Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 35 Felicitari FlorinaIris, Didi81, llorrenna, Ramoon, Sherry!

gravidute ciresele mai sarcina

256 raspunsuri la acest subiect

#241
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 29 august 2014 - 16:10

Irva distractie placuta la botez! Si eu am emotii pentru botez ... In rest suntem bine , dumineca plecam in Ro pentru prima data .

#242
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 29 august 2014 - 21:36

Buna fetelor,

Noi am avut botezul saptamana trecuta sia  fost foarte frumos  [il]

 

Ramoon, dar la 3 luni e puseul de cresetrere si incepe brusc sa manance mai mult, de-aia nu se satura. Nu ar trebui sa ii dai completare pt ca se regleaza productia in functie de cerere, in cateva zile. Asa, daca el se satura cu lp nu o sa iti mai stimuleze sanii cat trebuie si intrati intr-un cerc vicios :(. Trebuie rabdare, dar teoretic se regleaza...

 

 

Al meu uneori doarme cate 2-3 ore la pranz, alte ori doarme in reprize de max 30de min in timpul zilei, are un program cam haotic ziua. Important e ca doarme bine noaptea, s-a intamplat de cateva ori sa nu se trezeasca deloc (adica sa doarma de la 10 seara la 7 dimineata) dar de cele mai multe ori se trezeste pe la 4 noaptea sa manance si mai doarm epana la 7-8.

La noi nu pare sa fie puseu de crestere, sau in orice caz nu il vad sa manance mai mult, ba din contra mai nou are niste faze seara cand e obosit ca nu vrea sa manance, se enerveaza numai cand vede sanul. Dupa ce atipeste putin se trezeste la scurt timp si de-abia atunci mananca.

Acum la 3 luni si 2 saptamani are 6 300 g (de la 3350 la cat scazuse in primele zile de la nastere)  [:)] . E chiar pe mediana cu greutatea si e peste cu lungimea, seamana cu taica-su la inaltime se pare.



#243
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 29 august 2014 - 21:37

Irva, felicitari pt alaptare! Si noi la fel, exclusiv san de cand a implinit 2 luni si sunt tare mandra de reusita  [pk]



#244
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 29 august 2014 - 22:34

Didi, felicitari si tie! Uite ca am reusit pana la urma! Ne-am chinuit noi cu pastile dar pana la urma am reusit!

 

Deci fata mea doarme de pe la 10 seara pana dimineata la 7-8, asa a dormit de micuta, in primele 3 saptamani o trezeam eu sa pape. Acum are 7,2 kg fata de 3,6 cu cat a iesit din maternitate. A luat bine in greutate pana acum.



#245
Ramoon

Ramoon

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 10:43

Mersi Didi, de sfaturi! Eu ii mai dadeam una sau doua mese de lp...o sa incerc cateva zile asa cum spui sa vedem.....
Pe mine ma innebunea la o ora juma cu papatul... Adevarul e ca nici nu am mai baut ceaiuri si nci pastile din alea nu am mai luat... am mai avut si ceva necazuri in familie....
Si al meu doarme de pe la 9:30 - 10 pana spre dimi, de obicei 4:30, dar s-a intamplatn si sa se trezeasca la 5 sau la 7 :-)
Aseara i-am dat lp la culcare cam 170 ml a ras bibe si cu toate astea s-a trezit pe la 3:30...
Eu seara dupa ce il culc pe el si inainte sa ma culc si eu, ma mulg ca altfel pana se trezete el sa golesca ma dor si curg... si laptele ala muls il dau in bibe peste zi...

#246
Ramoon

Ramoon

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 01 septembrie 2014 - 10:46

Am uitat: 6,900 aveea la 3 luni fix si e lungut tare (la nastere a avut 3,650 kg si 53 cm) arata ca de 5-6 luni asa zic toti.... si hainute tot de 6 luni urtam.

#247
nico9

nico9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 05:55

buna dimineata fetelor. Noi avem 3 luni si aproape 3 saptamani si 6,6 kg de la 3350 la nastere. tot la san papam exclusiv si cred ca am depasit puseul de 3 luni. a fost cam obositor, cu papat noaptea tot la 2 ore si peste zi in reprize scurte si dese. 

acum buburuza mea doarme langa mine in pat. a vomitat tare urat si mult dupa ce a papat acum o ora. nu a mai vomitat asa de pe la o luna jumate. oare din ce cauza? acum a adormit si pare linistita. 

ai vostri bebei mai vomita?( a fost in jet). a umplut patutu si pe jos. 



#248
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 08:24

Buna fetelor! Nu am mai intrat de mult! Nu ca nu vrea ci nu am timp, piticul imi ocupa tot timpul, nu vea sa stea singur deloc!
Noi suntem cat de cat bine... A facut acum cateva zile rosu in gat, nu a facut febra dar ca sa manance a trebuit sa ii sau eferalgan si nurofen la 6 ore ca sa ii mai ia din durere. Vineri mergem dinou la control sa vedem cum e gatutul. De crescut a crescut bine, avea la 3 luni si 2 s 7 kg si 68 cm, cu refluxul tot asa suntem, o sa incep sa ii dau motilium siropel sa vad cum ii merge cu asta. A inceput sa se intoarca pe burta si numai asa vrea sa stea, capul si-l tine foarte bine da la 2 luni.... Botezul l-am facut pe 5 iulie si a fost tare cumintel. Pana acum vaccinurile ( am facut si rotarix) le-am trecut cu bine, urmeaza cel de 4 luni dupa care trecem la diversificare.
Va pupam, sper sa pot untra cat mai des ca tare imu era dor de voi!

#249
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 08:25

Buna fetelor! Nu am mai intrat de mult! Nu ca nu vrea ci nu am timp, piticul imi ocupa tot timpul, nu vea sa stea singur deloc!
Noi suntem cat de cat bine... A facut acum cateva zile rosu in gat, nu a facut febra dar ca sa manance a trebuit sa ii sau eferalgan si nurofen la 6 ore ca sa ii mai ia din durere. Vineri mergem dinou la control sa vedem cum e gatutul. De crescut a crescut bine, avea la 3 luni si 2 s 7 kg si 68 cm, cu refluxul tot asa suntem, o sa incep sa ii dau motilium siropel sa vad cum ii merge cu asta. A inceput sa se intoarca pe burta si numai asa vrea sa stea, capul si-l tine foarte bine da la 2 luni.... Botezul l-am facut pe 5 iulie si a fost tare cumintel. Pana acum vaccinurile ( am facut si rotarix) le-am trecut cu bine, urmeaza cel de 4 luni dupa care trecem la diversificare.
Va pupam, sper sa pot intra cat mai des ca tare imi era dor de voi!

#250
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 08:54

Buna fetelor,

miky, sper sa treaca repede gatul  [flo2] 

Cand va aud cu asemenea cantitati de lapte mi se pare SF  [soricel] . Al meu mananca putin si des si acum, l-am mai cantarit uneori inainte si dupa masa de curiozitate, si in cel mai bun si cel mai bun caz mananca 100 ml la o masa. Se intampla si sa fie satul cu 50-60, pur si simplu nu mai vrea. Si cu toate astea ia bine in greutate, face pipi cat trebuie, deh, ii ajunge lui putin si asta e. Eu cu pompa nu am reusit niciodata sa scot ceva semnificativ, nici nu mai incerc sa imi bat capul.





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -