Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nasterea acasa, poezie sau nebunie?

nastere nasterea acasa

63 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 13:34

Nasterea acasa, poezie sau nebunie?

Nasterea acasa e tot mai des zugravita ca fiind ceva ideal si poetic. Este insa ideala daca nu se stiu sau se ignora riscurile pentru bebelus sau mama. Femeile insarcinate ar trebui avertizate cu privire la pericolele la care se expun prin a naste la domiciliu, acest lucru fiind comparat cu riscul de a permite copiilor a nu purta centura de siguranta. Doi experti au avertizat ca intarzierea cu care se ajunge la spital in cazul in care lucrurile nu merg tocmai bine, poate lasa bebelusul cu un handicap pe viata. citeste totul in continuare.

 

 

nastere-acasa-poezie.jpg



#2
dananews

dananews
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 13:55

Sincera sa fiu, eu nu as avea curajul sa nasc acasa! Depinde de fiecare...



#3
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 13:57

Eu n-as avea curajul sa nasc acasa. Chiar si cu o echipa de medici si moase langa mine. E prea riscant atat pentru mama cat si pentru copil.



#4
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 14:13

Din pacate romancele noastre aleg sa nasca acasa, sau cel putin sa se gandeasca la aceasta varianta datorita sistemului nostru medical... daca mergi sa nasti la stat si vrei sa faci asta natural, fara interventii inutile, daca esti o gravida sanatoasa si ti ceri dreptul de a naste in ritmul tau, fara perfuzii, calmante si anestezii , pur si simplu nu ti se acorda acest drept. Sa nu mai vorbim despre lipsa de intimitate si factorii de stres de care beneficiem din plin intr o maternitate de stat. E pacat, ar trebui sa invete sa respecte gravida si nasterea in sine si poate atunci femeile nu si ar mai pune viata in pericol sa nasca acasa.

 

Nu militez ptr nasterea acasa, n am s o fac nici eu , dar sunt constienta de ce o sa intalnesc in spital...  sper doar sa se schimbe ceva in cativa ani si fetele noastre sa aibe parte de respect atunci cand vor merge sa nasca la stat..



#5
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 17:56

Acelasi motiv il au si americancele pentru a alege nasterea acasa. Este oarecum ironic ca in urma tuturor descoperirilor medicale oamenii acum au ajuns sa se fereasca de medicina. Nasterea e totusi un proces natural care daca evolueaza fara probleme nu are nevoie de interventie din partea medicului. Prietena mea a nascut acasa la ea, fara medicatie si a fost foarte fericita, s-a refacut repede, copilul a fost ok, nici o complicatie. 

De ce a ales asta? Pentru ca la nasterea anterioara in spital au stresat-o cu controlul dilatatiei, au insistat sa-i bage oxitocin dupa primele 10 ore desi evoluase constant in dilatatie, pentru ca medicul nu a respectat optiunile ei. 

 

Eu pe de alta parte pot spune cu mana pe inima ca fara spital aveam sanse sa sfarsesc urat. Primul meu copil avea 4.100kg, si desi am impins o ora jumatate nu am reusit sa o misc spre canal. La al doilea copil s-a desprins placenta dupa 15 minute de travaliu si daca nu eram deja in triaj probabil ca nu as mai fi sa povestesc.

Nasterea acasa nu e pentru oricine. In primul rand trebuie sa fii o persoana cu mare incredere in capacitatea ta de a naste natural, anxietatea pe care ti-o provoaca nasterea poate bloca si travaliul. Apoi trebuie sa fii sanatoasa, pentru ca riscurile sa fie mici. Si oricum ar fii nasterea acasa pe cont propriu trebuie sa fie doar un accident, intotdeauna TREBUIE sa existe personal specializat, moasa. Ca mama nu iti poti da seama daca copilul trece prin etapele de travaliu ok, ai nevoie de monitorizare. 



#6
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 23:50

Oricat de comod poate parea atunci cand privesti din afara , nasterea acasa este foarte periculoasa. Nu cred ca mamicilor care urmeaza sa nasca li se merita sa isi asume riscul ca ceva sa nu mearga bine si bebelasul sa ramana cu sechele pe viata.

Asa ca eu personal nu sunt de acord cu metoda de a naste acasa.



#7
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 09:20

Nasterea acasa, o nebunie de poezie.
Eu as naste acasa. Si-atat.

#8
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 17:22

Nasterea acasa, o nebunie de poezie.
Eu as naste acasa. Si-atat.

Anca esti foarte curajoasa.. Dar in cazul unei complicatii ce ai face?



#9
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 19:38

Anca esti foarte curajoasa.. Dar in cazul unei complicatii ce ai face?

 

Nu putem trăi după dacă-uri și trebuie-uri și pusul negativului în față.

Născutul acasă implică o moașă în care să ai încredere și care te urmărește și pregătește de câteva luni, implică familia, implică naturalul. La spital n-ai nimic din astea. Moașa strigă, tatăl copilului n-are ce căuta aproape, medicul apare în ultima clipă, tăierea perineului fiind de la sine inclusă. Îndrăznește să ceri copilul în clipa imediat următoare nașterii, până iese și placenta să-l lase să se odihnească pe tine. Îndrăznește să ceri să-l lase pe soțul tău cu tine în travaliu, să-ți fie acolo când doare, să te sprijini de el, să gemi pe el, să te țină de mână la împins. 

Nu e vorba de curaj. Mai ales, în cazul gemenașilor pe care-i așteptăm noi, ar fi considerată o nebunie să-i nasc acasă, natural. (Și la spital li se pare ciudat că vreau să-i nasc natural.) Deși, am văzut online nașteri naturale de tripleți, acasă.

Să revin la întrebarea ta, în cazul unei complicații, cu Dumnezeu înainte. Am uitat să avem încredere în noi, în natural, în divinitate, în viață. 

 

29+ la noi în culcuș



#10
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 19:42

ai perfecta dreptate anca.. dar eu nu m-as incumeta sa nasc acasa oricat de mult as tanji dupa avantajele pe care le-ai enumerat mai sus. Poate ca nu am atat de multa incredere in mine dar nu mi-as ierta-o niciodata daca copilul meu ar pati ceva din cauza ca am dorit sa nasc acasa...





Etichetat si cu nastere, nasterea acasa

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -