Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Harta puritatii apei in ROMANIA - participa si tu

apa nitrati harta puritatii apei

26 raspunsuri la acest subiect

#11
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 14:19

Corina, nu microscop de jucarie, si nici unul de laborator, ci un microscop din-ala de scoala. Ca bacteriile se pot vedea si cu ala. In fine, incercam sa fiu de ajutor.  [flo2]



#12
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 14:24

am inteles victoria. m-am mirat doar ca ai propus varianta cu microscopul, e un obiect pe care nu oricine il are in casa.



#13
DavidaMi

DavidaMi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 15:53

Cred ca aceasta campanie este un inceput bun dar cu siguranta nu ne spune totul despre calitatea apei.  Este interesant daca testam o apa din comert care are informatiile despre nitrati pe eticheta. Oare ce apare la test? 

 

As ruga DC-ul sa se implice si intr-o campanie educativa care sa atinga si probleme despre:

  • "Fierberea Apei" - am citit si aici si pe alt site despre mamici care cumpara apa plata si o fierb. 
  • Diferenta dintre apa plata, apa minerala,  minerala carbogazoasa natural, apa imbuteliata (care nu este de la izvor - eu m-am pacalit)

Sunt multe mituri si cu apa (cat de banal suna) si cred ca merita atentie.

 

Iar daca printre noi sunt chimisti, poate ne explica cineva si care este diferenta dintre nitriti si nitrati ca eu una nu am lucrurile foarte clar. Pot sa caut pe net dar prefer o parere avizata. Cine are sot chimist?



#14
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 15:43



eu cred ca aceste teste - sunt un inceput foarte bun!!! Desigur ca se pot face si teste mai amanuntite insa nu e nevoie de stiut tot inaninte de a afla cateva lucruri de baza despre apa. Iar acest efort, facut la scara nationala, cred ca e de laudat. [flo2]

 

desigur [flo2]



#15
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 13:00

eu mi-am luat de la Bookfest carte dr Menci „Crezi că ştii ce bei ?” care avea si teste. Am verificat apa de la robinet - 10 (barrr), aqua carpatica plata -  ok, bucovina plata - roz fff pal (5 mg/l). Surprinzator, bidonul de la servici sta f bine, nu stiu ce marca e.

Mai am unul pe care il pastrez pt la bunica sotului de la tara, sa testez apa din fantana.

LE: bidonul de la birou este de la La Fantana, testerul nu s-a colorat deloc.


Editat de QiaoBing, 10 iunie 2014 - 14:12 .


#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 13:43

a mai facut cineva acest test al apei? Sunt curioasa de rezultate.



#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 11 iunie 2014 - 07:54

corina - wow

 

sincer si eu vreau niste testere - as vrea sa testez si eu apa pe care o beau - poate luati mai multe testere si mine, plizzz -

 

am uitat sa-ti spun : am doua seturi de testere (4 buc, care va sa zica). daca vrei, ti le pot trimite, doar sa-mi dai adresa. sper doar sa le gasesc unde stiam ca le-am pus, sa nu le fi aruncat sotul....



#18
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 12 iunie 2014 - 13:22

eu mi-am luat de la Bookfest carte dr Menci „Crezi că ştii ce bei ?” care avea si teste. Am verificat apa de la robinet - 10 (barrr), aqua carpatica plata -  ok, bucovina plata - roz fff pal (5 mg/l). Surprinzator, bidonul de la servici sta f bine, nu stiu ce marca e.

Mai am unul pe care il pastrez pt la bunica sotului de la tara, sa testez apa din fantana.

LE: bidonul de la birou este de la La Fantana, testerul nu s-a colorat deloc.

 

 

Pai la aparatul La Fantana nu exista si purificator? Sau este un aparat simplu?

 

Este clar ca Aqua Carpatica sta foarte bine la acest capitol ca altfel nu ar sustine aceasta campanie.

 

Ce se intampla cu marcile consacrate Borsec, Tusnad, branduri pe care le stim de cand eram copii. Ele cum stau in teste?

 

Am hotarat sa fac un POLL si sa votam ce apa folositi la preparearea biberonului. Dar inainte sa-l fac astept propuneri:

 

- Branduri de apa. Care?

- Apa fiarta? Fierbeti si apa plata?

- Apa de la robinet

Ce mai propuneti?



#19
danuta_aga

danuta_aga

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 22 iunie 2014 - 11:57

Noi am folosit doar aqua carpatica la micuta noastra si de vreo doua ori borsec. La inceput am fiert apa de la retea. O sa caut si eu testere sa vad cum stam cu puritatea apei de la retea.

#20
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 22 iunie 2014 - 12:32

Pun palaria de chimist (a mea nu a sotului). Nu de chimisti aveti acilea nevoie ci de un toxicolog (http://en.wikipedia....wiki/Toxicology)  , chimistii nu studiaza in adancime ce se intampla in metabolism si in corpul uman. Desigur unele chestii le intelegem si le putem explica, dar nu e in partea noastra de expertiza. 

 

Per se, nitratii si nitritii nu sunt asa de periculosi precum se crede. Nitratii se pot transforma in anumite conditii in nitriti care la randul lor se pot transforma in nitrosoamine , substante care sunt cancerogene (de exemplu carnea care contine nitriti pt conservare nu e bine sa o faci la gratar, temperaturile inalte ducand la transformarea nitritilor in nitrosoamine). 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrite

http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrate

 

As da importanta mare apei cu nitrat /nitriti la hranirea bebelusilor si la persoanele care au probleme majore cu sistemul digestiv sau sunt vegetariene si preiau prin legume o mai mare cantitate de nitrati. 

 

In orasul copilariei mele, bolile de rinichi erau la ordinea zilei. Deja la 25 de ani am avut nisip la rinichi si numai printre fostii mei colegi mai erau doua persoane cu probleme similare. Nu din cauza nitratilor (care sunt majoritatea foarte solubili si din cate stiu nu duc la depuneri precum carbonatii), ci a calitatii indoielnice atat a apei cat si a tevilor de transport. In jur exploatanduse petrol, straturile prin care trece apa contin foarte multe saruri. 

 

In plus fata de problemele cu rinichi am avut probleme mari cu stomacul din cauza apei de am fost nevoita sa trec pe apa minerale (care din cauza continutului mare de saruri nu e optimala pt bolile de rinichi). Problemele astea nu le-am avut cu apa din Bucuresti, iar daca s-a schimbat ceva in calitate de cand am plecat din tara nu as putea sa spun. 


Editat de aschiutza, 22 iunie 2014 - 17:27 .




Etichetat si cu apa, nitrati, harta puritatii apei

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -