Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 34 Felicitari delyn, AlinaDia, Irva, mishutza, sill, MariaPopA, ralulav, miky82, alinuzz, Adriana1302!

gravidute ciresele mai sarcina

310 raspunsuri la acest subiect

#291
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 14:30

Alinutzz, aici se face la toti copii. Si e un fel de boala nationala, toti nu au soldurile ok. Mamaruta arela un sold 59 de grade in loc de 60 , asa ca trebuie sa ii pun scutec intre picioare pana la 6 sapt. Toti copii prietenelor mele U avut aceeasi pfoblema si s- a rezolvat. Deci nu te stresa, nici nu ma asteptam ca noi sa scapam fara chinul scutecului.



#292
alinuzz

alinuzz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 14:31

Mamici de baietei, voi cum spalati la putulica? Am gasit tot felul de pareri pe net. Dr mi-a spus sa-l trag la fiecare baita pana iese caputul afara sa nu facsm infectie, dar mi-e mila de el...pana acum am spalat asa cat permite.

#293
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 14:40

Alinuzz si mie mi-a recomandat eco de sold, dr a spus ca pt linistea noastra, este o eco de control, nu ca ar avea ceva... Iar la putulica pun putin bepanthen de 3 ori pe zi si i-o decalotez cate putin.

#294
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 15:10

miky pai la ce il ajuta  bepenthen ? ala nu este pt fundulet?

eu la baietelul de 11 ani nu i-am facut niciodata nimic si nu are fimoza si nici acum nu o sa fac nimic ...chiar aseara am citit un articol de pe prima pagina a fetelor de martie unde scrie totul despre acest lucru ..incercati sa cititi si voi .

Acum nu ma mai mulg ca bebe mananca mult ca e la puseu si pe mine ma ajuta sa golesc sani .....

si aici se face eco de sold la toti copii .

mish ce fel de scutec ii pui intre picioare ?



#295
Ela30

Ela30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 15:21

Alinuzz, si noi avem trimitere pt screening sold, doar de control, fara motive prealabile. Neonatoloaga mi-a zis ca totul pare in regula dar e bine sa o facem pt ca acolo se vad clar unghiurile si dc e vre-o pb e bine sa fie descop cat mai repede

La noi infacolul nu prea are succes. Ziceati de debridad ca l-ati fol cu rezultate mai bune?

Bebe Matei e tot mai receptiv :) e foarte atent csnd ii vorbesc, mi-a si zambit,ne jucam cu piciorusele la schimbat scutecul (asta dc nu e infometat :) ) se uita la carusel :)
Minune mica

#296
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 16:22

Tin minte ca folosisem debridad la fetita, cu succes as zice. Acum nu am folosit pt ca inca nu e cazul, nu are cine stie ce colici, mai ales daca il tinem in brate dupa ce mananca e ok.



#297
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 17:00

Sill nici eu nu stiu la ce ajuta bepanthen, nasei mele i-a spus sa ii dea baietelului cu vitamina A cand decaloteaza.

#298
teodora74

teodora74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 19:39

În legătură cu decalotare puțulicii, vreau să vă povestesc ceva:
Acum cîțiva ani băiatul unei cunoștințe pleacă în armată şi de acolo îl trimite acasă, după primul control medical sa se opereze de fimoză.
Vine "copilul" cu maică-sa la dr să vadă ce-i de făcut. ..
Nu vă spun ce situație penibilă şi pt mamă-copil şi pt dr .
Bine, că pînă la urmă a trebuit operat, ditamai flăcăul de 19 ani.
Aşa că aveți grijă cum tratați situația:))*

#299
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 19:40

Miky, da, ii dau apa cu biberonul, intre mese, daca se agita si chiar plange. A fost recomandarea dr. ca se cam constipa... cand am venit din maternitate am zis sa fac cald acasa ca acolo inainte sa scad tempratura gradual. Asa ca am facut de 27 gr cat era in maternitate si facea cacuta mai greu. Atunci aveam si laptele f gras si i-am dat apa cu lingurita la inceput. Apoi cu biberonul. In zilele calde bea cam 60 ml apa pe zi. De luat in greutate a luat bine, deci nu e un pericol sa nu se mai hraneasca corespunzator cum am mai auzit.
Cat despre ceai eu nu i-am dat si inca sunt reticenta. Taninii din ceai am inteles ca impiedica absorbtia de minerale la bebe. Acum nu stiu cata cantitate de ceai impiedica, dar nu-i dau inca.

#300
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 19:46

Bepanthenul stiu ca are in compozitie zinc (pt cine a avut acnee, stie ce face zincul in compozitie), care usuca. Deci Doamne feri sa-i pice putulica la baiat de uscata ce o sa fie - asta ca o gluma, ca is pe tableta si nu imi apar emoticoni.

Eu nu ii dau cu nimic, decat apa si samponelul lui pt corp si par de la Avene. Putulica i-o curat cat se decaloteaza ea, nu fortez nimic. Deocamdata e bine. Jetul de pipi e continuu si ok, asta urmaresc cand reuseste sa se mai pise arteziana fix pe mine.



Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -