Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Noiembrie 2014 (Brumarei de Noiembrie 2014) (Cap. 2)


215 raspunsuri la acest subiect

#31
kraluca

kraluca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 624 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 07:08

Neata! sa avem o saptamana usoara! noi suntem bine... desi nu mi-am mai vazut comoara din burtica de 3 sapt ezit putin... parca au fost prea multe eco in trimestrul intai de sarcina (4 eco in sapt 5-12) si as vrea sa o las mai moale... stiu ca e doar eco si e posibil sa nu afecteze deloc copilul, insa cine stie ce se va descoperi peste cativa ani legat si de ultrasunete 



#32
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 09:43

Neata!

Azi facem si noi 17s, yuhuuuu!

Săptămana usoara sa avem!

#33
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 09:56

Saptamana mea "usoara" incepe cu o infectie urinara... Din ce am citit acum rapid pe net incep sa imi dau seama ca ea exista de cateva zile dar astazi m-a alarmat usturimea la urinare.

Am obs de ceva zile ca dupa urinare ma doare in zona pelvina asa pt cateva sec si ca secretia desi fara miros si-a schimbat culoarea in galbui dar am zs ca si asa miercuri merg la dr si imi fac un test de secretie si vedem ce o fi. Dar acum, faptul ca ustura...e nasooool :D

 

Am sunat dr de fam si mi-a zs sa fac o urocultura dar asta abia maine dimineata...ca asa se face.

 

Si pana fac analizele si imi ies rezultatele oare ce pot face?......

A mai avut careva din voi probl de genul in sarcina?



#34
Joy21

Joy21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.680 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 11:59

Cresc burticile! Xandra, si noi tot cu 17s ne laudam  [:)]  Maine merg  la o eco si un control, nu mai aveam rabdare pana in iulie, la morfologie.

 

Panda, la mine sarcina a debutat cu o infectie urinara. A trecut dar destul de greu. Am luat urinal akut si am baut mult ceai de coada calului (cate 2 l/zi). Sa stii ca ajuta. Eu asteptam sa intru in trimestrul 2 sa bag antibiotic dar nu a mai fost cazul, a luptat corpul. Sanatate multa!  [flo2]



#35
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 13:27

Panda, eu la prima sarcina am avut ceva asemanator pe la vreo 20s, mi-a ieșit infecție urinara cu E coli la analize si am luat antibiotic. Daca imi amintesc bine, Dr mi-a dat antibiotic înainte de rezultat dar cred ca ar fi bine sa astepti. Intre timp cred ca poti lua Rowatinex, dar nu fara sa intrebi un doctor. In rest, mult ceai de coada calului.

Si eu merg maine la ECO, am morfologia de trim 2 (nu stiu de ce așa devreme). Abia astept!

#36
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 15:27

Multumesc mamici :) ..imediat o sa imi fac un ceai si sper sa scap repejor de ea ;)) oricum e bine ca am scapat de usturime.

 

Ma tot gandesc acum daca o sa mai fie nevoie sa imi faca test de secretie avand in vedere faptul ca fac urocultura.



#37
LizaB

LizaB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 16:05

Deci aici erați... la capitolul 2 :) Am rămas puțin în urmă.

Vroiam să vă întreb cum vă descurcați cu apa - min. 2l pe zi. Eu încă sunt în faza de acomodare nefiind o băutoare pasionată de apă înainte. Deci cu greu reușesc să-mi fac norma de 2l amărâți. Aud și persoane care spun că au băut 3-4l în sarcină (se trezeau și noaptea).

La voi cum e?



#38
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 18:16

Eu beau multa apa...si da, chiar si noaptea dar asta pt ca mi se tot usuca gura :d

Partea neplacuta e ca asta ma trimite ff des la baie.... [ascuns]

dar totusi eram obisnuita si de inainte de sarcina sa beau apa destul de multa...e bautura mea preferata :))



#39
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 19:04

Eu cu apa m-am auto-educat de câțiva ani, beau constant 2L pe zi :-)

#40
Anandrei

Anandrei

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 673 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 19:51

Buna fetelor,

 

Pentru infectie urinara urinal acut si ceai de merisor cat incape.

 

La discutia cu apa vin si fac si eu pe filozoafa  [alcool] Apa trebuie bauta "cat incape", dar fara a te forta, ca altfel se duce pe partea cealalta. Din pacate, din cauza bauturilor dulci cu care ne-am obisnuit: sucuri, ceaiuri, cafea, organismul nu mai simte nevoia de apa (aici ma simt cu musca pe caciula, ca si eu fac la fel), dar daca ne-am limita la a bea doar apa, organismul se auto-educa si cere apoi singur apa. Inca lucrez la asta, ce pot sa zic, sunt fan pepsi.  [batcap]  Dar apa in exces nu ajuta, decat la infectii urinare. In rest, grabeste diureza si se elimina minerale intr-un ritm (prea) rapid. Am vrut sa pun si un link care spune ca poti muri de la apa bauta prea multa, dar nu il gasesc acum :( Era de pe wikipedia si pe mine m-a linistit ca ma stresam ca nu beau suficienta apa.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -