Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Trombofilia- o problema ignorata de multe mamici


291 raspunsuri la acest subiect

#281
mirela.d

mirela.d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 17:46

Carmen, nastere usoara si un bebe sanatos!
Va urez tuturor Sarbatori fericite si un an nou cu santate si multumire sufleteasca!
Va pup!

P.S. Clexane-ul este gratuit de cateva luni bune pentru gravide. Am prietene foarte bune farmaciste. Nu stiu decat pentru gravide ca atat am intrebat.[:I]

#282
cafera

cafera

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.884 mesaje

Postat 29 decembrie 2008 - 10:40

Sa fiti sanatoase si sa aveti sarbatori fericite!

Mamica de printese

#283
almiona

almiona

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 29 decembrie 2008 - 22:40

Buna fetelor, am si eu o problema. Sunt total dezorientata.

Am la activ 4 sarcini pierdute in ultimii 2 ani. Nu se stie cauza. Am facut toate analizele posibile. Am ajuns si la capitolul coagularea sangelui. Primele analize le-am facut la Fundeni la dr Uscatescu. Mi-a iesit anticoagulantul lupic pozitivsi apc-r sub limita. Am repetat aceleasi analize si la Coltea si la Unysin si la Medlife, iar in toate celelalte laborat mi-ai iesit analizee bune. Toate astea se intamplau la inceputul anului, cand am pierdut ultima sarcina.
Acum sunt din nou insracinata (eu pierd sarcinile repede intre 6-9 saptamani) si am aproape 7 saptamani de sarcina. Unul din medicii la care merg acum, mi-a recomandat sa fac Clexane de 0.4, Pb e ca toti ceilalti medici cu care am mai vb (inca 2), mi-au spus sa nu ma grabesc sa fac Clexane daca analizele mi-au iesit bune. Unul dintre ei mi-a dat chiar alta schema de tratament (cu Amoxicilina si Eritromicina ca ptr sarcinile obtinute prin fiv).

In concluzie, sunt ingrozita, nu mai am somn si liniste de teama sa nu pierd si aceasta ultima sarcina si pur si simplu nu stiu ce sa fac. Ce tratament sa urmez? Care pot fi riscurile daca iau Clexane desi nu am nevoie?

A mai facut cineva tratament cu Clexane fara sa fi avut neaparat nevoie? Doar in scop profilactic?

Astept cu nerabdare raspunsuri!

Va multumesc mult![flo]

#284
mirela.d

mirela.d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 30 decembrie 2008 - 15:31

Almiona, eu am mers pe mana dnei. dr. Uscatescu si totul a fost in regula. Cu siguranta nu este indicat sa faci Clexane fara a fi nevoie dar eu ti-as recomanda sa repeti analizele la Fundeni acum, inca o data. Si eventual schimba ginecologul daca este acelasi ca la fiecare sarcina pierduta in parte. Iti pot recomanda pe dl. dr. Badiu de la Municipal (e si la CMU dar fiind urgenta ti-as recomanda sa te duci la Municipal). Am inteles ca si dl. dr. Horhoianu, tot de la Municipal, este bun si cunoaste problemele de tipul celei prezentate de tine.
Sanatate multa si tine-ne la curent!

#285
almiona

almiona

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 30 decembrie 2008 - 20:23

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Almiona, eu am mers pe mana dnei. dr. Uscatescu si totul a fost in regula. Cu siguranta nu este indicat sa faci Clexane fara a fi nevoie dar eu ti-as recomanda sa repeti analizele la Fundeni acum, inca o data. Si eventual schimba ginecologul daca este acelasi ca la fiecare sarcina pierduta in parte. Iti pot recomanda pe dl. dr. Badiu de la Municipal (e si la CMU dar fiind urgenta ti-as recomanda sa te duci la Municipal). Am inteles ca si dl. dr. Horhoianu, tot de la Municipal, este bun si cunoaste problemele de tipul celei prezentate de tine.
Sanatate multa si tine-ne la curent!


Dr care mi-a recomandat sa fac clexane chiar daca nu mi-a iesit ca asi avea pb de coagulare este Badescu tot de la Municipal. Cel care mi-a spus sa nu ma grabesc cu Clexanul a fost dr Predoi. Nu i-am avut pe nici unul dintre ei in sarcinile anterioare. Pb e ca zilele astea chiar nu am unde sa fac analizele inca odata. Si imi e frica pe de alta parte sa iau Clexane ca sa nu-mi decanseze vreo hemoragie acum cand e toata lumea cu sarbatorile...
Sunt ingrozitor de stresata.. Ma gandesc sa astept pana pe 2 ian..

#286
mirela.d

mirela.d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 31 decembrie 2008 - 00:17

Uf! Nici nu stiu ce sa-ti zic. Daca poti, intreaba pe unul dintre doctorii respectivi daca poti lua aspenter macar. Nu stiu daca te ajuta dar este putin probabil ca de la acesta sa se declanseze vreo hemoragie. Primul semn ar fi (daca e sa fie luat fara sa fie nevoie) ca te invinetesti foarte repede la cea mai mica lovitura.
Dar intreaba inainte ca nu e de joaca!
Iti doresc multa sanatate! Sper sa fie cu noroc de data asta.

#287
marynik

marynik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.159 mesaje

Postat 09 ianuarie 2009 - 00:48

Almiona , ce ai hotarat , te ai apucat de injectii pana la urma ?
Ma intereseaza f mult ce faci , situatia ta seamana f mult cu a mea
Sper ca esti bine , da un semn te rog [flo]

________________________
O vesnica aspiranta



#288
boldi

boldi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 09 ianuarie 2009 - 18:38

Buna,as vrea sa aflu mai multe informatii de la cele care au nascut ...am aceeasi problema ca si voi si anume trombofilie prin deficit de factor V Leiden....am avut o sarcina dusa la termen acum 2 ani dar fetita mea mea s-a stins la 11 zile de la nastere...acum sunt insarcinata in 21 de saptamani si voi avea tot o fetita,dar dupa experienta trecuta nu prea ma pot bucura de ce mi se intampla...inca de la inceputul sarcinii fac clexane de 0,6 si placenta tot a luat-o razna pt ca in sapt 17 aveam grad 2 de maturitate...va rog sa-mi spuneti la voi cum a fost,am mare nevoie sa impartasesc cu cineva experienta asta ...se pare ca nu-i de gluma...personal mai cunosc o fata care a patit la fel ca mine.

#289
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 09 ianuarie 2009 - 19:40

Boldi, imi pare tare rau de tragedia ta...insa as vrea sa te rog sa-mi spui la cine ai facut eco de ti-a spus ca ai placenta gradul 2?? de ce te intreb asta? pt ca eu la ambele sarcini am avut gradul 2 la 16 saptamani, masuratori facute de dr Iosup, care gaseste gradul 2 la aproape toate gravidele la eco de 14- 16 saptamani. Asta este sistemul lui de masurare, eu nu am avut nicio problema din cauza acestui grad 2. Asta vreau sa-ti spun..depinde cine face masurarea, gr 2 nu inseamna o problema.



Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 29+





#290
boldi

boldi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 11 ianuarie 2009 - 13:48

Eseea,ecografiile le fac la dr Pop la Diagnosis...fac una la 3-4 saptamani...am o relatie ft buna cu dl doctor care se poarta ft frumos si uman cu mine,iar ca ginecolog il am pe dr Anca de la Universitar...pt analize de sange merg la Fundeni ca si voi la dr Uscatescu care ma stie de la prima sarcina si acun incearca sa faca tot posibilul sa fie bine...ce sa mai zic de d-na Vio care este o draguta....joi pe 15 ianuarie am programare la ecografie si o sa vad ce grad am acum,o sa te anunt.

Multumesc pt mesajul tau,



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -