Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iulie august ( 7 )


364 raspunsuri la acest subiect

#361
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 26 august 2014 - 16:10

Salutare,

 

Ilenuta, referitor la teme, eu sunt de parere ca e bine sa stai pe langa copil cand le face, sa il incurajezi si mai ales sa il ajuti sa se incadreze in timp, sa se concentreze, sa nu stea cu ochii pe pereti. SI cu planificari de tipul: uite, daca termini temele in jumatate de ora (ii arati cat trebuie sa arate ceasul cand termina, daca nu stie), mergem la: parc/fotbal/magazin, ma rog, o activitate ce o prefera ei. In nici un caz sa nu faci temele in locul lor si nici sa nu le corectezi, doar o privire rapida la sfarsit pe caiete, daca au incercat macar sa raspunda la toate intrebarile.

Si afterschool-ul e o idee buna, dupa modelul occidental, copilul termina toate temele la scoala, rolul parintelui e luat de supraveghetor (profesor? aici nu sunt profesori la after school, e "service de garde" care include si "aide aux devoirs"). Raman in cazul asta doar week-endurile cu ceva teme si pregatirea pentru diverse lucrari de control, teste, dictari, etc, unde, deasemena, e bine sa ii ajuti sa recapituleze si sa exerseze. Sa fii mai mult un "coach", un antrenor, decat mami care ne face temele.

 

Toate astea le spun eu, care copil fiind nu suportam ca vreunul din parinti sa stea langa umarul meu cand fac teme, ma inhibam si nu mai stiam nimic. Dar cazul meu e atipic, majoritatea copiilor simt nevoia de incurajare si suport.

 

E numai bine Irinuca pt. o fetita, Eric are 15kg si inaltimea tot pe acolo, asa din ochi (92-93), nu e lungan dar e voinic. am citit ca exact la varsta asta incep corpurile lor sa se lungeasca, sa isi schimbe proportiile de bebelusi in cele de copii.

 

Gabi si Ada, spor la renovari! Ce frumos suna la Gabi: pregatiri pentru noile locatare [bb]  [bb] !

Gabi, sper ca te-ai mai linistit cu gandurile pe care le aveai. Amniocenteza iti va da toate raspunsurile.

 

A, si din categoria "dume", azi inainte de gradinita am scarpinat o pisica, si eu si Eric. Vagaboanda, lucru rar pe aici, si prietenoasa, s-a frecat de mainile noastre... L-am dus triumfatoare la gradi si am uitat sa-l spal pe maini, of doamne, sper sa nu fi luat ceva...

 

Va pup!



#362
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 26 august 2014 - 16:56

Am uitat sa ii spun lui Gabi ca si Eric a inceput tot asa sa constientizeze sa faca pipi, in cada. Cand il schimbam de scutec la baie, deasupra cazii, ii spuneam: fa pipi si facea. Apoi cand urca el singur in cada sa faca baie, si acum primul lucru (inainte sa dau drumu la apa bineinteles) e sa faca un pic de pipi. E un prim semn incurajator deci ar trebui sa te bucure. In timp va iubi si olita, sau direct toaleta. Ai vazut cat de repede a scapat de pampers Patrick si a inceput tot asa cu facutul la baie? Calm si rabdare!



#363
iul_aug_2012

iul_aug_2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 29 august 2014 - 16:00

capitol nou



#364
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 21:48

Tu fetelor, eu sunt fix pe dos. Mie imi place la frig asa ca mau greu cu adaptatu la temperaturi de-astea unde mai pui ca e si umiditate f mare.
Azi am bagat si noi o tura de crese. F scumpe si nu sunt nici pe departe la fel faine ca aia la care am fost la Cluj. Uf....nu stiu ce sa fac.... acum avem vacanta o saptamana ca e sarbatoare mare aici. Eid se numeste. Asa ca va fi cosmar. Magazine inchise, trafic ca la balamuc, afara e cald de mori....

#365
Cristina.C

Cristina.C

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 20 noiembrie 2014 - 10:24

Dragelor, bine v-am regasit.

NU stiu daca va mai amintiti de mine, insa alaturi de voi am petrecut in peroada 20111-2012 cele 9 luni de odisee ale primei sarcini, nascand-o pe Sara la 21 iulie 2012.

 

Ma logam cu userul Pusi, insa am ales sa-l schimb cu prenumele meu real.

O sa incerc sa va citesc din urma, vreau sa vad noutatile, sa vad ce fac piersicutele voastre. Sara a noastra este bine, creste frumos si-si asteapta fratiorul sau surioara!!!

Ne dorim tare mult bebe2, si cred ca sunt insarcinata. Mi-a intarziat 2 zile CM, dimineata am facut un test de sarcina care a evidentiat 2 liniute, una accentuata insa una mai slab vizibila. Poate e cam devreme pt. test, asa ca o sa-l mai repet peste 1 saptamana, si apoi programare la medic. Sunt tare fericita fetelor.

 

 

Care dintre mamicile de august 2012 au sau asteapta bebe?

 

O zi frumoasa sa avem.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -