Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - Cap 2

sarcina decembrie gravida bebe

266 raspunsuri la acest subiect

#11
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 09:13

Andreea eu nu prea pot sa dorm in nici o pozitie, azinoapte de la 2 la 4 ma uitam pe pereti si asta dupa ce ma pusesem la somn pe la 1. Nici eu nu mai pot dormi pe burta si eu doar asa puteam sa dorm inainte. :(

#12
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 09:13

neata si de la noi

 

Nici eu nu voi recolta celule stem, cum bine zicea cineva mai sus, mi se pare mai degraba o hotie decat o asigurare pentru viitor.



#13
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 09:16

Fetelor voi cat Utrogestan mai luati? Eu luam 800 mg inainte si m-a pus doctora sa reduc cate 200 saptamanal pana nu il mai iau deloc. Saptamana asta sunt pe 400 deja si mi se pare prea devreme sa il intrerup de tot incepand cu saptamana 14. Voi ce ziceti?

#14
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 10:44

Oana, Andreea ti-a zis bine ca sangele maroniu e mai vechi, dar, orice tip de sangerare, in sarcina, trebuie tratata cu seriozitate. Abia astept sa te intorci de la medic. Daca ai si petele astea maronii, e posibil sa fie chiar de la scaderea dozei de progesteron. Eu am luat sarcina trecuta pana prin saptana 36 cand am pierdut dopul, ca altfel luam pana la nastere. La mine, desi progesteronul din sange a iesit bine, Albu (Dragos - ca vad ca vorbim de cei doi dr. albi  [:)]  ) a zis sa merg cu 600 utro luat cate 200 la 8 ore, pentru precautie, pana la morfologie (pe care o voi face mai tarziu de 12 saptamani, ca vreau sa plec la mare dupa ea si o sa ma duc si eu la epilat doar o data). Dupa morfologie, mai vedem, dar, la cum il stiu, n-o sa scap de utro muuuuult timp de acum inainte. Daca tot te duci deseara, nu poti intreba daca aceste pete nu se datoreaza tocmai reducerii dozei de progesteron? Ca tot dai banutii pe consultatie, nu?

 

Eu, la 8 saptamani si 5 zile, cu toate ca am pus deja aproape 3 kg in plus, am facut o burta care pleaca, ciudat, mai de sus decat data trecuta. Adica chiar incerc sa o acopar, ca inca nu am anuntat familionul. Arata asa, ca un caltabos, fara talie. iar de dormit, dorm bine, c-am scos perna de graviduta.

 

da chiar asa, voi nu va cumparati perna de gravi? Sa stiti ca-i o investie foarte buna, ca, initial dormiti bine cu ea (apoi o sa i-o luati sotului de sub cap, ca-i fff confortabila), apoi, dupa nastere, o folositi la alaptat (si o foloseste si tati cand ii da biberon lui bebe) si, la final, i-o puneti lui bebe in jur, sa nu cada din patul vostru/canapea (asta pana pe la 3-4 luni cand incepe sa se suceasca). Daca isi comanda cineva din Bucuresti de aici  , sa-mi spuneti si mie, ca vreau sa comand si eu o fata de perna de schimb si poate ne lipim la transport.



#15
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 10:56

Oana si eu tot 800 de utrogestan luam pe zi.....si am redus la 400 apoi deloc....am 3 zile de cand nu mai iau deloc...pana acum nu au fost probleme....r mea a zis ca bebe s'a prins foarte bine si ca nu mai e nevoie de progesteron dar ca nu e bine sa il intrerup o data pe tot...asa ca am mai luat o saptamana cate 400 si de duminica nu am mai luat deloc....

 

Eu as vrea sa imi iau perna de gravi....o sa ma uit pe site acolo



#16
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:43

Fetelor...aveti cumva idee unde pot sa gasesc saci de vidat haine?? de aia ptr aspirator....



#17
roxana458

roxana458

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 12:46

Buna, saci de vidat poti gasi la Auchan. Eu de acolo mi-am luat. Sunt foarte buni.



#18
roxana458

roxana458

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 12:49

Vad ca si voi aveti probleme cu somnul, eu ma culc tarziu si dimineata parca am alarma, la ora 6:50 ma trezesc si astept sa se faca ceasul 7:30 :( cand trezesc puiul mare sa mearga la gradinita...



#19
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 13:00

Oana eu iau 600 utrogestan pe zi o data la 8 ore, am intrebat doctorita si mi-a zis sa-l iau in continuare, a zis ca e posibil sa-l iau pana in sapt 22.



#20
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 13:04

Fetelor ma tot roade un lucru de ceva timp stiu ca e devreme, dar na ma gandesc si eu cum va arata docmitorul nostru cu, coltisorul bebeilor, nu avem decat 2 camere, si mai intreb si eu ... stiti mamici cu gemenasi, eu ma gandeam sa le luam 2 patuturi insa mamele noastre spun ca pot dormi impreuna intr-un patut [:)]

[barza1] [barza1] 10+





Etichetat si cu sarcina, decembrie, gravida, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -