Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - 4

gravidute sarcina bebe octombrie 2014

196 raspunsuri la acest subiect

#151
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 08 iunie 2014 - 08:13

buna dimineata!

Mihaela, asteptam vesti bune! io simt ca trece timpul ca melcul, abia astept sa merg la morfologie... totusi, sper sa facem rost de banuti pana atunci, e 450 lei si inca nu-i am (perioada asta e cam dificila dpdv financiar)... oricum, io nu am simtit miscarile chiar asa jos cum spui, sunt cam la linia unde ar incepe parul pubian...

Anda, arati super!  [pk]

mie de cand a inceput sa mi se cunoasca burtica, prima data nu mi-a placut, arata a burta de grasime, io am fost slaba intotdeauna, nu sunt obisnuita cu colacei si burta, asa ca eram cm jenata... acum seamana a burta de gravida si sunt mandra de ea!



#152
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 08 iunie 2014 - 08:32

multumes Viorica, shmily  [pup]ce mai, sunt tare mandra de burtica mea, ca orice graviduta de altfel, acum mi se pare insa ca timpul trece mult prea repede si nu reusesc sa ma bucur de aceste momente pe cat mi-as dori...

 

Apropo, nici eu nu am simtit miscarile chiar atat de jos, doar atat cat zice si shmily... oricum de abia astept intalnirea cu bebe peste o saptamana si 1-2 zile, trebuie sa imi fac programare cu o zi-doua inainte, sa vedem ce mai zice si medicul (sper sa fie numai de bine...)

 

Fetelor, de acum ca avem cu ce ne mandri, si aici ma refer la burtici, hai cu poze [:)] ne cunoastem si mai bine



#153
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 08 iunie 2014 - 21:22

Salutari, burtici
 
 
Nu am mai intrat de foarte multa vreme pentru ca, asa cum va spuneam, am trecut prin clipe grele, dar cu ajutorul lui Dumnezeu sotul meu a ajuns acasa, chiar daca inca sta la pat. Recuperarea va fi lunga si anevoioasa, dar ma bucur ca tot raul e spre bine. Abia azi am mers si eu cateva ore cu nasii la un gratar, dupa o luna de zile in care am fost prin spitale ori acasa, langa sotul meu ajutandu-l. Nici azi nu indrazneam sa plec atatea ore si sa-l las singur, insa mai ca m-a fugarit de-acasa. Cica aveam si eu nevoie sa respir aer de mare. Iesirea mi-a facut bine, desi am stat mereu cu gandul la el....daca se ridica din pat in lipsa mea si pica...daca urinarul se va umple pana ajung eu acasa...daca...daca....iar cand am ajuns acasa am avut parte de o surpriza care mi-a dat niste emotii cumplite. sotul meu a facut primii pasi dupa o luna de zile de stat la pat. nu stiam daca sa plang de fericire ori sa-l trimit inapoi de teama ca va cadea si eu nu-l voi putea ridica.  Nici celui mai aprig dusman nu-i doresc clipele urate prin care am trecut eu si sotul meu.
 
 
In tot acest timp, bebelina al meu a fost extrem de activ. Dimineata pe la 8-8 30 imi da trezirea, iar seara pe la 10-12 n-are stare deloc. Ma bucur ca e sanatos si abia astept sa ajung sa-l vad si la morfologia fetala. E atat de activ incat si tati poate sa-i simta,dar sa-i si vada miscarile. Cred ca el a fost speranta noastra in tot acest timp. 
 
 
Anda, am vazut ca intrebai de varsta si data de nastere. Cu intarziere am sa raspund si eu: am 28 de ani si sunt nascuta pe 09.02.1986. 
 
Mare parte din hainutele cu care ma imbrac acum sunt primite de la prietene ori de la nasa mea. Nu toate sunt de gravida. Mi-am cumparat o salopeta fusta pe care pana si doctorita a remarcat-o ca fiind haioasa si in care ma simt excelent in zilele astea calduroase. Am luat-o din Cora, o marime mai mare cu gandul sa ma incapa si mai incolo chiar daca acum mi-e larguta si la burtica. Nu stiu cum ma voi descurca atunci cand chiar voi avea  burta mare pentru ca din pacate eu si la sani sunt mare si nu reusesc sa gasesc rochite gen babydoll care sa ma incapa la sani. In casa scap usor: cu un pantalon scurt cu elastic in talie cumparat de la Lidl saptamana trecuta si cu o bustiera cumparata in toamna cu gandul ca vara asta o sa ajung la sala. Deja mi-e atat de cald ca as fi in stare sa stau cu picioarele goale pe gresie, dar sunt constienta ca as putea raci.
 
 
Pe bebelina al nostru o sa-l cheme Andrei Eduard. Nu-mi place Eduard,insa este dorinta sotului meu inainte de a ramane insarcinata, iar Andrei am vrut eu sa-i punem pentru a avea un sfant care sa-l ocroteasca, dar e si numele nasicului, nasul copilului. Nasii n-au avut nicio pretentie, insa alte optiuni nu mi-au placut.
 
 
Sper sa aveti rabdare sa cititi ce-am scris avand in vedere lipsa mea indelungata :)
Bun venit gravidutelor nou venite si sarcina usoara sa aveti fetelor.
 
 
O seara frumoasa!

Miniaturi atasate

  • 20140529_180024.jpg
  • 20140529_181648.jpg

Editat de emysa, 08 iunie 2014 - 21:32 .


#154
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 07:04

buna dimineata!

emysa, sanatate multa sotului tau, sa va fie bine si sa ai o sarcina usoara in continuare!!!



#155
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 08:21

emysa, ma bucur mult ca a venit si tati acasa si lucrurile merg spre bine! Un copil face minuni si in asemenea situatii! Multa sanatate in continuare, putere si insanatosire grabnica! [flo2]  Ai o burtica frumoaaaasa :)



#156
lylyana.ion

lylyana.ion

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.669 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 18:46

Hello  [flo2]

Mai primiti o oaie ratacita??

Nu am deloc timp sa va citesc, nu mai zic de scris, spre rusinea mea nu prea v-am retinut numele si povestile, dar sper sa o fac in curand.

Noutati nu am, bebelina misca destul de tare in ultimele zile, sambata am implinit 20 de saptamani. Saptamana viitoare voi merge la eco de trim II.

Din pacate baietelul mai mare a tot fost bolnav, a luat niste virusi care ne cam dau batai de cap, acum este internat la Bals, speram sa il lase maine acasa si sa aflam diagnosticul.

Am vazut ca va scrieti datele de nastere, macar atat sa fac si eu 10.02.1981, iar baietelul este Alexandru 18.11.2009.

Pe 25 iunie avem bilete spre Grecia, asa ca trebuie sa fim sanatosi.

Sanatate tuturor si sa citim numai de bine!  [ruga]

 

PS: Foto mai tarziu, cand voi avea una :D



#157
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 19:05

Multumim, fetelor, pentru incurajari. Usor, usor recuperez si eu din ceea ce ati scris.seara buna!

#158
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 19:16

lylyana, nu se suparam, nu avem de ce! Ba dimpotriva, ne bucuram ca inca mai treci pe aici, chiar daca mai rarut dar macar sa ne spui ca esti ok si bebe la fel. Sper sa petreceti frumos in Grecia, asteptam poze si de acolo cu burtica! Multa sanatate lui Alexandru!

 

Eu de abia mi-am revenit un pic, de dimineata de la 4:30 m-au prins urmarile unei indigestii, am mancat ieri ceva ce nu mi-a picat bine cred, iar azi am avut de tras...Am luat un carbune medicinal si un triferment la recomandarea medicului si parca mi-e un pic mai bine, dar am tinut-o azi doar pe paine prajita, orez, ou fiert, banane....Cel putin bebe e bine, a facut tumbe toata ziua si asta m-a bucurat, parca trece ziua altfel cand imi simt puiutul voios in burtica :)



#159
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 09:38

Hopefful felicitari pentru bebici, sa fiti sanatosi si sa aveti nastere usoara si la termen. [flo2]



#160
alysolita

alysolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 12:43

buna dragi mamici si bebei din burtici!

anda ai mare  dreptate ca timpul parca acum trece prea repede si nu ne putem bucura parca pe deplin de sarcina , cred ca trimestrul asta e cel mai frumos! dar o sa fie si mai frumos si placut cand o sa ne tinem bebei in brate!

emysa sa va dea dumnezeu sanatate si putere sa treceti cu bine peste aceste clipe grele!

La toate va doresc sarcina usoara si o vara cat mai suportabila ceea ce pentru mine deja este o problema! nu suport caldura deloc! simt ca ma sufoc atunci cand ies afara! va pun si o pozica cu burtica! sa nu va speriati de mine cred ca sunt cea mai grasuta graviduta!





Etichetat si cu gravidute, sarcina, bebe, octombrie, 2014

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -