Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pesedizarea perpetua a Romaniei

alegeri

41 raspunsuri la acest subiect

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 12:08

Deja ma ia cu frisoane ca trebuiee sa pazesc doi psd isti un pc ist si inca unu'.cum naiba sa fiu cu ochii pe toti odata?

#22
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 24 mai 2014 - 16:00

Ce inseamna suveica mai exact? Ce presupune?



#23
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 25 mai 2014 - 07:20

Ti as explica dar de pe telefon dureaza mult.ca se scrie greu.

Editat de eumada, 25 mai 2014 - 07:26 .


#24
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 25 mai 2014 - 07:57

Eh, stai linistita ca nu-i bai acum, nu trebuie sa aflu fix astazi cum functioneaza suveica aia;  Doar ca sunt curioasa [:D] . Asa ca explica-mi detaliat, cand ai tu timp si "device" corespunzator.



#25
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 25 mai 2014 - 09:23

"Suveica". Cel puţin un buletin este marcat anterior votării, cu stampila de control şi cu ştampila "Votat" pe un anumit partid sau candidat. Alegătorul, parte a fraudei, primeşte un buletin de vot normal când vine în secţia de votare, dar îl introduce în urnă cu cel ştampilat deja, îşi însuşeşte buletinul alb pe care îl înmânează altui alegător afară. Acesta urmează aceeaşi schemă, astfel încât fiecare alegător scoate ilegal din secţie câte un buletin.

 

De aici: http://www.realitate...ute_950693.html unde gasesti si alte metode de frauda [:)]



#26
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 25 mai 2014 - 09:45

"Suveica". Cel puţin un buletin este marcat anterior votării, cu stampila de control şi cu ştampila "Votat" pe un anumit partid sau candidat. Alegătorul, parte a fraudei, primeşte un buletin de vot normal când vine în secţia de votare, dar îl introduce în urnă cu cel ştampilat deja, îşi însuşeşte buletinul alb pe care îl înmânează altui alegător afară. Acesta urmează aceeaşi schemă, astfel încât fiecare alegător scoate ilegal din secţie câte un buletin.

 

De aici: http://www.realitate...ute_950693.html unde gasesti si alte metode de frauda [:)]

Da, m-am documentat si le-am citit pe toate, complicat, nu ma apuc de fraudari [:-)))]

 

Dar tot nu mi-e clar la suveica asta: deci un cetatean, primeste un buletin norrmal, alb.... ok, si ce face? Merge la cabina si-l stampileaza cf intelegerii cu partidul respectiv?  Sau il lasa alb? Si celalalt buletin (ala deja stampilat) cand il primeste? Dupa aia? Pai si nu se prinde nimeni ca manevreaza 2 buletine in loc de 1? Sau sunt mituiti toti membri, de inchid toi ochii?

Stai ca am inteles ca buletinul alb il da mai departe.... si il stampileaza afara?

 

Atat de complicat de te doare capul...

Nu ii inteleg de ce risca atat.... Mie mi se par usor de prins... 

 

Si metoda Maradona... imi aminteste de metoda cu aceeasi nume, celebra in anii '90, la schimbul de valuta, parca... Si ce nume i-au dat metodei.. ca asta a fost fotbalist argentinian.. probabil de la smecheriile de le mai face el pe teren, gen "mana lui Dumnezeu"...



#27
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 25 mai 2014 - 09:48

Sa ma duc la sectia de vot la 20.59, cu 1 minut inainte de inchiderea urnelor... pot avea surpriza sa ma vad deja "semnata" si votata? Contandu-se pe neprezentarea mea? Ca daca n-am venit pana la 20.55... Sau potlogariile se fac dupa?



#28
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 25 mai 2014 - 10:44

Vor fi tott timpull doua buletine identice valabile.unul in urna unul la persoana de legatura.nasol tre sa stai cu ochii ca pe butelie...dar
Monica acum rubrica de semnatura e foarte larga nu se mai poate gresi.e complicat de trisat...de ex.trebuie ochii pe stampile.ma rog ...

#29
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 mai 2014 - 11:32



"Suveica". Cel puţin un buletin este marcat anterior votării, cu stampila de control şi cu ştampila "Votat" pe un anumit partid sau candidat. Alegătorul, parte a fraudei, primeşte un buletin de vot normal când vine în secţia de votare, dar îl introduce în urnă cu cel ştampilat deja, îşi însuşeşte buletinul alb pe care îl înmânează altui alegător afară. Acesta urmează aceeaşi schemă, astfel încât fiecare alegător scoate ilegal din secţie câte un buletin.

 

De aici: http://www.realitate...ute_950693.html unde gasesti si alte metode de frauda [:)]

Si nu este acelasi lucru daca voteaza el acel vot in alb pe locul dorit? Oricum intra o singura data si depune un singur vot asa  cum a dorit stampilat anterior sau nu....Imi scapa logica nu vad nici un avantaj e o aiureala explicatia asta. 



#30
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 25 mai 2014 - 11:36

Cred ca este o varianta la "Metoda Foto - este fotografierea cu telefonul a buletinului ştampilat "cum trebuie" ca dovadă pentru primirea unei sume de bani."

 

La metoda suveica intra cu buletinul votat pe cine trebuie, iese cu unul alb ca dovada si primeste bani pt. vot.


Editat de rall, 25 mai 2014 - 11:37 .




Etichetat si cu alegeri

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -