcina asta parca nu sunt eu. Nu am vb deloc cu burtica, parca refuz sa cred ca acolo e un suflet. Sunt sigura ca fac asta pt a ma apara si a ma putea detasa mai usor in cazul in care se intampla din nou. Pe de alta parte, nici nu as vrea sa merg la dr sa imi spune cine stie ce...  [smulgpar]  Nu ne putem decat ruga (sf. Efrem cel Nou, St. Stelian si Sf. Nectarie) sa ne ajute sa ducem sarcinuta la capat. 

 

Aveti grija de voi, burticute!



#319
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 15:42

Kytana, tocmai am plecat la ai mei... aveam nevoie sa ma deconectez de socrii si de tot. E atat de bine. Chiar daca imi vine sa dorm si sa vomit continuu... macar ma relaxez. Am concediu pana la 1 august...dar pe urma am fost chemata sa il prelungesc macar pana la morfologie *12 august... asa ca sunt increzatoare. Nu ma prea odihnesc. Ma trezesc de zeci de ori pe noapte, uneori speriata, alteori din cauza caldurii... ori sa ies la baie. Am arsuri...dar... asa, per ansamblu...sunt extraordinar de fericita! Am incredere ca de data asta va fi bine si imi voi putea tine bebele in brate!!! [il]

 

Eyna, si la mine oscileaza. Ba nu as manca nimic, ba as manca orice. Nu e nimic daca ai slabit. Eu ma apropi deja de 50kg (la 1,70 m)... si am plecat de la 53kg. Nu iti face griji, va reveni totul la normal cat de curand. Ce puls avea micutul tau? [bat] [flo] E prea mic acum dar se zice ca fetitele au mai multe batai... au o inima ceva mai zvapaiata ... baieteii mai inceata.

 

Andreea, daca iti iubesti cu adevarat copilul si ti-l doresti (si sunt convinsa ca asa este) te rog mult, mult, mult de tot... relaxeaza-te, uita-te la filmele care iti plac, mananca inghetata, plimba-te si orice ai face NU TE MAI GANDI la nimic rau. Copilul tau are nevoie ca tu sa iti faci ganduri frumoase cu el. Creste prin dragostea si optimismul tau. Te inteleg si stiu ca ti-e greu. Eu ma simt si acum, un an mai tarziu, vinovata de pierderea sarcinii... eram la inceputul casniciei, ma mutasem din "palatul" parintilor... la socrii. Aveam cu totul alta viata decat credeam ca as avea...si toate motivele sa am ganduri negative. Puneam raul inainte in orice situatie. Imi dorisem enorm copilul dar nu reuseam sa depasesc fricile... in 13 saptamani m-am dus sa vad ce e ...ca mi-era foarte rau..si am constatat ca purtam un uter plini de viermi. Am intrat in 2 zile, pana sa mai ajung la chiuretaj, in coma!! Apa este substanta vie si la fel si copilul. Orice gand negativ al tau...il otraveste direct pe el. Chiar nu se merita sa iti bati capul cu nimic...si trebuie sa lasi fricile la o parte. Nu ai de ce sa te temi. Copilul va fi bine, se va naste sanatos, va fi iubit de toti...si orice va interveni, se va rezolva. Dumnezeu are grija de toate in locul nostru. Cat priveste vestile...incearca sa nu iti mai bati capul cu ele. Eu te inteleg perfect ca ti-e greu...pana zilele trecute stateam cu aceeasi frica. Imi veneau numai ciocane in cap...dar am zis GATA. Fie ce o fi, imi bag picioarele... si ascult dar nu ma mai las afectata de nimic. Asta este. Toti mor, toti se imbolnavesc, toti sunt dati afara din casa... poate sa vina si cutremurul...copilul meu are tot dreptul sa se nasca sanatos, iar pentru asta are nevoie ca energiile ce vin din partea mea sa fie sanatoase! [flo]



#320
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 15:45

Deci, ca sa iti raspund: la sarcina asta parca nu sunt eu. Nu am vb deloc cu burtica, parca refuz sa cred ca acolo e un suflet. Sunt sigura ca fac asta pt a ma apara si a ma putea detasa mai usor in cazul in care se intampla din nou. Pe de alta parte, nici nu as vrea sa merg la dr sa imi spune cine stie ce...  [smulgpar]  Nu ne putem decat ruga (sf. Efrem cel Nou, St. Stelian si Sf. Nectarie) sa ne ajute sa ducem sarcinuta la capat. 

 

 

Si daca tot ai adus in discutie... Acatistul Sf. Acoperamant, Paraclisul Maicii Domnului, Ac Sf. Grigore Decapolitul,Ac Sf. Pantelimon... pot fi foarte utile! :D

 

Doamne ajuta!!





Etichetat si cu sarcina, gravida, mamici, februarie, 2015

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -