Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reforma sa fie, dar numai cu binecuvantarea parohiei!


294 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 17:14

Profesorii suplinitori au contract limitat pe termen de 1 an. Nu cred ca se face contract cu un profesor care expira in mijlocul anului scolar. Cel putin eu nu am auzit niciodata un asemenea caz. 



#12
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 07:45

Marius,abuzul e abuz ca e facut de popa sau nu....sa fim seriosi pana si tu stii ca profesoara aia a calcat pe bec si a fost inlocuita.Contractul poate fi pe orice perioada si poate inceta oricand...nu e obligatoriu sa fie un an.Asta nu presupune ca pentru comentarii preafericitii si preadreptii ,suparati de adeva rnu au reactionat.


Editat de eumada, 02 iunie 2014 - 07:45 .


#13
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 08:50

Eu ma intreb cum se va obtine binecuvantarea ? Cu plicul de "donatie," cum se obtin parohiile? 



#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 09:25

Marius,abuzul e abuz ca e facut de popa sau nu....sa fim seriosi pana si tu stii ca profesoara aia a calcat pe bec si a fost inlocuita.Contractul poate fi pe orice perioada si poate inceta oricand...nu e obligatoriu sa fie un an.Asta nu presupune ca pentru comentarii preafericitii si preadreptii ,suparati de adeva rnu au reactionat.

Conform carui paragraf din care lege sustii asa ceva? Ma refer la afirmatia subliniata mai sus.



#15
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 11:13

Marius, tu teoretic ai dreptate. Practic , vedem cu totii judecatori arestati pt coruptie , stim ca exista trafic de influenta, asa ca nu e asa nemaiantalnit sa existe o situatie  ca aceea  la  care te referi.  Se fac abuzuri, exista jocuri de culise in toate domeniile, hai sa nu  le uitam ! 



#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 12:04

Corect.... insa discut de un contract de munca pe perioada determinata care in ziua de azi nu poti legal sa-l ataci. Daca totusi o faci, riscurile sunt foarte mari am deja doua cazuri in care angajatorii (firmele) au pierdut procesele intentate de salariati a trebuit sa-i reangajeze, sa le plateasca salariile aferente restante plus daune piperate. Deci... atentie la neatentie. Despre asta vorbesc. Nu e cazul de mai sus pentru ca asa cum banuiam este doar o speculatie verbala fara nici o legatura cu realitatea concreta.



#17
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 13:16

Putem sa ne intoarcem la subiect si sa lasam profesoara de religie care si-a permis sa rada de bijuteriile popii? nu de alta dar altceva deca speculatii pe un caz punctual nu putem face si pierdem ideea de la care s-a plecat.

 

conform Hotnews, dupa ce s-a sesizat presa, documentul a fost desecretizat.

 

Oricum, mie una mi se pare ca, pentru un stat laic, biserica ortodoxa este mult prea prezenta in invatamant.

intrebarea mea este de ce celelalte confesiuni au fost discriminate cu aceasta ocazie? De ce BOR are un protocol cu MEI iar celelalte confesuni nu? Cetatenii musulmani, catolici sau de orice alta religie platesc taxe mai mici?



#18
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 13:21

O analiza pertinenta, zic eu, aici:

 http://www.striblea....erul-educatiei/



#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 13:21

 

intrebarea mea este de ce celelalte confesiuni au fost discriminate cu aceasta ocazie? De ce BOR are un protocol cu MEI iar celelalte confesuni nu? Cetatenii musulmani, catolici sau de orice alta religie platesc taxe mai mici?

Ramiris,nu stiu daca e corect spus discriminat!

 

IN Germania  se face religie la scoala (catolicism cred ca si evanghelism,insa nu sunt sigura),cine nu face religie deci apartinatorii altor rituri...fac etica -de exemplu.

 

Deci statul nu cred ca este obligat sa asigure ore de religie minoritatilor religioase.De fapt nu statul,scoala e mai corect spus.

 

Dana



#20
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 13:29

Ramiris,nu stiu daca e corect spus discriminat!

 

IN Germania  se face religie la scoala (catolicism cred ca si evanghelism,insa nu sunt sigura),cine nu face religie deci apartinatorii altor rituri...fac etica -de exemplu.

 

Deci statul nu cred ca este obligat sa asigure ore de religie minoritatilor religioase.De fapt nu statul,scoala e mai corect spus.

 

Dana

 

Conform legii din Romania orele de religie se asigura pentru toate confesiunile. 

Statul Roman e un stat laic, scolile publice sunt scoli laice si nu poti fi considerat "minoritar" si tratat ca atare pe criteria religioase.

Statul roman e oblicat sa-si trateze in mod egal cetatenii indiferent de religie. Deci in opinia mea e absout corect sa spun discriminat.

 

 

Pentru cunostinta ta, sunt scoli publice in care se fac ore de religie musulmana, catolica, protestanta, etc.

Evident atunci cand exista professor disponibil si suficienti cursanti.

 

Materia religie este optionala, inca cu toate astea copii sunt inscrisi by default la orele de religie ortodoxa omitandu-se sa li se comunice parintilor ca ii pot retrage daca acest lucur contravene convingerilor lor. Principiul este simplu: se mizeaza pe faptu ca sunt putini cei care-si cunosc drepturile. Si mai putini cei care au curaj sa le revendice.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -