Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Economist in romania


77 raspunsuri la acest subiect

#1
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 16:22

De deva vreme ma intreb ce e un economist in romania. Ma intrebam si pe vremea cand eram acasa, de fapt. Eu eram analist financiar si toti contabilii economisti. O domana deosebit de realizata din punct de vedere profesional, expert contabil si auditor, mi-a dat replica intepata zilele trecute: dar eu sunt economist, nu contabil!

 

ia sa vedem:

 

In lume, economistii se definesc in general ca:

 

An expert who studies the relationship between a society's resources and its production or output. The societies studied may range from the smallest of local communities to an entire nation or even the global economy. 
 
The expert opinions and research findings of an economist are used to help shape a wide variety of policies, including interest rates, tax laws, employment programs, international trade agreements and corporate strategies. 
 
Sau mai aflam ca
 
An economist is most simply described as a person who has expertise in the field of economics. In most cases, this expertise is gained after years of study in an academic setting, plus real-world experience. In most cases, there is no particular job that has as its title that of economist. Rather, the job may refer to an economic analyst or adviser, or any one of a number of other different titles.
 
generally accepted interpretation in academia is that an economist is one who has attained a Ph.D. in economics, teaches economic science, and has published literature in a field of economics.
 
Din cate citesc pe forum, si din experienta mea profesionala, in ro nu prea exista contabili, analisti, contabili primari, contabili seniori, experti in taxe, ci doar economisti.
 
atunci cine se ocupa de contabilitate, analiza, raportare si bugete la nivelul societatilor comerciale, daca la noi nu exista personanele de mai sus? 
 
Sau direct si pe fata, de ce tine lumea sa se prezinte, din punct de vedere profesional, ca ceva ce nu e? Caci din experienta, din toti cei din domeniu pe care ii cunosc eu in ro, si care se prezinta ca economisti, nici unul nu-i economist, oricat se prezinta. Toti lucreaza in conta, analiza, raportare, bugete... Dar mai ales in conta. Si nici unul din cati am intalnit eu nu are phd.
 
o fi diferita definitia in romania?

Editat de Rufus, 11 mai 2014 - 17:03 .


#2
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 16:24

Ps, cum corectez titlul? Am mancat un t



#3
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 16:38

Economistul termina o facultate de profil, contabilul face un liceu sau cursuri de specializare dupa liceu.



#4
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 16:59

Facultatea terminata de mine e ..finante-contabilitate.Toti avem la baza aceeasi facultate,unde am invatat finante si contabilitate,dar pe diploma scrie economist.Ca poti sa faci ce vrei cu ea dupa...e altceva.



#5
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 17:11

Economistul termina o facultate de profil, contabilul face un liceu sau cursuri de specializare dupa liceu.

 

Asa, deci tu crezi ca expertii contabili au terminat un liceu sau curs specializat. Interesant



#6
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 17:13

Facultatea terminata de mine e ..finante-contabilitate.Toti avem la baza aceeasi facultate,unde am invatat finante si contabilitate,dar pe diploma scrie economist.Ca poti sa faci ce vrei cu ea dupa...e altceva.

 

 

Mada, cati lucreaza ca econimisti in guvern sau in facultati?



#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 17:17

In general in guvern ajung doar copiii maharilor...cei care nu au treaba in general cu economia sunt acolo doar pentru ca mama sau tata e cineva.

 

Eu de exemplu am lucrat mult ca economist....estimari,bugete,tranzactii,tranzactii bancare...apoi am trecut pe contabilitate.....cu tot ce presupune ea....acum incerc sa merg iar pe economist...sa vedem daca-mi iese.



#8
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 17:17

Asa, deci tu crezi ca expertii contabili au terminat un liceu sau curs specializat. Interesant

 

Expertii contabili au terminat o facultate, la fel ca si economistii.



#9
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 17:24

Expertul contabil termina facultatea de economie,apoi face cursul de experti contabili in cadrul CECCAR Romania, obtinand diploma de expert contabil.Cautati si voi pe site-ul CECCAR.

Eu sunt expert contabil...am urmat dupa terminarea facultatii un curs de doi ani,am sustinut un examen,scris si oral draconic.Insa din terte motive sunt inactiva..pot face ce fac si fara sa platesc sase milioane pe an doar faptul ca am un certificat.Expertii contabili au facultate si cursul specific.

Pot face orice.



#10
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 17:42

Asa, deci tu crezi ca expertii contabili au terminat un liceu sau curs specializat. Interesant

Dupa legislatia romaneasca cei care au studii medii sunt contabili, si cei care au absolvit o facultate sunt economisti cu diverse specializari.

 

Exista si notiunile de expert contabil si contabil autorizat, persoane autorizate sa certifice bilantul contabil al firmelor.

Contabilul autorizat nu are studii superioare, dar a absolvit un curs si a promovat un examen de contabil autorizat.

Expertul contabil este absolvent de studii superioare care a absolvit un curs de expert contabil si a promovat examenul.

 

Dupa examen trebuie sa fie inscrisi in Corpul Expertilor Contabili si Contabili Autorizati si sa plateasca o cotizatie ca sa poata profesa.

Daca nu sunt membrii CECAR cursurile si examenul sunt inutile.

 

Este ca la avocati, care trebuie sa fie inscrisi intr-un barou pentru a-si exercita profesia.

 

Contabili si economistii pot ocupa functii in firme fara sa fie "contabili autorizati" sau "experti contabili". Pot fi incadrati ca: economisti, consilieri, experti, referenti etc...


Editat de Deceneus, 11 mai 2014 - 17:50 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -