Sari la conținut

Sari la conținut


Cum se poarta taticii cu mamicile cu burtica?


12 raspunsuri la acest subiect

#1
sabrinapop

sabrinapop

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 20:34

In aceasta perioada unica a vieti noastre cum credeti ca ar trebui sa se poarte un viitor tatic?

#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 10:03

Pai frumos!  [:)]

Si poate ceva mai atent, mai intelegator, avand in vedere ca partenera poate trece prin momente de disconfort, uneori... Si de aici pot deriva "toane proaste"

In rest, in buna pace si intelegere, este o perioada frumoasa in viata unui cuplu



#3
Vieta

Vieta
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 12:00

In primul rand cu multa rabdare ca si pt ei nu este chiar usor, dar cel putin lor nu le joaca hormonii incat sa-si permita iesirile noastre necontrolate! :)



#4
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 02 iunie 2014 - 07:46

Ar trebui sa fie plini de intelegere si sa le sustina prin toate schimbarile prin care trec . Sa le spuna cat sunt de frumoase chiar daca poate s-au ingrasat peste 20 de kg. Sa le incurajeze si sa le asigure ca vor fi mame bune , chiar daca nu au experienta si au foarte multe temeri pe marginea acestui fapt, Sa o ajute la treburile casnice pe cat posibil sa ii suporte toanele ca sigur o sa aiba si cel mai important sa o iubeasca si mai mult deoarece il va face tatic.



#5
cclaudinne

cclaudinne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 06:43

Tati e mai permisiv...Saracul isi pune fermoar la gura cate o data...E un om cu suflet bun insa are un defect...e cam iute la manie si de multe ori spune lucruri asa ca sa nu taca :)) De multe ori ma tachina si era mandu ca m-a scos din pepeni, spunea ca sunt mai sexi cand sunt nervoasa :)). Era asa un joc constant de provocari intre noi. Dar acum, e atat de dulce...stiu sigur ca il enervez la culme uneori, insa rezista cu stoicism si nu imi spune nimic. E atent la mine, ma ajuta in treburile casei, chiar daca o face cu stangacia specifica unui mascul, il las. E antrenament pentru momentele in care chiar nu voi putea sa ma ocup de anumite aspecte si e bine sa stie singur sa se descurce :)  Daca mergem la cumparaturi nu ma lasa sa car nici o sticla de apa, cantareste sacosele inainte sa aprobe daca am sau nu voie sa o car, ma simt prea rasfatata si uneori inutila. Sunt genul de femeie " barbatoasa" care vrea ea sa le faca pe toate, dar acum ascult cu stoicism sfatul viitoarei soacre ce mi-a spus sa ii pun fiul la treaba si sa am grija de mine :))

Asa soacra, tot sa ai  [flo2] 


Editat de cclaudinne, 27 iulie 2014 - 09:01 .


#6
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 11:26

Tati e mai permisiv...Saracul isi pune fermoar la gura cate o data...E un om cu suflet bun insa are un defect...e cam iute la manie si de multe ori spune lucruri asa ca sa nu taca :)) De multe ori ma tachina si era mandu ca m-a scos din pepeni, spunea ca sunt mai sexi cand sunt nervoasa :)). Era asa un joc constant de provocari intre noi. Dar acum, e atat de dulce...stiu sigur ca il enervez la culme uneori, insa rezista cu stoicism si nu imi spune nimic. E atent la mine, ma ajuta in treburile casei, chiar daca o face cu stangacia specifica unui mascul, il las. E antrenament pentru momentele in care chiar nu voi putea sa ma ocup de anumite aspecte si e bine sa stie singur sa se descurce :)  Daca mergem la cumparaturi nu ma lasa sa car nici o sticla de apa, cantareste sacosele inainte sa aprobe daca am sau nu voie sa o car, ma simt prea rasfatata si uneori inutila. Sunt genul de femeie " barbatoasa" care vrea ea sa le faca pe toate, dar acum ascult cu stoicism sfatul viitoarei soacre ce mi-a spus sa ii pun fiul la treaba si sa am grija de mine :))

Asa soaca, tot sa ai  [o2] 

 

cclaudine profita de aceasta perioada din plin.. nu se stie daca dupa ce vei naste va mai fi asa. Cat despre mancare nu iti face probleme, acum esti indreptatita sa iti faci toate poftele.

 

Nu imi imprumuti si mie soacra? [flo2]



#7
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 16:44

viitoare soacra. Am citit totul prin asta. Si a mea era aur. Dupa un an de casnicie incep sa inteleg  ce se face cu astfel de comori :).

 

Totul se schimba dupa legalizarea relatiei. Mai ales daca ai ghinionul sa si stai cu ea in casa...


Editat de miha05, 24 iulie 2014 - 16:48 .


#8
cclaudinne

cclaudinne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 27 iulie 2014 - 09:12

cclaudine profita de aceasta perioada din plin.. nu se stie daca dupa ce vei naste va mai fi asa. Cat despre mancare nu iti face probleme, acum esti indreptatita sa iti faci toate poftele.

 

Nu imi imprumuti si mie soacra? [flo2]

 

Hm...ce sa spun, raspuns final...nu :)  Sorry, dar nu e de imprumutat . E o femeie extraordinara, de fapt ma inteleg cu ea mai bine decat cu mama, pe care ma chinui sa o inteleg si suport ( dupa 28 de ani, tot nu am gasit solutie) . Pana la urma, asta e, parintii nu ii alegi,sunt asa cum sunt.

 

Cat despre omul de langa mine, il stiu ca pe propriile buzunare :) Nu se mai schimba el in ce a fost, statutul de viitor tatic in face mare cinste, a devenit si el barbat adevarat. Si stiu, ca oricat de locco, vrea sa para nu are cum sa ma impresioneze. Cand va avea puiutul langa el, va fi lesinat de-a dreptul. Plus ca e mult mai panicos si grijuliu decat mine in general si copilaros nevoie mare. Mai nou imi arata pe strada tot felul de "bombonici" cu codite si rochite cu volane. Deja cred ca se vede in postura de tata de fetita.  [:)]



#9
cclaudinne

cclaudinne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 27 iulie 2014 - 09:22

viitoare soacra. Am citit totul prin asta. Si a mea era aur. Dupa un an de casnicie incep sa inteleg  ce se face cu astfel de comori :).

 

Totul se schimba dupa legalizarea relatiei. Mai ales daca ai ghinionul sa si stai cu ea in casa...

Hei, vrei sa ma sperii?  :))

 

Nu e cazul la noi, mama logodnicului meu se roaga de noi de mai bine de cinci ani sa oficializam relatia. Suntem impreuna din liceu, dupa 10 ani , cred ca am vazut la viitoarea soacra si partile rele si cele bune. Plus ca noi doi, locuim impreuna din primul an de facultate, am stat si la ea acasa o perioada lunga de timp. De cand ma stiu,ne-a tratat egal de parca am fi fost amandoi copii ei (uneori ma rasfata mai mult pe mine).

 

Asa cum ziceam si mai sus, eu o consider mama. Cu a mea nu reusesc in nici un fel sa relationez, avem viziuni diferite asupra lucrurilor. Cu parere de rau spun ca, nu as avea incredere sa ii incredintez copilul nici pentru 30 de minute.

 

Cand am avut probleme, soacra a fost alaturi. Fie ca era in calitate de mama, fie in calitate de prietena nu a dat inapoi deloc.



#10
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 27 iulie 2014 - 12:53

mai rar asa soacre... [flo2]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -