Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

5 carti pe care orice copil ar trebui sa le citeasca pana la 12 ani


20 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 07:53

Cand eram copil in scoala generala, primeam pentru vacanta de vara o lista de carti, lectura obligatorie.

 

Se mai practica acest lucru in Romania?

Ce carti se afle pe astfel de liste pentru un copil in jur de 10 ani?

Sunt aceste liste numai cu autori romani?

Cat de des sunt aceste liste actualizate cu bestseller-urile momentului sau carti populare precum: "Diary of a wimpy kid – jurnalul unui pusti", "Cronicile Narnia", "Hunger Games" etc.

Mai citeste cineva Creanga? Sau limbajul nu mai prinde la copii?

 

 

Si cea mai importanta intrebare: Ce carti nu ar trebui sa lipseasca din lectura unui copil de 10 ani.

 

Pentru ca intentionam sa scriem si un articol pe aceasta tema, asteptam cat mai multe informatii.



#2
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 11:28

Aici putem discuta mult despre cititul de buna voie versus impus de scoala/parinti.

 

De buna voie marea majoritate a copiilor nu prea vor sa citeasca. Nimic. Eu am 2 copii. Cel mic - aproape 9 ani- e la faza de refuz citit, exceptie ce e musai pt scoala. Invatatoarea a luat o carte de lectura si citesc din ea. In fiecare saptamana trebuie sa citeasca cate o povestire si o discuta la ora de lectura. Nu am avut inca liste de lectura.

Cel mare - 11 ani- A avut 3 carti pe care le-a devorat, intercalat cu perioade f lungi de refuz citit. Acestea au fost in ordine cromologica:

-Jurnalul unui Pusti (aici includ si seria cu Generala- cei mai nashpa ani de scoala etc),

-cartile lui Road Dahl (Charlie si fabrica de ciocolata, James si piersica uriasa...

-Harry Potter

 

Acum a pus ceva intrebari despre Jocurile foamei - probabil ca au discutat in clasa ( cu copiii). Cred ca va trebui sa investesc si sa i le iau (eu le-am citit de imprumut :) Si am nai vazut ca a pus singur mana pe Legendele Olimpului (l-am batut la cap in ultimii 3 ani si a refuzat de fiecare data)

La scoala in ciasele mici primea o hartie cu lecturi dar cum nu ii verifica nimeni... n-a citit nimic de pe ea. In clasa a5-a a tratat la fel o fisa si am ajuns sa stau cu el, in ultima zi, o noapte intreaga sa facem fise de lectura pe pasteluri si alte poezele. Ca pe vremea noastra: la impuse Alexandri, Garleanu, Eminescu. Si Creanga mai au dar aici apare marea problema de limbaj. Nu numai ca trebuie "traduse" foarte multe cuvinte dar nici obiecte sau obiceiuri amintite in text e greu sa si le imagineze. Cu placere au citit Gelu Naum (Apolodor) si Caragiale.

Fetele citesc alte cariti (ex: Amurg).

 

Lista de la scoala e cu cartile necesare pt programa scolara si e total diferita de ce ar citi ei.



#3
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 11:47

Eu la 9,5 ani ma gandeam sa ii dau sa citeasca vara aceasta Ciresarii, cartile lui Jules Vernes. Sper sa ii placa.

Daca ii dau sa citeasca Singur pe lume, Cuore inima de copil tare mi-e ca va lacrima cam mult.



#4
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 12:12

   Otilia, prin "ii dau sa citeasca" inseamna ca i le pui la dispozitie si alege sa citeasca (sau nu) sau ca ii impui sa citeasca ... 10 pagini /zi sau 1 ora...

   De Jules Verne s-a apucat si s-a lasat (de cateva ori, diferite volume). Nu a reusit sa treaca de primele capitole (plictisitoare) de introducere. Ciresarii m-am apucat eu sa o citesc cu voce tare si dupa cateva pagini mi s-a parut si mie plictisitoare - si vai cu cata pasiune am citit-o in tinerete,

   Din ce am observat, nu mai au chef/timp de descrieri. Actiunea trebuie sa ineapa de la primele pagini. Mai tarziu pot sa completeze imaginile de ansablu, personajele, dar actiunea trebuie sa inceapa repede.

   In perioada Harry Poter a tarat volumele alea groase in ghiozdan si citea in pauze, l-am prins noaptea cu lumina parinsa citind... de fapt asa devoram eu cartile si mi-e drag cand il prind. Din pacate prea putini copii aleg de bunavoie sa citeasca. Mi-ar placea sa citeasca mai mult (de ai mei vorbesc).



#5
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 12:17

Fetita 9 ani: Harry Potter, Fram Ursul Polar, Heidi fetita muntilor, plus povestile clasice. Acum e in curs de citit la heidi, dupa care a spus ca vrea Busola de Aur, ca a vazut filmul.



#6
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 12:20

O sa i le caut pe cele care le avem la Bucuresti sau la mama. Nu ii impun sa citeasca, nu vad rostul sa o fortez si nici nu cred ca functioneaza asa. Cel putin nu pe termen lung. Ei ii trebuie o carte la culcare ca nu reuseste sa adoarma. Plus ca si-ar imbunatati vocabularul in limba romana.

Noi doua avem o intelegere. In ultima vreme daca vrea seara la culcare o carte in norvegiana atunci citeste ea, daca e in romana ii citesc eu.

Acum ca mi-ai spus de descrieri cred ca indicat e sa-i cteasca bunica sau eu la inceput.

 

Da, Heidi e o idee buna. A vazut doua variante de film. Acum stau si ma intreb daca i-am citit vreodata cartea.

 

Acum citim Din Povestile Asiei si Povesti cu Zane de Contesa de Segur.

Amandoua ii plac. Insa se cam termina perioada cu povestile si cand citeste ea singura o cam alege pe prima. Sunt povestioare scurte cu talc.

Oricum musai sa mai scotocim prin ce avem in biblioteca in Ro.

 

Charlie si fabrica de ciocolata nu a citit-o. Au participat amandoua fetele mari de paste la un muzical pe baza filmului. Vreo 2 saptamani numai franturi din muzical am auzit la repetitii si spectacole. A fost totul in engleza dar n-a fost problema pentru ea, se descurca bine. La scoala au vazut insa filmul de multe ori in norvegiana, doar autorul e norvegian. Stau si ma intreb daca sa-i cumpar cartea in romana sau sa-i iau de aici de la biblioteca in norvegiana. Complicat.


Editat de Otiliav, 26 mai 2014 - 12:35 .


#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 13:05

Daria (12 ani) - are lecturi obligatorii de la scoala si sunt carti(romane/poezii/nuvele) preponderent din autori clasici. Nici poveste de Harry Potter sau similar. In plus pentru fiecare lectura in parte trebuie sa faca un rezumat scris in caietul pentru lecturi. Pentru anul 2014 au deadline pentru predarea caietelor (care vor fi verificate si notate) data de 12 iunie... Pana in prezent Daria are finalizata aprox. 85% din lista cerintelor si spune ca se va incadra.

Nu exista scuze pentru necitirea si neefectuarea rezumatelor scrise in caietul corespunzator. Efectuarea superficiala atrage automat nota mai mica... deci... astea sunt regulile stiute din toamna.



#8
Ancaaa

Ancaaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 13:55

Da, se mai practica - in general cele care se dau la examene, dar e pacat pentru ca sunt altele, mai moderne, mai atractive pentru  copii. Aici intervin parintii, sa le trezeasca interesul pentru citit, pentru ca ce le dau profesorii, sunt deja cam invechite; utile, evident, dar... sunt si carti noi care merita atentia



#9
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 15:01

Pentru fata mea lectura in limba romana nu e obligatorie pentru ca ea merge aici la scoala norvegiana. De la scoala primeste saptamanal o cartulie pe care o citeste. La sfarsit sunt intrebari la care trebuie sa raspunda si parintele semneaza ca a citit cartea.

Pentru vacanta de vara insa vreau sa citeasca niste carti in romana dar cum e vacanta nu pot avea pretentii prea mari.



#10
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 26 mai 2014 - 15:28

Fi-mea citeste in special carti despre caini si pisici (nu povesti, ci de-astea gen enciclopedii).

Cu placere, din categoria literature, a citit numai Insemnarile unei pustoaice

 

Textele de la scoala/ lecturile obligatorii le citeste fara proble,e dar nu cred ca-I plac. Creanga I se pare plictisitor, are ce e drept un limbaj de ma doare pe mine capul.

 

sper in vacanta sa se apuce de Harry Potter. Mai tarziu habar n-am cum va fi...

 

La noi in casa suntem eu care citeste mereu cate ceva si taica-su care nu citeste mai niciodata. Doar un sf cand I se pare lui interesant, in rest doar profesionale.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -