Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

e viata asta doar atit?


40 raspunsuri la acest subiect

#21
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 00:25

m-am gandit daca sa raspund la subiectul asta. din start spun, nu voi intra cu nimeni in discutii detailate si nici nu ma intereseaza daca cineva ma judeca sau ma crede dusa cu capul. 

 

cred in viata vesnica. cred ca exista si altceva dupa moarte. stiu sigur si cu precizie, ptr ca am fost cu un pas dincolo la un momendat. acum multi ani, cand copii erau mici m-am inecat in mare. am fost scoasa de acolo fara suflare. m-am vazut cu ma desprind de trup, cu corpul meu ramane pe nisip si salvamari incercau sa ma readuca la viata. si m-am tot ridicat.... am urcat in sus pe o scara scaldata in lumina. urcand pe scara am zarit o usa pe care urma sa intru. dar o voce mi-a spus 'nu este inca timpul sa intri aici' 

viata mea e o viata de credinta, o viata traita de buna voie asa. am ales de buna voie sa-l slujesc pe Isus, si acuma dupa multi ani cred ca am facut cea mai buna alegere din viata mea. nu regret nimik, nu imi pasa de dispretul ce l-am primit din partea celor apropiati, cu toate astea, parinti mei si alti din familia mea au ales si ei sa-l slujeasca pe Domnul. eu doar am trait in lumina, nu am facut nimik special sa-i atrag. 

cred despre mine ca sunt un om puternic, stiu ca datorita credintei sunt asa. (bine si genele mostenite m-au ajutat intr-o oarecare masura)

 

am cativa oameni dragi, pe care i-am iubit mult si cu care sper sa ma intalnesc intr-o buna zi, acolo undeva pe alte meleaguri. 

Ma bucur ca totusi ai scris pana la urma... si iti doresc sa ai aceasta credinta puternica pana la capat! 



#22
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 00:26

asemanatoare este experienta lui Don Piper , in cartea 90 de minute in Rai, cand a fost in accident de masina, pronuntat mort la locul accidentului.

Am citit cartea.. e superba! 

O recomand oricui.



#23
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:17

Al meu sot a vazut si el moartea cu ochii. Era cu un prieten cu barca pe lac si la un moment dat o tipa s-a indreptat cu mare viteza spre barca lor; ei s-au ferit si barca lor s-a rasturnat. S-a dus la fund si s-a incurcat in niste franghii si nu se putea elibera. Mi-a povestit ca in secundele alea i s-a derulat filmul vietii in fata ochilor. Prietenul lui s-a scufundat dupa el, dar nu l-a gasit. Mi-a spus ca atunci cand a crezut ca totul s-a sfarsit, ca printr-o minune s-a dezlegat din franghii si a iesit la suprafata. Mare noroc a avut.



#24
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 14:49

Da,viata asta e doar atât.Din pacate.De ce?pentru ca nimic nu ne face sa credem ca ne vom intâlni cu cei dragi dupa moarte.Ce ne leagă pe noi oamenii in viata asta sunt doar relațiile pe care le Ținem cu noi,iar dupa moarte suntem doar suflete singure,pentru ca nu avem dreptul sa luam pe nimeni cu noi in moarte.De fapt,suntem singuri încă de la naștere,in drumul vieții noastre trebuie sa ne dezvoltam prin acțiunile noastre,iar la moarte rămânem precum am venit în lume.Lăsându i pe cei dragi in lumea asta,ei vor trebui sa continuie gândurile noastre,amintirile noastre,iar toate astea înseamnă Moștenire.Important este sa nu uitam istoria familiei noastre si sa încercam sa ne amintim ca fiecare membru a contribuit,indirect sau direct,la dezvoltarea noastră pe care,cu siguranță,o vom lasa pentru generațiile care vor veni.



#25
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 19:52

nimeni nu mai zice nimic? hai cu, curaj sa auzim si alte opini!



#26
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 00:20

eu chiar week-end-ul trecut am vazut cu baietelul meu "heaven is for real". Cartea e mult mai spectaculoasa. daca a aparut filmul si in Ro, sa mergeti sa-l vedeti, e extraordinar si e u  caz real.



#27
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 07:46

Eu nu (mai) cred in nicio viata dupa moarte. Experientele de decorporalizare sunt din cauza ca ne joaca creierul feste in acele situatii limita. Totul e in creierul nostru. La fel si derularea vietii, lumina, tunelul, etc. Sunt ultimele zvacniri ale creierului, intra intr-o stare mai ciudata. E greu de conceput pentru noi, e greu sa ne concepem non-existenta, de multe ori ma apuca si pe mine astfel de ganduri dar mi le alung pt ca nu-mi folosesc la nimic.

Si eu imi amintesc cu mult drag de ai mei vii, rad si acum de glumele lor dar din pacate nu mai sunt.

ab, condoleante, imi pare tare rau! Citisem de tatal tau, ca a avut un AVC, credeam ca el v-a parasit.

Dupa moartea fiecaruia din parinti mie mi-a luat cam un an sa-mi revin. Acum, ca si Mirela, imi amintesc de ei cu drag si cu seninatate. [flo]

#28
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 11:28

Aici o dezbatere (de acum 3 saptamani) pe tema vietii dupa moarte, cu doi autori celebri: Dr. Raymond Moody si Dr. Eben Alexander. Cred ca sunt cei mai cunoscuti scriitori / sustinatori contemporani ai vetii de dupa moarte.

 

http://intelligences...not-final&tab=4

 

Pe mine nu m-au convins [:)]

 

Daca inaintea dezbaterii 31% credeau ca moartea e finala, la sfarsit, procentul celor convinsi ca murim "definitiv" era de 46% [:)]



#29
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 15:01

Aici o dezbatere (de acum 3 saptamani) pe tema vietii dupa moarte, cu doi autori celebri: Dr. Raymond Moody si Dr. Eben Alexander. Cred ca sunt cei mai cunoscuti scriitori / sustinatori contemporani ai vetii de dupa moarte.

 

http://intelligences...not-final&tab=4

 

Pe mine nu m-au convins [:)]

 

Daca inaintea dezbaterii 31% credeau ca moartea e finala, la sfarsit, procentul celor convinsi ca murim "definitiv" era de 46% [:)]

 

Ce ar fi mai interesant de stiut nu este procentul de oameni convinsi de Eben Alexander ca exista vaiata dupa moarte, desi by the way, experinetele difera profund (noi de obicei auzim doar de cei cu experiente bune, cei cu experiente rele nu scriu carti, ca e culmea rusinii sa admiti ca ai murit si ai fost in iad cand tu credeai ca meriti raiul), faptul ca per total in lume majoritatea oamenilor crede in viata vesnica. Biblia spune ca Dumnezeu a pus in noi   citez  "chiar si gandul vesniciei".  Ce interesant. Tanjim dupa vesnicie fara sa intelegem de ce.  Viata vesnica este o caracteristica a aproape tuturor religiilor, si este dorinta majoritatii. 



#30
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 15:03

Kariguld, wow.  Ce alte secrete mai ai???




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -