Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

GERMANIA-LEGOLAND, WILHELMA ZOO, CASTELUL HOHENZOLLERN, STUTTGART

germany legoland hohenzollern castle wilhelma zoo gradina botanica stuttgart burg winnenden

4 raspunsuri la acest subiect

#1
Adri76

Adri76

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 17:22

Uitandu-ma pe net dupa destinatii de vacanta cu copii, am citit printre altele si despre Legoland Feriendorf Gunzburg Germania...si mi-a ramas gandul la ea...dar intrebarea era cat ar putea sa ne coste o astfel de minivacanta 2 adulti si o copii (fetita de 5 ani si baietelul de 9 ani) ??? Cineva povestea ca i-a ajuns cam 1200 eur (cu un copil, doua nopti)...suna tentant...dar oferta pe care am primit-o la o agentie de turism, m-a descurajat! L...si totusi...daca am incerca sa ne organizam noi singuri o vacanta la Legoland???

 

Si asa a inceput aventura noastra pe care vrem sa v-o impartasim...

 

Mai intai am cautat oferte de bilete de avion Bucuresti-Stuttgart si am gasit cea mai buna varianta la  Blue Air cu plecare 22 mai si intoarcere in 27 mai (5 nopti, 2+2, 2 bagaje de cala, asigurare, 540 eur). Am invoit copii de la scoala si gradinita (ne-am fi dorit sa gasim in vacanta lor biletele, dar erau ff scumpe) si am cumparat repede biletele (fara sa ne facem un calcul cat ne va ajunge in final cu totul...).

 

Apoi am inchiriat cu cardul de credit o masina de pe rentalcars.com cu 240 eur pentru 5 zile (au retras banii din card dupa ce ne-au confirmat inchirierea). In aeroportul din Stuttgart, la biroul Budget, ne-au dat cheia masinii dupa ce am completat formularele necesare si ne-au indicat locul unde o gasim in parcare. Dotati de acasa cu GPS ne-am descurcat f bine.     Atentie: se percep penalizari daca se depaseste limita de kilometri zilnici pentru care ati semnat si daca nu este rezervorul plin la returnarea masinii; in plus, pentru ca se retrag imediat banii din cardul de credit, verificati cat s-a retras (noi am incercat sa facem o rezervare, am introdus numarul cardului de credit, apoi nu am mai putut finaliza rezervarea generandu-se o eroare pe site si prin urmare am intrat pe un alt site unde am efectuat o alta rezervare. Din extrasul de cont am vazut ca se retrasesera banii totusi si din prima rezervare, desi daduse eroare, asa ca a trebuit sa sunam acolo sa ne returneze banii.

 

Fiind 5 nopti, trebuia sa mai gasim si alte obiective turistice in zona si variante avantajoase de cazare si in final am decis:

  1. Legoland Feriendorf Gunzburg

-2 nopti cazare in Burgau – rezervare prin Booking.com cu cardul de credit la „Pension Agnes” http://www.booking.c...n-agnes.ro.html, 232 eur cu MD (la 13 km de Legoland, 20 min de mers cu masina), liniste, curat si peisaj frumos. Plata am efectuat-o acolo, la sfarsit, nu s-a retinut automat ca in cazul masinii;

-3 zile intrare la Legoland – am cumparat cu cardul de credit de pe site-ul Legoland 4 annual pass (era mai avantajoasa aceasta varianta decat daca am fi luat bilete in fiecare zi, deoarece avea si parcarea inclusa pentru toate trei zilele). Acolo ne-au preschimbat biletele listate cu 4 carduri de intrare personalizate cu fotografia noastra.

https://secure.legol...roductId=308159

                Am prins vreme f buna, fara ploaie, asa ca ne-am putut bucura de toate atractiile din Legoland. Joi si vineri a fost foarte liber, fara cozi, deci ne-am putut da de 4-5 ori in fiecare masinarie, iar sambata (a treia zi) cozile erau imense, asa ca am stat mai mult in zona de construit si testat. Adrenalina si voie buna la maxim!!!

 

  1. Wilhelma Gradina zoologica si botanica din Stuttgart

-3 nopti cazare in Winnenden - rezervare prin Booking.com cu cardul de credit la „Hotel Le Village” http://www.booking.c...le-village.html, 251 eur cu MD (la 30 km de Wilhelma, 40 min de mers cu masina), langa autostrada;

-1 zi intrare la Wilhelma – 45 eur cu parcare.

Vreme buna, nu ne puteam satura sa admiram multitudinea de plante si animale...Super!

 

  1. Castelul Hohenzollern - ne-a impresionat prin frumusetea lui si a peisajului din jur! http://www.burg-hohe.../startpage.html - la 88 km de Winnenden unde am fost cazati, o ora si un sfert cu masina

-1 zi intrare 37 eur cu parcare si ghid in castel

 

  1. Vizita in Stuttgart  - http://www.infotour....-stuttgart-2520

Am ramas placut impresionati de curatenie, civilizatie si...profund dezamagiti...cand in centru am vazut cersetori romani care stricau linistea cu cantecele lor de jale ...

 

  1. Metzingen Outlet City – cateva cumparaturi si suveniruri

 

Despre toate aceste obiective am incarcat filmulete pe Youtube in care gasiti si alte detalii despre fiecare atractie in parte.

In final ne-a ajuns destul de scump, dar a meritat. A fost o vacanta reusita si copii au fost incantati! [:)]

 

 

canalul meu youtube https://www.youtube....oYcoAnEg/videos

 

https://www.youtube.com/channel/UCqxSSOoY2rHlbeBoYcoAnEg/videos

 

 

 

 



#2
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 18:35

Bravo pentru minivacanta! Sa va fie de bine!

Cum e Legoland-ul?

#3
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 15 iunie 2014 - 18:16

Sunt curioasa cum a găsit Legolandul baietelul tau, citisem pe net ca ar fi mai degrabă pentru prescolari. Ma tentează si pe mine sa il duc pe Vlad (8 ani) vara asta la Legoland.
Felicitări pentru vacanta reușită si expunerea detaliata :-)

#4
Adri76

Adri76

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 09:33

Baietelul (9 ani) a fost cel mai incantat , nu a ratat nici un  obiectiv . :)

Au fost ff curajosi  si el si fetita (5 ani) pentru ca s-au dat in toate caruselele!!!! Eu pot sa spun ca nu am indraznit sa ma urc in Flying Ninjago si nici in Fire Dragon (unde lor le-a placut cel mai mult!!!)   :(    dupa experienta cu Project X Test Track si Jungle X-pedition, unde am zis eu ca mi-a ajuns adrenalina acumulata :):)   !!!

 

Am pus filmulete pe canalul meu youtube cu toate aceste obiective si cu mici descrieri.

Joi si vineri nu a fost aglomerat si s-au putut da de mai multe ori in fiecare.

 

Am scris toate detaliile calatoriei pentru ca inainte de a pleca am cautat si eu pe net si nu prea am gasit si sincer, ne-ar fi fost de folos anumite informatii, mai ales cand vrei sa-ti organizezi singur calatoria!!!

 

Conzluzia este ca ne-am simtit si noi copii pentru trei zile in Legoland si ne-am bucurat si relaxat la maxim!

 

Distractie placuta si vreme buna celor care vor sa ajunga acolo! Merita cu adevarat!



#5
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 10:30

Multumesc de raspuns, Adri :-)

 

Vom viziona si filmuletele postate de tine  [flo2]





Etichetat si cu germany, legoland, hohenzollern castle, wilhelma, zoo, gradina botanica, stuttgart, burg, winnenden

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

  • Saptamana 25

    lili.95
    - Ieri, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -