Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iulie august ( 7 )


364 raspunsuri la acest subiect

#41
roxypuy

roxypuy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 09:15

Hola neatza! La multi ani copilashi, mai mari, mai mici, mai tineri, mai batrani! Sanatate tuturor, veselie si sa nu uitam niciodata de copilarie :) hai k imi iesi o rima ;)

Ile, ce inventiva esti :) se vede k ai experienta in ale mamicelii. Eu de obicei iau ceva de schimb cand mergem prin vizite in ideea in care mai scapa vreun kk periculos sau da ceva pe ea. Asanla excursiinde shopping sau in parc nu iau...dar cred k de acum inainte o sa iau intotdeauna :) chiqr ma gandeam k va trebui sa iau schimburi sa am in caz de transpira k acum cu alergatura si tzopaiala...

Fleur si Chitz emite cuvinte noi tot timpul de ne lasa masca...aseara de ex, cand veneam din parc, a vzt un nene care repara ceva si taia un lem cu fierastraul, la care ea "nenea taie!" clar si raspicat. Nu stiu unde o fi vazut ea operatiunea k sa stie care e faza cu fierastraul dar m-a lasat muta de uimire. Oricum pe mine ma fascineaza k retine f multe de la desene, repeta dupa TV, spune tot felul de expresii din desenele ei preferate, de prin reclame. Are si o povestioara pe care o repeta si pe care tot asa a emis-o din senin acum 2 sapt cand au fost bunicii de la tara in vizita - zice Tzitzi Dan paa aca Iede cocoo oua adun cos papa Anto maaa (in traducere mamaie Tzitzi si tataie Dan au plecat la Iedera acasa sa adune oua de la cocos, sa le puna in cos si sa le pape Anto ca sa se faca mare :)) Cu fraza asta ne-a luat maul tuturor pt k nu I-am spus asa in forma asta niciodata. Ii tot spuneam k mamaie ii aduce oua proaspete de la gaini si de la cocos, k ea papa sa sebfaca mare, k mamaie sta la Iedera etc, dar uite cum a dus-onpe ea capushorul ei mic si cretz sa le lege :))

Abia astept si eu sa vina vacanta...deocamdata o sa plecam 4-5 zile pe la Sibiu la sf lui iunie, apoi la sf lui Sept in Spania noastra draga la Feria de San Miguel si apoi in martie noi 2 innamorati la Paris o saptamana ♥ am prins o oferta la Wizzair acum 2 sapt, 1+1 gratuit si I-am facut cadou in avans lui sotzulache de ziua lui o excursie la Paris :) abia astept!!!

By the way, daca stiti careva o pensiune pe la Sibiu ok, cu mancare buna, conditii, loc de joaca, verdeatza etc pls dati-mi ceva idei :)

Cadou de 1 iun lui Chitz I-am luat garderoba de vara w-e trecut, am umplut tot dulapul cu 6 mil asa k ii ajunge de Ziua Copilului :) buneii I-au luat o trici din aia fara pedale, strabuneii nu stiu ce costumash cu Mickey si bunicii de la tara o rochitza superba si un ursuletz. Rasfatz maxim pe ea ♥

Va pup si sa aveti o zi frumoasa!

#42
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 14:13

Ola fetele.
Ma tot mir ce copii mari avem...eu imi dau seama mai ales cand va citesc pe voi...
maine plec spre Bucuresti. Am un pietroi imens in stomac. Prima data cand stau departe de ea mai mult de cateva ore. O sa ramana cu mama. Ma apuca super plans ca I-am explicat ca plec la Bucuresti o sapt si ca ramane cu bunicii. A inteles care e treaba doar ca nu e de acord. Si de cand I-am zis, plange si ma cauta disperata prin casa cum dispar din raza ei vizuala. Si acum cand am culcat-o la pranz a zis. Mami nani pat...bucuci nuuu. Si m-a pupat. Ufffff

#43
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 10:21

Ola ola ...
am revenit si eu@!
Multumesc.

gabi woooaaaauuuuu!!!felicitari!ma bucur din suflet ptr tine !iti tin pumnii sa ai o sarcina usoara sI un bebe (sau 2)sanatos.pupici

delia te gandesti si la bebe 5?superrrrrrr!

#44
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 10:33

Ioana drum bun!stai linistita...eu cred ca e mai usor decat credem noi.fac figuri doar cand suntem noi cu ei.stiu ca pe noi ne induioseaza usor.povestesc mai tarziu mai multe ca acum trebuie sa plecam si imi trebuie o ora sa imbrac teroristul ;)

#45
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 12:08

Neata la pranz!

Ioana te astept pe la mine:)

Lore, muraturica au inceput fetele sa coboare/ urce singure scarile la bloc?

#46
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 12:57

Rocsy o sa stii olandeza perfect!
Ce cantecele ati mai invatat?:)
Iti iese grohaiala?:)))

Merge, merge .... mai ales de cand mi-a revenit vocea si il pot pronunta pe "h" !  [:D]

 

Eu intotdeauna am schimburi la mine , pentru amandoua . Nu plec nicaieri fara imensul meu ghiozdan de la nike, fetele transpira mult si decat sa imi para rau mai bine le car ; + pampersul si servetelele Nataliei, fara cel putin o pereche de pantaloni si body de schimb pentru cacacioasa de Natalia care cateodata mai da si pe afara nu ma risc.  Nu de alta dar am patit-o, s-a rahatit pana sus la gat si nu aveam nimic la mine, ca uitasem ghiozdanul pregatit acasa si nu ne-am mai intors dupa el, ca am zis ca pentru o ora nu o sa fie probleme . [:D]



#47
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 13:06

Natalia urca si coboara scarile intr-o veselie ......... scarile din casa, si intotdeauna sunt in spatele ei ca sunt cam mari la inaltime, au fost facute pentru uriasi nu pentru copii , asta e clar.

 

Le-am luat la zane sandale , acum mai asteptam doar caldura !



#48
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 16:02

Salut,

La noi e cald si ploios. Ieri au fost 28, l-am dus la gradi in tricou pe piele si pantaloni scurti. Sandale nu pot sa-i dau ca ii tine afara numai la nisip. Toata mocheta din casa mi-e plina de nisip, cateodata si patul daca se urca incaltat...

Ali, ce cunoscut imi suna ce zici tu acolo...

Roxy, Anto tine discursuri in toata regula, cred si eu ca v-a lasat cu gura cascata. Cum a sintetizat ea intr-o fraza tot ce ii povesteati voi.

A inceput si E. sa manance ou (fiert, cleios), pana acum nu punea gura. Acum cere: ou, ou.

Rocsy, tu esti prevazatoare. Am lasat si eu un tricou si un pantalon in rucsacelul pt Eric, geanta n-o mai iau ca m-am saturat de ea. Mai am acolo doi pampersi, o cutie plata de servetele. La plecare adaug biscuiti, termosul cu apa (cu pai) si un fruct ceva. Mai tin si carnetul lui de vaccinuri acolo, din inertie cred, ca le-a terminat pe toate pana la 4 ani.

Ioana, hai ca ai si tu o saptamana de respiro iar Ana se va simti f bine la bunici, o sa te "uite" repede, Ali are dreptate. Sunt niste mici santajisti sentimentali, dar ce scumpa trebuie sa fi fost cand iti spunea: mama nani, nu Bucuci.

Noi nu facem inca astfel de fraze complexe, in schimb e foarte iubaret, ma ia in brate si spune mama cu o intonatie atat de dulce... Eu trebuie sa raspund imediat Eric, cu aceeasi intonatie.

Vorbirea la copiii multilingvi se pare ca e o adevarata problema. Auzind atatea limbi in jurul lor (in cazul nostru 3) spun doar cuvinte si propozitii de max 2 cuvinte. Nici pronuntia nu e stralucita.
Acum lucram la invatarea numelui propriu: E-ghi A-nan Ba-dan iar mama e Ni-na, tata e Do-du sau Do-do.

Va pup, mai revin.

#49
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 23:02

Ola din nou...
denis mai nou e un marait sI plangacios...plange din orice si se da cu fundul de pamant daca nt daca nu ii fac pe plac...se enerveaza ...si asta doar cu mine :(((((((...cand stau cu el in casa e terorrr...se tine scai dupa mine...nu ma lasa nici la wc...daca ii zic ca merg la baie se prinde de picioru meu si plange sa nu ma duc.ce sa mai zic de tzitzilit...imi cere intruna...faze dinastea mai facea cand era bolnav sau ii iesea vreun dintiincredibilor.acum nu stiu ce are :(...
Duminica am fost la nunta...si am chemat socrii dupa el.ma gandeam sa il pacaleasca macar vreo 2ore sa pot sta si eu linistita la nunta.ma multumeam si cu o ora...dar ce credeti???spre surprinderea mea a dormit la ei toata noaptea...nu mi a venit sa cred si nu imi vine nici acum.dupa ce 2ani de zile ma tzitzileste noaptea non stop...ma trezeste de cel putin 10ori in fiecare noapte(fara nici o exagerare)...adoarme la ei si se trezeste doar la ora 5???!!!Incredibil

#50
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 23:10

Am trimis sa nu pierd mesajul ...
acasa dupa ce il adorm ma grabesc sa fac si baie ca in maxim jum de ora imi cere iar tzitzi...acolo cica s a trezit o singura data la 5si a stat treaz pana la 6.s a jucat apoi a adormit din nou pana la 10.nu a plans deloc deloc......
sI nici peste zi...
mie imi plange si cand il imbrac mai nou.face crize sa nu il imbrac...si plage si dupa ce l am imbracat inca 10min de nervi.nu stiu cum sa fac sa depasim aceasta perioada.imi vine sa ii fac bagaju si sa il trimit la ei pana ii trece...
daca am cazut ca se poate sa doarma sI fara tzitzi am decis sa il intarc...mi am pus pansament pe sani si I am spus ca are buba si nu pot sa io dau


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -