Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pesedizarea perpetua a Romaniei

alegeri

41 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 mai 2014 - 09:26

despre alegerile de diminica - nu avem nici o indoiala cine va castiga. O fi scris in destinul acestei tari frumoase si dramatice sa aleaga in perfecta bezna.

 

Duminică, PSD va câştiga nişte alegeri zise „europene”, care au mai puţină legătură cu Europa decât alegerile de primar în comuna Glodenii Gândului – acolo măcar poate fi vorba de a atrage nişte fonduri europene ca să faci un drum sau un pod. La Bruxelles, parlamentarii noştri se vor duce ca să ia o leafă spre 10.000 de euro pe lună din banii noştri şi să-şi faulteze adversarii politici de la Bucureşti. Sau să debiteze aiureli în plenul european şi să se ocupe intens cu degustări de bere belgiană. Sau să tacă mâlc.

 

...

 

Opţiunea pentru PSD este o constantă perenă a naţiei în acest sfârşit şi început de veac. Ea corespunde unei mentalităţi majoritare pe plaiurile noastre: gânditul cu buzunarul şi burdihanul.

 

De când se ştie, PSD a dat, sau a promis că dă, bani de la stat şi oamenii au luat, uneori de pe jos. Românii nu cumpără libertatea, dreptatea, adevărul, morala – nu le primesc nici pe daiboj. În schimb, dacă li se dă ceva, de la o porţie de fasole cu cârnaţi până la o găleată sau o amânare de rată la bancă, asta e foarte firesc – nu se întreabă de ce vine pomana, cât a furat, de fapt, cel care dă, cât o să-l coste până la urmă pe cel miluit. mai multe aici.

 

----

 

asadar, nici o veste. Noapte buna.



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 mai 2014 - 10:22

M-am saturat de toti si toate, ca nu difera cu nimic unii de altii!! ACum e pesedizare, acum 3-4 ani a fost pedelizare si tot asa....

Chiar nu ma duc la simulacrul asta de vot, chiar nu am cu cine vota. In trecut am mai incercat, hai ca-i mai incercam pe aia, pe ailalti... acum chiar zero barat! Efectiv ma simt ca in fata unui examen la care nu am citit nimic in viata mea, si stau in fata foii de hartie si nu stiu ce sa scriu. Asa sunt si acum..

Sa votez pt ce? Pt a hotari care se duce sa-si umple buzunarele cu banii de-i castiga ca europarlamentari, nu merci... Stiu, nu ma duc eu, se duc altii si tot iese careva, dar spun cu mana pe inima, ma duc la sectia de votare si ma uit la buletinul de vot ca vitelul la poarta noua ...

Au impanzit orasul cu bannere cu tot felul de slogane unul si unul, cu poze care mai de care mai retusate, ca deh, sa arate bine, toate pe bani publici, sa cheltuie cat mai mult pe porcariile alea de afise... Puteau sa le puna pe alea de acum 2-3-4 ani ca tot aia era, le scoteaiu de la naftalina, macar apreciam decenta.... asa, eu, contribuabil (alaturi de multi altii, aia cinstiti), voi fi obligata sa achit si afisele astora in taxele si impozitele pe care le platesc.


Editat de monicabo, 22 mai 2014 - 10:32 .


#3
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 mai 2014 - 10:38

Pe mine ce m-a scarbit in cele 2 guvernari anterioare, adica asta de acum si anterioara cu pdl:

- votarea legii pensiilor cu roberta anastase, pe banda rulanta, ea bagata cu nasul in niste hartii si turuia ca o masina: "108 voturi pentru, nicio abtinere, nici unul impotriva", si in sala erau vreo 60 de oameni, oricum mult mai putini decat numara ea.... ma cum poti sa-ti bati joc asa de actul legislativ?? N-ai cvorum, pa si pusi, next time! Asa o sa platesc si eu impozitele: a, uite aici 100 de lei, eu in realitate dau doar vreo 50.... si e foarte bine, 

- Ponta in barca, il trageau oamenii aia ca omul nu se putea murdari pe varful cizmelor.... Data viitoare sa aduca si un carucior de copii

 

Or mai fi fost si alte momente aiurea, adica sigur, dar mie astea mi-au ramas in minte, ca niste scene penibile pana la cer si inapoi.... 



#4
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 22 mai 2014 - 11:59

 Ea corespunde unei mentalităţi majoritare pe plaiurile noastre: gânditul cu buzunarul şi burdihanul.

Afirmatia asta care circula insistent in online ma deranjeaza pentru a este total falsa.

Daca prezentala urne o sa fie 30% si PSD-ul obtine 50% rezulta ca sunt 15% PSD-isti, dar nu neaparat ca au votat cu "burdihanul".  Cu buzunarul da, toti cei care au interese in contracte cu statul.

Cei 70% care nu se prezinta la vot nu poti sa-i pui in categoria celor cointeresati, si atunci nu poti generaliza procentul de sub 15% la nivelul tuturor romanilor.

Cel putin 70% dintre romani considera ca nu este nici o diferenta intre partide si intre candidati, si atunci le este perfect indiferent cine va castiga. Pana si din cei care merg la vot, multi considera ca nu conteaza cu cine voteaza, asa ca proccentul indiferentilor este peste 80%. Sustinatorii partidelor sunt o minoritate foarte subtire, undeva la nivelul electoratului UDMR.

 

Si afirmatia ca lui CTP de mai jos arata ca nu este onest, pentru ca putea pune orice partid in locul PSD si afirmatia era la fel de valabila.

Niciodată liderii PSD nu au acceptat principiile libertăţii bazate pe o justiţie puternică şi corectă şi pe adevăr în economie, pe care le impune Bruxellesul, deoarece ele contravin fundamental structurii de mafie postcomunistă a partidului.

PNL a avut minsterul justitie timp de 4 ani in guvernarea CDR si nu a propus nici o masura de reforma a justitie.

PDL a schimbat doar oamenii de la varful institutiilor ca sa-si subordoneze justitia, dar nu a incercat sa introduca masuri de responsabilizare ca sa o faca sa functioneze independent.

 

Pe scurt Romania poate fi PSD-izata, PDL-izata,PNL-izata sau PP-DD-izata ca nu este nici o diferenta, este o FSN-izare.


Editat de Deceneus, 22 mai 2014 - 17:36 .


#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 mai 2014 - 12:29

deceneus  - din pacate asa e majoritatea care voteaza. Stiu ca exista si minoritatea, insa nu ea decide.



#6
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 mai 2014 - 17:40

Mai nu cred cca iese cancerul rosu..o sa iasa diferente mici...intre partide dar nu predominant psd.
Pe mine ma sperie nu faptul ca toti vor salariu de 12000 de euro ci alegerile prezidentiale.

#7
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 22 mai 2014 - 17:41

deceneus  - din pacate asa e majoritatea care voteaza. Stiu ca exista si minoritatea, insa nu ea decide.

Tocmai ca am sustinut ca minoritatea decide soarta majoritatii, pentru ca majoritatea nu se prezinta la vot, deoarece considera ca votul lor nu poate sa schimbe nimic.

Si ideea ca votul este influentat de ulei, zahar si alte cadouri este o "legenda" promovata de partide.  

Eu am fost observator in mediul rural si stiu ca nu alimentele influenteaza votul, cat membrii comisie electorale.

De ce credeti ca partidele dau mita sa-si plaseze membrii in comisii?

Alegerile se castiga cu voturi introduse in urna, in numele absentilor. 


Editat de Deceneus, 22 mai 2014 - 17:43 .


#8
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 22 mai 2014 - 17:44

Mai nu cred cca iese cancerul rosu..o sa iasa diferente mici...intre partide dar nu predominant psd.
Pe mine ma sperie nu faptul ca toti vor salariu de 12000 de euro ci alegerile prezidentiale.

PSD-ul va scoate un scor bun pentru ca presedintii de comisii sunt functionari din primarie, si PSD-ul are multi primari.


Editat de Deceneus, 22 mai 2014 - 17:45 .


#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 mai 2014 - 18:07

Mai nu cred cca iese cancerul rosu..o sa iasa diferente mici...intre partide dar nu predominant psd.
Pe mine ma sperie nu faptul ca toti vor salariu de 12000 de euro ci alegerile prezidentiale.

Ce se poate intampla asa catastrofal la prezidentiale? Scapam de Base, dam de altul.... 



#10
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 22 mai 2014 - 18:12

Ce se poate intampla asa catastrofal la prezidentiale? Scapam de Base, dam de altul.... 

care ?





Etichetat si cu alegeri

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -