Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Economist in romania


77 raspunsuri la acest subiect

#51
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 00:44

Ce anume ai realizat tu cu diploma? Te-am mai intrebat si n-ai raspuns.



#52
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 10:08

Mickyyy mai usor cu catalogarile.95%?eu n as arunca asa cu noroi .sau sa fiu fericita ca s intre aia 5%care nu s praf?cu ce drept ma categorisesti tu pe mine?vrei sa ne intrecem care ce si cum a realizat cu diploma?asa si eu spun...la iasi praf erau aia de la stat.ca mancau cartofi prajiti pe resou si nu plateau restantele.o sa ti furnizez lista profesorilor mei care era identica cu cea de la stat.numai ca la noi li se dadeau salarii triple.sincera sa fiu am castigat multi bani cu meseria mea si am facut petre andrei...bine?am avut aceeasi profesori ca la stat am invatat aceeasi materie sunt mai realizata decat muuuulti care au terminat la stat.

Ha!??! Ce legatura are nivelul de cunostinte si cartofii pe resou??? 



#53
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 11:05

Probabil ca nici studentii de la Petre Andrei nu si-au platit restantele deoarece "celebra" universitate a intrat in incapacitate de plata .

http://adevarul.ro/l...cc26/index.html

 

.......sau nu si-au primit banii pe cele 4000 de diplome false 

http://www.ziuanews....ome-false-14112


Editat de Marion9, 13 mai 2014 - 11:12 .


#54
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 12:56

Cred ca toti functionarii sunt incadrati ca referenti sau experti.
 
Debit egal credit este valabil la contabili.
Economistii stiu mai multe, dar multi nu au unde sa-si valorifice cunostintele pentru ca,  cei care iau decizii nu stiu ce sa le pretinda, iar daca ei incearca sa le spuna la manageri ca exista o solutie mai buna  decat cea la care s-au gandit ei, respectivii se simt ofensati.
In consecinta aplica butada "nu-i indicat sa stai la coada calului sau in fata sefului".

 

Debi cu credit e la fel pt cei ce fac modelling financiar sau analiza sau contabilii seniori care pregatesc ajustarile de raportare, nu va amagiti. Doare ca unii le numesc plus cu minus.

 

eu nu am lucrat o zi conta pura inainte sa vin aici. Doar analiza, raportare, bugete. Acum fac si accounting si e foarte usor daca ai inteles principiile.  Cel mai tare ma amuza sa auditez auditorii :) dar asta e deja alta mancare de peste.

 

in rest, deceneus, nu stiu de unde ai luat tu paragraful pe care l-ai citat, dar asta e exact rolul unei persoane senior in accounting/ finance. Sa arate imicatiile deciziilor, sa quantifice scenarii in rezultate, sa faca recomandari. Ce anume ia managementul exec/ senior de acolo in functie de ce strategie au, daca au vreuna, e alta mancare de peste. Dar rolurile sunt clare, cine face recomandari si cine ia decizii.

 

ca disclaimer, eu vorbesc din perspectiva rolurilor in corporatii/ institutii. N-am lucrat niciodata in sc - uri sau srl-uri sau alte organizatii locale roamnesti de orice fel ca sa-mi dau cu parerea. 



#55
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 13:47

Mada, nu mai trai cu impresia ca cineva are ceva cu tine, nu te mai simti atacata de tot ce scriu sau spun altii la modul general, ca nu-I asa, si nici nu te mai simti datoare sa-I aperi pe cei pe care nu-I cunosti!

Fiecare posteaza in general din propria-I experienta. A mea asta a fost, din oamenii cu care am interactionat eu si care au terminat fabricile de diplome cum le numesc eu, cu mici exceptii, majoritatea erau paraleli cu ceea ce se presupunea ca ar stii sa faca (conform specializarii). Ca sa nu mai zic de cei din generatia noua care nici sa scrie correct nu sunt capabili (sa vezi cum se primesc mailuri "oficiale" cu prescurtari, k-uri si limbaj de chat-ist).



#56
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 10 februarie 2015 - 23:42

Numai intreb ca vb numai prosti! 

 

Scuze!  [flo2]


Editat de ela_04, 11 februarie 2015 - 01:15 .


#57
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 00:50

Eu sunt economist conform diplomei cu specializare relatii economice internationale. Fara PhD ca nu ii vad rostul momentan dar cu multe alte studii am facut ani de zile risk , uncertainity si project economics . Am predat, lucrari de specialitate, nu sunt o autoritate in orice industrie dar la mine in industrie stiu ce vorbesc. Am schimbat-o spre management unde deja diploma nu mai conta ci experienta din spate dar risk& uncertanty e inca specializarea si job-ul cel mai aproape de sufletul meu. Am lucrat toata viatza mea in companii internationale daca o fi avut vreo legatura cu specializarea mea

#58
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 03:30

Ela, am apucat sa vad intrebarea ta:) nu-i nici o prostie. Aici exista o ramura numita forensic accounting care se ocupa cu investigat/ documentat fraude economico- financiare si contabile.

 

nu stiu in romania sa existe asa ceva, dar cred ca auditorii sunt cei care ar putea activa in domeniul asta.



#59
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 09:35

Eu nu am inteles macar care a fost intrebarea...

Pai daca vreti sa aflati ceva, daca asteptati raspunsuri, nu inteleg de ce va stergeti intrebarile?? Altfel cum sa raspunda lumea? Aiurea rau, sincer....  [ups]



#60
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 10:35

Imi pare rau Monica, bajbaiam dupa niste informatii cand nici nu stiam ce sa intreb. 

Nu stiu daca am formulat corect pt ca nici sa caut informatii despre asta nu am reusit   [:I]

 

Sotul meu a lucrat in domeniul fraudelor economice. A terminat ASE-ul iar specializari are pe investigatii fraude... bancare, informatice etc. tot ce tine de economie.

Insa specializarea asta nu exista in mediul privat. 

Si e oarecum logic. Ce rost are ca o banca sa aibe un asemenea post cand se poate adresa institutiilor statului care au oameni specializati pe asta.

Cautam idei alternative pt ceea ce a muncit el. Echivalent in domeniu privat pt ca la stat numai vrea sa se intoarca. 

[flo2]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -