Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Trombofilia- o problema ignorata de multe mamici


291 raspunsuri la acest subiect

#31
CoanaMare

CoanaMare
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 11 decembrie 2007 - 18:05

Buna fetelor!
Si eu am auzit cu urechile mele cand unor paciente li se prescria clexane si aspenter, o zi da una nu...
Cafera de saptamana trecuta am reluat tratamentul cu clexane, in urma analizelor pe care le-am repetat la Fundeni cat si a ecografiei morfologice, dna dr.uscatescu m-a pus sa repet eco saptamana asta joi si sa revin la dansa..., mai am asa mult pana nasc si nu mai am rabdare deloc...
Numai bine fetelor!

#32
mirela.d

mirela.d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 11 decembrie 2007 - 19:26

Zau daca mai inteleg. De ce mi s-a recomandat doar clexane si nu aspenter?
Ar fi fost mult mai ieftin si mai usor de administrat.
Cu prima ocazie o voi intreba pe dna. dr. Uscatescu.
Eu mai vreau sa fac un copil si cu siguranta o voi lua de la capat cu tratamentul.


#33
monip

monip

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 13 decembrie 2007 - 14:45

Si eu mi-am facut toata sarcina Clexane 0.2 si am luat si thromboass pana in saptamana 28 (sau 30-nu mai stiu exact) tot in baza analizelor de la Fundeni (alte aspecte clinice nu am avut niciodata);ideea e ca dupa sarcina am repetat analizele la Coltea si acolo mi-au iesit negative si ca nu as fi avut nevoie de tratament ( oricum Clexane 0.2 e intr-adevar o doza mica pentru o persoana care ar avea asa ceva).Acum intrebarea se pune cine are dreptate? Si vreau sa va intreb si pe voi-vi se pare normal ca la Fundeni sa se descopere asa de multe cazuri de gravide cu trombofilie? Ar rezulta ca fiecare a 2-a gravida ar trebui sa faca tratament- ceea ce mi se pare cam ciudat...asta e...nu stii pe cine sa crezi si mai rau nici doctorii nu stiu pe cine sa creada ...

moni

#34
crissandrada

crissandrada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.472 mesaje

Postat 15 decembrie 2007 - 10:43

Buna fetelor. ma bucur tare mult ca am descoperit acest subiect.

Si eu in saptamana 26 de sarcina am fost diagnosticata cu tromboflebita profunda. Am fost internata in spital si am inceput sa fac clexane 0.4. Mi-au facut atunci niste analize dar nu stiu prea multe despre ele. As vrea acum sa le repet. Acum am 34 de saptamani. Nici nu stiu la cine sa ma duc , ce fel de medic, eu fiind din provincie si nici nu ma pot deplasa cu masina pe distante mari ca imediat piciorul meu se umfla.



Deci daca puteti va rog sa imi spuneti ce anlize si la ce dr ati mers adica specialitatea lui.



Criss [gravi] cu Alessia Ioana [fetita] si Andrada - printesa noastra![zana]





#35
mirela.d

mirela.d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 17 decembrie 2007 - 14:38

Din pacate, eu sunt din Bucuresti si nu stiu in zona nici un doctor.
Sanatate multa!

#36
monip

monip

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 17 decembrie 2007 - 14:50

Crisandrada-trebuie sa vii la Bucuresti la Fundeni sau la spitalul Coltea,la hematologie, sa-ti faci analizele pentru trombofilie;apoi trebuie sa ti se stabileasca tratamentul (aspirina sau heparina) si sa iti gasesti un ginecolog care sa aiba experienta la sarcini cu probleme din acestea.
Bafta multa!

P.S-daca ai facut tromboflebita in sarcina, s-ar putea chiar sa ai trombofilie.

moni

#37
mirela.d

mirela.d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 17 decembrie 2007 - 15:54

Ce stiu eu, este ca in astfel de cazuri se recomanda nasterea normala fara epidurala sau cezariana cu anestezie totala si taierea verticala.
Doctorul meu mi-a zis ca se poate face epidurala cu conditia intreruperii tratamentului cu clexane cu cateva zile inainte. Altfel, exista riscul formarii de cheaguri de sange. Din acelasi motiov se recomanda anestezia totala, pentru a evita formarea de trombi.
In ceea ce priveste taietura verticala, doctorul mi-a zis ca taietura orizontala sectioneaza mai multi muschi si exista riscul sangerarii foarte puternice (trombofiliile constand in probleme de coagulare a sangelui, ca sa ma exprim asa), drept pentru care se recomanda taierea verticala.
Din fericire, eu am putut naste normal.

Si eu iti recomand, la fel, Fundeni sau Coltea. Ai putea suna la ei sa vezi daca se poate face recoltarea la un cabinet mai aproape de casa ta dar analizele sa le faca in Bucuresti.


#38
monip

monip

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 17 decembrie 2007 - 17:09

Exista opinii si opinii-intr-adevar unii spun ca anestezia epidurala ar putea crea probleme,altii ca n-ar fi asa o mare problema.Eu am cezariana cu taietura orizontala si am facut tratament cu Clexane toata sarcina (cred ca as fi fost foarte suparata daca ma trezeam taiata vertical).
Numai bine,

moni

#39
mirela.d

mirela.d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 17 decembrie 2007 - 19:25

Of topic: Pana nu demult aveam incredere oarba in doctori. Niciodata nu am pus la indoiala ceea ce mi-a zis doctorul care mi-a urmarit sarcina. Abia de curand am inceput sa realizez ca poate nu intotdeauna avea dreptate.

Moni, eu m-am temut foarte mult de cezariana, unul din motive fiind cel estetic. Iti dai seama cum as fi aratat daca ma taia pe verticala asa cum imi spusese.[xx(]

#40
crissandrada

crissandrada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.472 mesaje

Postat 18 decembrie 2007 - 08:00

Multumesc tare mult de raspunsuri. Deci din cate am inteles ar trebui sa caut un dr hematolog? Sa ma deplasez acum pana la Bucuresti e cam greu fiind in 35 de saptamani, cu vremea care e cum e si cu piciorul care se umfla daca stau cateva ore pe scaun. La mine oricum pana acum nu s-a pus problema sa fac cezariana. Eu merg pe nastere normala si fara epidurala. Sper sa nu se schimbe nimic pana la nastere.



Criss [gravi] cu Alessia Ioana [fetita] si Andrada - printesa noastra![zana]






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -