Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Economist in romania


77 raspunsuri la acest subiect

#41
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 12:27

Depinde de situatia particulara. Daca se cauta anumite skills ca sa spun asa probabil este mai bine sa spui ce anume ai facut unde  - si cred ca asta conteaza mai mult decat ce scrie pe diploma. Si eu la acest aspect m-as uita mult mai atent decat ca are sau nu diploma X. Aceea este ca si un basement adica Ok are cel putin aceasta pregatire teoretica, acest gen de cunostinte si desigur este important daca jobul presupune acel bagaj de cunostinte. Insa greul cred ca este la ce anume s-a lucrat concret si ce anume este capabil sa mai faca. Cel putin aceasta este opinia mea.

 

Eu am o regula.

Inverseaza locul.

 

Adica pune-te tu in locul celui care ofera jobul. Gandeste doar din acest punct de vedere

Gandeste asa:

Acea persoana din fata ta, te va costa X euro/dolari... si trebuie sa obtii profit.

Ce nu-ti permiti sa cheltui si ce cauti?

Cat esti dispusa sa cheltui si pe ce in aceste conditii?

 

Daca persoana ta in conditiile oferite de tine te satisfac exista probabilitatea ca tu sa fi un "deal" bun. Daca nu... punctele care le vezi slabe trebuie corectate. Desigur cele corectabile.



#42
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 13:02

e, nici chiar asa [:)]. nu au studii superioare asistentii de farmacie sau vanzatorii (care nu au nici in Romania, nicaieri pe lumea asta. eu un colegiu de 3 ani sau vreo scoala post-liceala). farmacist fara facultate nu exista [:)]

Asa e si in UK. Farmacistii au facultatea de farmacie care e foarte grea.



#43
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 16:44

Depinde de situatia particulara. Daca se cauta anumite skills ca sa spun asa probabil este mai bine sa spui ce anume ai facut unde  - si cred ca asta conteaza mai mult decat ce scrie pe diploma. Si eu la acest aspect m-as uita mult mai atent decat ca are sau nu diploma X. Aceea este ca si un basement adica Ok are cel putin aceasta pregatire teoretica, acest gen de cunostinte si desigur este important daca jobul presupune acel bagaj de cunostinte. Insa greul cred ca este la ce anume s-a lucrat concret si ce anume este capabil sa mai faca. Cel putin aceasta este opinia mea.

 

Eu am o regula.

Inverseaza locul.

 

Adica pune-te tu in locul celui care ofera jobul. Gandeste doar din acest punct de vedere

Gandeste asa:

Acea persoana din fata ta, te va costa X euro/dolari... si trebuie sa obtii profit.

Ce nu-ti permiti sa cheltui si ce cauti?

Cat esti dispusa sa cheltui si pe ce in aceste conditii?

 

Daca persoana ta in conditiile oferite de tine te satisfac exista probabilitatea ca tu sa fi un "deal" bun. Daca nu... punctele care le vezi slabe trebuie corectate. Desigur cele corectabile.

 

 

Eu ma uit cu atentie la amandoua, cand angajez. si la diplome, fiindca vreau sa fiu sigura ca un candidat intelege anumite concepte si cum s-au format in mintea lui, dar si la experienta de lucru.

 

am avut recent interviuri si am cerut o anume formare academica si o anume certificare. in combinatie cu o anume experienta de lucru. Nu pentru ca celelalte 2 categorii de contabili certificati nu ar si cum sa faca treaba, ci pentru ca au o abordare foarte tehnica in felul in care isi expun rezultatele, uitand ca se adreseaza unor persoane non-finance.

 

Dar nu despre asta vorbeam, nu intelegeam de ce anumiti oameni nu se recomanda profesional prin locul de munca pe care il ocupa la un moment dat. Adica o persoana care tine evidente contabile se recomanda ca economist, nu ca si contabil. M-ati ajutat sa inteleg ca ei se raporteaza la ceea ce scrie pe diploma.

 

(am avut in ro subordonati in departamenul contabil cu licenta si fara, faceau aceeasi munca, cei cu diploma se recomandau ca economisti, cea fara - contabil, desi faceau acelasi lucru ca si persoana fara studii superioare.)

 

chiar, mai exista incadrarea de "economist"? cum era pe vechile carti de munca?

 

eu nu cred ca am prins asa ceva la nici un loc de munca in ro.


Editat de Aqai, 12 mai 2014 - 16:50 .


#44
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 17:31

Incadrarea se face conform postului. Daca postul este de economist(a), desigur. In codificarea oficiala a ocupatiilor exista economist(a).



#45
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 17:38


Un lucru este cert. Daca ai posibilitatea sa angajezi o persoana cu studii superioare pe acelasi salariu pe care-l oferi unuia cu studii medii, sigur ca preferi sa-l angajezi pe cel cu studii superioare, pentru ca ulterior investesti mai putin in pregatirea lui.

 

Este o greseala.

Stiu ca asta e tendinta, dar este gresita.

Cel cu studii superioare va accepta, poate, salariul celui cu studii medii. Poate e la inghesuiala. Dar cu prima ocazie se va duce unde-i este locul iar angajatorul o va lua de la capat cu angajarea. Este, pentru el, un pas inapoi.

Postul trebuie platit corect. In plus, oamenii care ies in evidenta trebuie platiti in plus. Daca nu respecti regula asta, ramai fara ei.



#46
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 17:50

Este o greseala.

Stiu ca asta e tendinta, dar este gresita.

Cel cu studii superioare va accepta, poate, salariul celui cu studii medii. Poate e la inghesuiala. Dar cu prima ocazie se va duce unde-i este locul iar angajatorul o va lua de la capat cu angajarea. Este, pentru el, un pas inapoi.

Postul trebuie platit corect. In plus, oamenii care ies in evidenta trebuie platiti in plus. Daca nu respecti regula asta, ramai fara ei.

 

 

de acord cu tine, rufus. 



#47
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 17:51

Incadrarea se face conform postului. Daca postul este de economist(a), desigur. In codificarea oficiala a ocupatiilor exista economist(a).

 

 

am inteles, deci mai exista si ca post, nu doar ca titulatura pe licenta.

 

imi aduc aminte primul meu job de controller acu' foarte multi ani la o multinationala  - de la camera de munca erau cam confuzi eu cu noile titulaturi, nemtii nu vroiau titulaturi romnesti generice si am sfarsit prin a fi  "controlor financiar" :)



#48
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 20:54

Mie in nomenclatorul de meserii imi spune ca-s referent specialitate financiar-contabila, ceea ce este foarte funny, caci eu am terminat o facultate de profil uman si am ajuns in contabilitate cumva intamplator :)) de asta nici economist, nici contabil nu-mi trece nici prin cap sa ma recomand. Daca-i musai, lucrez in finance-accounting, asta zic :) Cel putin deocamdata, cat nu am nici o certificare (am sa ma apuc de una in toamna si poate cand mi-oi trece toate examenele, am sa indraznesc sa ma recomand mai altfel) :) 

 

Personal, oamenii care termina ACCA, CIMA, sau vreun MBA serios mi se pare ca ar avea de ce spune ca-s economisti :) Mi se pare ca pentru a te putea recomanda economist, iti trebuie nitel mai mult decat debit egal credit :)



#49
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 21:03

Cred ca toti functionarii sunt incadrati ca referenti sau experti.
 
Debit egal credit este valabil la contabili.
Economistii stiu mai multe, dar multi nu au unde sa-si valorifice cunostintele pentru ca,  cei care iau decizii nu stiu ce sa le pretinda, iar daca ei incearca sa le spuna la manageri ca exista o solutie mai buna  decat cea la care s-au gandit ei, respectivii se simt ofensati.
In consecinta aplica butada "nu-i indicat sa stai la coada calului sau in fata sefului".

Editat de Deceneus, 12 mai 2014 - 21:07 .


#50
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 21:34

Mickyyy mai usor cu catalogarile.95%?eu n as arunca asa cu noroi .sau sa fiu fericita ca s intre aia 5%care nu s praf?cu ce drept ma categorisesti tu pe mine?vrei sa ne intrecem care ce si cum a realizat cu diploma?asa si eu spun...la iasi praf erau aia de la stat.ca mancau cartofi prajiti pe resou si nu plateau restantele.o sa ti furnizez lista profesorilor mei care era identica cu cea de la stat.numai ca la noi li se dadeau salarii triple.sincera sa fiu am castigat multi bani cu meseria mea si am facut petre andrei...bine?am avut aceeasi profesori ca la stat am invatat aceeasi materie sunt mai realizata decat muuuulti care au terminat la stat.


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -