Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Deochiul... Adevarat sau nu?


70 raspunsuri la acest subiect

#31
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 10:04

Si trebuiau sa aiba ochii verzi. Asa stiu eu.

OMG, de asta am auzit una alta de la vecine ref culoarea ochilor fie mi  [:-)))]  Insa nu mi au explicat, doar stiu ca atunci cand erau cu copiii mici se uitau ciudat si ziceau ca ne prefacem ca i scuipam , ptiu-ptiu  [:-)))]



#32
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 11:08

OMG, de asta am auzit una alta de la vecine ref culoarea ochilor fie mi  [:-)))]  Insa nu mi au explicat, doar stiu ca atunci cand erau cu copiii mici se uitau ciudat si ziceau ca ne prefacem ca i scuipam , ptiu-ptiu  [:-)))]

Da, da, daca ai ochii verzi: Ptiu, ptiu sa nu te deochi!



#33
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 09:17

eu auzisem ca cei cu ochii verzi pot deochia numai daca au fost intorsi la tzatza.

cu alte cuvinte, au fost intarcati, insa dintr-un motiv sau altul, au fost alaptati din nou.

nu c-as crede, dar..sotul meu are ochi verzi si e intors la tzatza. ei bine, a reusit performanta de a deochia pe cineva, acum foarte multi ani. persoanei respective i s-a facut brusc rau, cu durere de cap, voma, slabiciune.

din povestile soacrei mele, un remediu impotriva deochiului ar fi sa pui la buricul celui deochiat un pic de saliva de la cel care a deochiat...

eu personal nu cred in asa ceva, pot cel mult sa consider ca unii au capacitatea de a "bruia" campul energetic al altora, iar cei mai sensibili resimt asta imediat.



#34
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 09:27

Eu nu cred că e vorba de sensibilitate, ci fenomenul se petrece când "transmiţătorul" întâlneşte "receptorul" potrivit.

#35
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 10:44

Ce să zic, nu am studiat fenomenul şi nici în alte amănunte nu e cazul să intru. Pentru cei care nu s-au confruntat cu aşa ceva pot părea poveşti, şi mie mi se păreau "băbisme" până am simţit-o "pe pielea mea". Ştiu doar sigur-sigur că mi s-a întâmplat, (în fine, în sinea mea sunt sigură că despre asta e vorba), sunt nişte senzaţii, (de rău) pe care le trăiesc numai la deochi şi nu le confund cu nimic altceva, nu seamănă cu niciun alt "rău" pe care l-am simţit vreodată din diverse motive.

Dar, în nicun caz nu poate fi vorba vreodată ca un părinte să ducă mai întâi copilul la descântec şi apoi eventual la doctor atunci când acesta se simte rău, asta e clar.

exact ; pana nu traiestei pe propria piele refuzi sa crezi; crezi ca sunt "babisme"; dar eu am patit-o in cateva randuri ; e o durere de cap specifica si nu trece cu absolut nimic; pt ca prima data cand mi s-a intamplat nu m-am gandit la deochi; am crezut ca e altceva; si am luat cateva calmante f puternice; dar imi era din ce in ce mai rau ; si , de nevoie, am lasat pe o prietena sa imi "descante"; cert este ca in cateva minute mi-a trecut durerea ca si cum nu ar fi fost; si imi era atat de rau incat eram pe cale sa chem salvarea; bine nu sunt de acord cu descantecul;mai degraba cu rugaciunea Tatal Nostru;bine , cand ii e rau copilului mergi cu el la medic si excluzi orice cauza fizica, nu cu el la vraci; ati fi surprinse sa constatati cate femei stiu sa descante  in jurul nostru; cand eram copil a venit o femeie din sat cu nepotica ei la starbunica mea sa ii descante; fetita era ff frumoasa si toata lumea "se mira "de ea; imi aduc si acum aminte cum, dupa "descantec" s-a linsitit fetitza din plans; avea vreo 3 ani asa si urla efectiv pana atunci si era asa cam letargica; imi amintesc doar ca a plecat razand si linistita; 

acum am gandesc ca e vb de energii negative , iar in popor se foloseste termenul deochi; dar sa stiti ca starea asta de deochi apare din senin; eu o pateam de la mama unui cumant mereu- intr-adevar are ochii verzi- ; pur si simplu te simti f bine nu ai nimic, nu mananci nimic care sa te afecteze sau nu bei nimic si brusc te ia o durere de cap groaznica- nu seamana deloc cu migrenele- ; iar cand o persoana e deochiata si incepi sa zici Tatal Nostru- descantec nu stiu si nici nu vreau sa stiu , incepi sa casti rau de tot si nu il mai poti spune; ca si cum nu  l-ai sti cap coada; sotul meu radea cand a auzit prima data de deochi si zicea ca el nu crede asa ceva; pana mi-a fost mie ff rau si l-am pus sa imi zica el Tatal Nostru si nu putea efectiv; casca intr-una si se incurca ; iar la copii se manifesta cel mai urat pt ca ei nu stiu ce li se intampla; pur si simplu brusc le e f rau; copilul se joaca e vioi, vesel si dintr-o data se pune pe urlat , nu te mai poti intelege cu el indiferent ce i-ai spune, ce i-ai promite; si poti sa ii dai ce medicamente vrei ca nu ii trece cu nimic; 



#36
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 11:08

maryella, acum ca ai povestit, realizez ca si mie mi s-a intamplat o singura data asa ceva, mi-a trecut la fel de brusc precum ma luase dupa ce mi-a spus soacra mea rugaciunea tatal nostru. in timp ce imi spunea, abia reusea sa se concentreze, casca si ii dadeau lacrimile, a trebuit s-o ia de la capat de 2 sau 3 ori, nu putea s-o spuna pana la final.

 

vorba ta, durere brusca de cap, greata, letargie, senzatia ca "te scurgi" si ca n-ai putere in maini si picioare. precizez, nu luasem nici-o pastila sau alt remediu impotriva raului pe care il simteam. deci nu a coincis efectul medicamentului cu cel al rugaciunii. deochi sau nu, nu-mi dau seama ce mi s-a intamplat atunci, continui sa cred ca m-a "atins" o energie negativa din partea cuiva.

 

 

nu numai la noi exista aceasta credinta in puterea deochiului.

http://www.kanald.ro...cesc_13456.html

 

http://www.diane.ro/...ol-turcesc.html


Editat de CorinaDani, 19 mai 2014 - 11:10 .


#37
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 11:48

Cei din alte religii sau ateii cum fac? Functioneaza si la ei "Tatal nostru"? Ca poate nu-l stiu....



#38
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 12:01

interesant pui problema, anya.

eu nu ma consider credincioasa. adica nu merg la biserica, nu tin post, nu stiu rugaciuni. sunt doar botezata ortodox.

cred insa in existenta unei forte superioare.

eh, si asa necredincioasa cum sunt, se pare ca a avut efect rugaciunea spusa de soacra mea, atunci cand se pare ca am fost deocheata.

exista si alte metode de a combate efectul, vezi metoda cu chibritul stins in apa, insotit de un anume descantec, ceva cu "piei deochi". asa proceda bunica mea.

 

http://totb.ro/ustur...edem-in-deochi/



#39
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 12:17

Bunicile mele spuneau ca e pacat sa crezi prostii de astea.

 Eu vazusem prima data ritualul la ex-soacra mea [alcool] [alcool]  cu chibrituri si apa.



#40
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 13:03

Din cat am googlui tu, sincronicitatea, de care aud acum pentru prima data, incearca sa ne explice de ce se intampla aceste lucruri.

 

Eu eram curioasa daca voi interpretati vreodata asa-zisele semne/coincidente din viata de zi cu zi. Nu intreb doar ca sa ma aflu in treaba, ci pentru ca de curand am avut o dezbatere aprinsa (in familie) pe tema asta - eu am inceput sa interpretez semne, barbatul a zis ca am luat-o pe aratura [batcap]  [batcap] .

Eu cred ca asta cu semnele este ...in functie de ce vrei sau cum vrei tu sa fie!!!! [:D]

 

Insa mai cred ca atunci cind iti doresti ceva foarte mult...poti influienta ,prin puterea mintii sa ti se intimple respectivul lucru dorit!

Dana




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -