Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nasterea acasa, poezie sau nebunie?

nastere nasterea acasa

63 raspunsuri la acest subiect

#31
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 14:43

Ce medic...niste rai mey,,,voi n-ati vazut in mesajul intreg! [:D]

 

Eu recunosc ca daca as avea asa paciente(care oricum stiu mai bine)as refuza sa le tratez.Simplu,nu m-ar tine nervii sa am timp de 7-8 luni cit dureaza o sarcina sub supraveghere medicala,sa aud cum sa-mi fac meseria,de ce sa fac asa si nu asa...

 

Dana

 

Da' sa stii ca sunt si medici care o fac. Si aici (in Fr) daca nu ai medic ginecolog curent, nu vrea nimeni sa-ti supravegheze sarcina. Iar ginecologul curent, poate sa renunte la orice moment la un pacient, caci de paciente un medic ginecolog nu duce lipsa.



#32
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 14:58

Aici nu ai medic ginecolog curent. Cand ramai gravida, anunti GP-ul care iti face trimitere la maternitate, unde esti luata in evidenta de moase si la prima programare te vede si un doctor. In functie de cum decurge sarcina, esti vazuta doar de moase dupa aceea (asa a fost la prima mea sarcina), sau de moase+medic (asa a fost la a doua), asta pe langa vizitele regulate la medicul de familie (lunar sau o data la 2 luni).

Daca sunt alt tip de probleme ginecologice, se merge la GP si el iti face trimitere la ginecolog.



#33
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 17:16

Eu am nascut cu medic, am fost urmarita de medic. Imi pare rau, dar cu toata pregatirea moasa nu e medic, iar prob cea mare cu moasele este ca de multe ori cheama medicul preatarziu.

Anca, daca ii faceau control la masa vedeau imediat. Din pacate in ro asta e bau bau. Au ramas cu sechele de pe vremuri.
Aici se face control la masa la fiecare vizita. Pai daca ti ar face (generic vorbind) asta, ai veni sa te plangi ca vaaai ai fost traumatizata.

#34
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 17:49

Bine, Andacos, hai să zicem că nu m-ai făcut ipocrită pe mine, nici de data asta, era așa, ceva, în general. Poate am motivele mele bine întemeiate și despre care dacă aș începe să vorbesc, sigur ai găsi, din nou, niște etichete de pus. 

În continuare susțin nașterea acasă, sau în apă, sau în orice poziție-ți vine, chiar dacă o să nasc într-un spital de stat, azi, mâine sau peste 4 săptămâni. 

Și știți ce-mi mai lasă gust amar? Experiențele grozave de peste mări și țări, despre care tot vorbiți, neaplicabile aici nicio secundă. Experiențele grozave și de-aici, dar din privat, unde majoritatea lumii nu poate nici să viseze.

Nu blamez sistemul. E defect de la cap. Și eu sunt bugetară, știu cum și cu ce ne luptăm. Iubesc medicii și personalul implicat și uman și sper că încet-încet, pas cu pas, eu care pun întrebări, o alta care cere informații, un altul care spune doar un „mulțumesc” cald, schimbă ceva.

 

Și poate, peste ani, la o următoare sarcină normală și fără probleme, vin și vă povestesc despre o experiență inedită, aici, în țărișoara noastră.  [RO]

 

30+ la noi în culcuș



#35
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 18:47

Acum cateva zeci de ani bunicile noastre nasteau acasa, pe camp, laolalta cu ceilalti membri ai familiei. Ce daca mai mureau, mortalilatea materna si cea infantila fiind foarte mare, conteaza ca nasteau acasa intr-un mediu familiar, ca o poezie (de cele mai multe trista) [batcap]

Daca tot se vrea "natural" de ce se mai fac atatea pregatiri, de ce cu moase, de ce cand iti vine nu nasti la magazin, in autobuz, asa, pur si simplu cum ar trebui sa fie, ca bunica la cules de porumb?

 

De ce confunzi nasterea acasa cu  nasterea de pe vremea bunicii, cand femeile se rugau sa scape si sa nu moara ori ele ori bebelusul? Ai impresia ca femeile care aleg sa nasca acasa sunt salbatice, fara educatie, inconstiente si "de la tara"?

 

Mi se pare o mare ipocrizie sa condamni ceva ce nu intelegi, in speta motivele care au determinat-o pe acea femeie sa aleaga sa nasca acasa in detrimentul spitalului.

 

Nu cred ca ar mai creste numarul naasterilor acasa daca la spital ti s-ar respecta drepturile tale elementare, de a alege cum sa nasti, de a fi lasata in pace sa nasti in liniste si armonie, fara proceduri si manevre invazive...

 

Eu as alege nasterea acasa nu pt ca ar fi un moft, ci pt ca altfel nu exista nicio varianta ca nasterea mea sa fie una netraumatica.

 

Nu pt ca sunt inculta, fara educatie, ci pt ca stiu ca in spital nu poti scapa de anumite manevre si proceduri invazive care mi-ar face cu siguranta rau atat mie cat si bebelusului...pe cand acasa, supravegheata de o moasa cu pregatire medicala, ai stii ca vei fi lasata sa nasti asa cum simte si stie sa o faca singur corpul tau.

 

Iar celeilalte fete care spunea ca daca ea ar fi dr si pacienta ar pune prea multe intrebari si ar fi informata ar refuza sa o trateze nu ii spun decat un singur lucru: asta vor medicii de la noi - sa nu ne informam, sa nu intrebam nimic, sa ascultam orbeste de ce spun/indica ei - indiferent daca e bine sau rau - oricum daca e rau ei nu vor fi trasi la raspundere - ignoranta nu doare, nu aduce stres, ganduri si griji, intr-adevar...



#36
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 19:14



#37
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 21:53

Daca ai alege sa nasti acasa inseamna ca ai ales asta in primul rand pt binele copilului tau...pt ca stresul tau la nasterea traumatica i-ar face rau si lui...mi se pare, din ce spui, ca vezi nasterea acasa ca pe un moft personal, facut strict pt confortul tau...

 

Situatia inversa cum o vezi, aceea de a naste la spital si din cauza manevrelor doctorilor copilul tau sa pateasca ceva? Tragedia aia cine ar mai trebui sa si-o ierte?

 

Nu o vad ca pe un moft.. dar asa cum am spus nu as avea curajul sa nasc acasa. Asta nu inseamna ca am ceva impotriva celor care nasc acasa. Fiecare alege ce crede ca e mai bine pentru copilul ei. Din cele doua optiuni acasa sau spital as alege oricand sa nasc la spital.

Eu am incredere in doctorita mea , cu ea am inceput si stiu ca va face tot ce e mai bine pentru mine si bebe. 

Oricum daca e sa se intample ceva se poate intampla si acasa si la spital dar pentru linistea mea eu aleg spitalul.



#38
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 21:57

 

Nu cred ca ar mai creste numarul naasterilor acasa daca la spital ti s-ar respecta drepturile tale elementare, de a alege cum sa nasti, de a fi lasata in pace sa nasti in liniste si armonie, fara proceduri si manevre invazive...

 

Aici ai dreptate .. in spital nu o sa ti se respecte dreptul de a alege cum sa nasti, dar asta depinde mult si de medicul cu care alegi sa nasti.

Noua doctorita ne-a spus ca orice decizie am lua in privinta nasterii o va respecta si nu va interveni cu absolut nimic. Si chiar daca o sa apara complicatii, sotul meu o sa decida ce se va face daca eu nu voi fii in stare. Lucrul asta ma linisteste mult pentru ca si eu sunt ingrozita de tratamentul aplicat in spitale.



#39
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 22:17

mCoca, sarcinile mele (3) au fost urmarite de medicul ginecolog care mi-a spus din start ca ea nu asista la nasteri. Pentru prima nastere eram inconjurata de o multime de medici, insa pentru ultimele 2 sarcini am nascut cu moasa care era de seriviciu.

Si medicul ginecolog mi-a spus ca daca sarcina e normala, nu e nevoie de medic si ca ea tot numai cu moasa a nascut. Eram intr-un spital universitar si erau non-stop obstreticieni de garda gata sa intervina ceea ce e foarte linistitor.



#40
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 22:23

Mik, nu se stie niciodata ce se poate intampla la nastere. Nu conteaza cat de normala e sarcina. eu am avut sarcini de rahat, dar super nasteri :). Bref, eu tocmai de aia nu am vrut la spital (unde apropos mi se pare cam uzina asa).





Etichetat si cu nastere, nasterea acasa

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -