Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Apartament la mansarda

mansarda apartament sanatate copii siguranta

6 raspunsuri la acest subiect

#1
topgun

topgun

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 10:35

Buna,

 

Fiind primul meu post, imi cer scuze daca propabil voi avea anumite scapari in respectarea regulamentului.

Am cititi thread-urile Dvs legate de apartamentele de la mansarda. Avand in vedere ca acele thread-uri erau relativ vechi si nu atingeau realele probleme juridice si tehnice ale mansardelor, m-am gandit sa va dau un sfat.

 

Personal am avut un mare noroc in urma cu aproximativ doua saptamani, atunci cand eram pe cale de a achizitiona un apartament la mansarda - atrasa de pretul mediu al apartamentului si de aspectul acestuia -

O persoana de bine m-a informat despre detaliile acestor constructii. Detalii ce tin pana la urma de sanatatea si SIGURANTA noastra si a copiilor nostrii.

 

Pe scurt:

Sanatate - mansarde cu igrasie

Siguranta- mansarde de lemn, care pot lua foc.

 

Asa cum mi-au fost trimise si mie, va trimit si Dvs. informatiile pe larg:

 

http://www.youtube.c...h?v=Tbyk94m2sT0

http://www.euroavoca...opic.php?id=181

 

Doamne Ajuta!

 

 



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 10:57

Depinde cum sunt constrite cat s-a furat si cat s-a respectat planul.



#3
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 11:28

Nu stiu care-i rolul topicului.

Se prea poate sa fie de buna credinta, pentru atentionare.

Dar se prea poate sa nu fie asa.

Sursa pe care se bazeaza subiectul este un blog (de fapt mai multe) care prezinta lucruri inexacte, din pacate. O sa dau doar un exemplu: se spune ca firma aia a subcontractat lucrarea si daca ai nemultumiri te duci la subcontractori, sa-i cauti daca-i mai gasesti. Este o informatie eronata si nu stiu care-i sursa greselii. Varianta corecta este ca vanzatorul raspunde de absolut tot, pentru ca tu cu ala ai contract.

De asemenea, fara sa stiu amanunte, articolul este tendentios pentru ca prezinta niste lucruri fara dovada, cum ar fi lemnul putrezit, lipsa ignifugarii. Asta din ce imi aduc aminte.

 

In fine, eu astept de la autor ceva mai mult decat un blog. Daca are. De exemplu reclamatii reale, mod de solutionare, expertize. Sunt informatii grave, care afecteaza pe cei implicati.

Daca nu vom discuta pe ceva real, voi inchide si sterge subiectul.



#4
topgun

topgun

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 13:45

bla bla


Editat de topgun, 05 iunie 2014 - 08:59 .


#5
Ancaaa

Ancaaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 13:50

Daca ar fi sa locuiesc la mansarda, as alege doar intr-un blog nou - sa fiu sigura ca nu-mi ploua in cap cand e vreme rea, sa nu innebunesc de cald vara, ca si-asa e greu la apartamentele de la alte nivele ale blocului, etc. Preturile difera de la zona la zona, de facilitatile locuintei, etc. De exemplu, m-ai facut curioasa cat costa un ap. la mansarda si am cautat pe http://www.gimo.ro niste oferte. Eu mi-s din Tg Jiu, dar am ales Buc. ca sa gasesc mai multe anunturi, desi nu cred ca e o regula asta, in sfarsit. Gasesti ap. la mansarda, cu 5 camere la 112000 euro, dar fara certificat energetic. Alte apartamente de 5 camere, care nu sunt la ultimul etaj, automat erau cu cel putin 20.000 euro mai scumpe. Daca luati intr-un blog vechi, verificati sa aiba certificat energetic. Uneori, apartamentele la mansarda sunt mai ieftine - atunci trebuie sa va intrebati de ce si daca se merita investitia



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 14:37

Nu va mai luati dupa radio-santz. [:)]

O locuinta nu se vinde fara certificat energetic, chiar daca are sau n-are la un moment dat.

O mansarda (pe un bloc vechi sau nou) este mai ieftina nu pentru ca e mai proasta, ci pentru ca pretul de cost e mai mic. In mansarde nu ploua, indiferent daca sunt pe blocuri vechi sau noi. Sau ploua in amandoua, daca invelitoarea  e montata prost sau are defect. Intr-o mansarda te duci stiind de la inceput ca o sa fie mai cald vara si frig iarna decat intr-un apartament mai jos.

O mansarda poate fi proasta sau buna si la Tg. Jiu si la Bucuresti, pentru ca din pacate tine de constructor si de cei care-l controleaza conform legii.

 Internetul este o sursa inepuizabila de informatie dar din pacate nu exista vreun filtru care sa scoata prostiile din continut. Niste poze cu apa infiltrata nu spun absolut nimic despre altceva decat cladirea respectiva.



#7
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 14:55

Eu n-as alege mansarda exact din acelasi motiv din care nu as alege ultimul etaj, indiferent care e: mai devreme sau mai tarziu acoperisul va trebui imbunatatit/schimbat ... si nu suporta nimeni costurile + CALDURA si PLOAIA... indiferent ca vorbim de un bloc 4 etaje nemansardat sau de unul turn...la ultimul etaj e mereu aceeasi problema.





Etichetat si cu mansarda apartament, sanatate copii, siguranta

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -