Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Harta puritatii apei in ROMANIA - participa si tu

apa nitrati harta puritatii apei

26 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 14:19

testul-puritatii-apei.gif

 

Am vazut de curand o campanie care mi-a placut foarte mult  - despre realizarea unei harti cu calitatea apei in Romania. Aici pe forum am discutat de multe ori despre calitatea apei din Romania si de asta - acum vad ca exista posibilitatea de face testul apei de la robinet sau de la pet!!! Informatie sigura asadar.

 

Aceasta este campania: Testul puritatii – Intra si tu in lupta pentru puritatea tuturor apelor din Romania!

 

Poluarea cu nitrați a apelor potabile

În Romania, poluarea cu nutrienți a apelor potabile este o reală problemă, mai serioasă decât în alte state europene care au luat măsuri de mai mulți ani. În mod natural, nitrații apar prin mineralizarea substanțelor organice azotoase provenite de la plante și animale. O parte din aceste substanțe sunt absorbite de rădăcinile plantelor și au rol de materie primă pentru sinteza proteinelor și altor compusi cu azot. Aplicarea incorectă sau excesivă a îngrășămintelor chimice, duce la surplus care contaminează pânza freatică, regăsindu-se în râuri, lacuri sau în apele subterane cititi pe larg aici.

 

IMPREUNA LUPTAM PENTRU PURITATE APELOR DIN ROMANIA

 

In aceste zile - in ROMANIA - se desfasoara o actiune fara precendent de informare si colectare de date despre calitate apei din tara. IAR TU POTI FACE PARTE DIN ACEASTA ACTIUNE  - nu trebuie decat sa iei testul gratis, sa testezi apa si sa pui rezultatul pe site-ul TESTUL PURITATII APEI.

 

Poti vedea deja:

- rezultatul puritatii apei de la robinet

- rezultatul puritatii apei din lacuri si rauri

- rezultatul puritatii apei din fantani si izvoare

- rezultatul puritiatii apei din apa imbuteliata

 

TE ASTEPTAM SI PE TINE SA COMPLETEZI ACESTE INFORMATII PE SITE. [flo2]

 

Unde gasesti Testul Puritatii?

Poti obtine Testul de la echipele Aqua Carpatica din marile lanturi de magazine.

Iata lista de magazine in care vei gasi TESTUL PURITATII: Carrefour, Cora, Kaufland, Auchan, Mega Image

 

Cum se face testul:

 

 

informatie interesanta de citit: despre azotati

 

- deci intrebarea este: ati facut acest test al apei? Ce rezultate aveti? Trebuie sa stim ce apa beau copiii nostri.



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 14:45

da, l-am facut.

surpriza mare a fost aceea ca apa de la robinet are mai putini nitrati decat apa plata imbuteliata marca bucovina (pe aceasta o prefera fetita mea). concret, testerul cu apa de la robinet s-a colorat intr-un roz mai pal decat cel cu apa imbuteliata.

conform testerului, valoarea din cele doua ape testate este corespunzatoare nivelului de 5 mg/l.

sunt curioasa ce afiseaza testerul in cazul apei aqua carpatica. daca aveam inca un tester, verificam, deoarece am primit si o sticluta de 0,5 l impreuna cu testerul.

poate data viitoare cand merg la cumparaturi iau alt tester, sa verific.

ah, si o sa incerc sa testez si perenna, doar de curiozitate, ca prea o lauda producatorul c-ar fi egala cu celebra evian dpdv al compozitiei si puritatii...


Editat de CorinaDani, 29 mai 2014 - 14:53 .


#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 14:53

corina - wow

 

sincer si eu vreau niste testere - as vrea sa testez si eu apa pe care o beau - poate luati mai multe testere si mine, plizzz -



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 14:53

--- mi se pare o super campanie!!!!!! e asa de important ce apa bem si ce dam bebelusului sau copilului!



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 15:00

mai, dar in afara de a afisa nivelul de nitrati, testerul ala nu mai face si altceva.

pe mine m-ar interesa si incarcatura microbiana, si alte substante prezente/absente...cum s-ar zice un buletin complet de analize pentru apa pe care o bem.

cu ce ma incanta ca are nitrati sub 10 mg/l daca in apa aceea "colcaie" milioane de e-coli, de exemplu ?



#6
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 01:06

Corina, daca ai microscop acasa, se poate verifica f usor. Desigur ca nu iti spune microscopul ce fel de microbi sau bacterii sunt, insa macar sa stii daca e curata.



#7
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 07:28

Noi am facut teste la un institut care se ocupa cu de- astea. Eram pregatita psihic [clo]  pt sistem de filtrare. Nu avem nevoie, apa de la retea e buna si provine din foraj. Pfiu! Gata cu plasticul [pk]



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 09:02

Corina, daca ai microscop acasa, se poate verifica f usor. Desigur ca nu iti spune microscopul ce fel de microbi sau bacterii sunt, insa macar sa stii daca e curata.

 

de ce as avea un microscop acasa ? cine are asa ceva in mod normal ? ma refer la microscop d-ala serios, nu de jucarie.

stiu ca se poate efectua analiza apei, la laboratoarele specializate din oras.



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 11:44

eu cred ca aceste teste - sunt un inceput foarte bun!!! Desigur ca se pot face si teste mai amanuntite insa nu e nevoie de stiut tot inaninte de a afla cateva lucruri de baza despre apa. Iar acest efort, facut la scara nationala, cred ca e de laudat. [flo2]



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 12:58

eu as fi demarat aceasta campanie mai intai in localitatile unde apa se scoate din fantana si / sau unde nu exista statii de epurare/preparare apa potabila.

acolo sunt mai probleme dpdv al concentratiilor de nitrati din apa de baut.

sa speram ca aceasta campanie este doar inceputul. si ca acolo unde vor fi identificate concentratii nepermis de mari de nitrati si alte substante daunatoare, autoritatile locale se vor implica sa faca ceva pentru a imbunatati calitatea apei pe care o consuma locuitorii.





Etichetat si cu apa, nitrati, harta puritatii apei

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -