Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Servici vs stat cu copilul


356 raspunsuri la acest subiect

#31
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 09:13

Am citit numai prima pagina.

 

Serviciu obligatoriu.

Timpul nu merge inapoi ci inainte. Mai aveti doar putini ani pana la pensie. La 60+ ai vostri copilul abia va intra la facultate, va fi la inceputul vietii, va trebui cumva sprijinit.

 

E greu de gasit serviciu dupa o anumita varsta. Si daca pierzi acum trenul serviciului s-ar putea sa nu mai poti recupera niciodata.



#32
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 10:50

Care putini ani pana la pensie???.... ohoho... mai au de muncit inca aproape 25 de ani.

 

In rest, perfect de acord cu Viviana. Serviciul (in orice forma) il consider si eu important, si nici eu nu as renunta in locul fetelor de intreaba. Consider chiar si un serviciu mai slab platit ca este mai bun decat nimic, pentru ca totusi esti in contact cu viata profesionala, cu anumiti oameni si pot aparea mult mai usor ocazii de a migra catre altceva mai bun, decat in cazul in care stai acasa. Chiar si in cazul in care salariul se duce mare parte catre bona.

 

De ramas pe salariul sotului, presupunanand ca ar cistiga suficient pt o intreaba familie, mie una mi=ar fi frica, caci in conditiile astea de instabilitate, nu stii din pacate ce-ti poate aduce ziua de maine. Si nu ma refer doar la aspectul relatiei dintre parteneri si un eventual divort. Parerea mea...

 

Nu-s de acord nici cu copilul ala dat exemplu de un user (nu mai retin cine povestea) care o desconsidera pe mama, ca a fost lenesa ca a fost casnica si nu s-a mai dus la serviciu si ca de aia n-o duc bine cu banii. Asta eu n-o inghit, nu ma duc la serviciu de frica sa nu ma faca copilul  mai tarziu  lenesa. Ma duc pt mine si viata mea profesionala si punct. Mi s pare chiar lipsa de respect din partea acelui copil, care totusi are o varsta si ar putea pune mana sa munceasca daca nu-i convine situatia.



#33
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 12:30

 Ma duc pt mine si viata mea profesionala si punct. 

Ai mare dreptate Monicabo. Un an, doi, poti sa absentezi din viata profesionala dar nu definitiv.  [flo2]



#34
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 12:32

Nadia, cind va fi Victoria la scoala 6-7 ore pe zi n-o sa o prea mai vezi pe acasa, daca mai are si o activitate extrascolara dupa amiaza.   [:)]

Siminaf, chiar aseara vb ea cu Daddy si ii zicea lui Daddy ca eu o iau acasa ptr. lunch si o duc inapoi dupa ce mananca. (Asa ne-am inteles) Daddy a intrebat-o ce face daca imi iau job. Victoria a zis ca ea nu o sa ma lase niciodata sa-mi iau job si daca nu avem bani, o sa trebuiasca Daddy sa faca 2 joburi...  [:)]  [batcap]  [:-)))]



#35
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 14:11

ok victoria, dar mai tarziu, cand va fi vremea sa-si ia zborul din cuib (metaforic vorbind) ?



#36
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 14:16

ei, se descurca Victoria cumva.
Am atatea colege din Germania care au inceput sa lucre pe la 40 de ani, cand copiii erau la liceu :)

Ingrid si Cristi 11 ani

#37
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 14:19

ok victoria, dar mai tarziu, cand va fi vremea sa-si ia zborul din cuib (metaforic vorbind) ?

Atunci vom vedea, mai e drum lung pana atunci. Abia are 6 ani.



#38
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 14:21

ei, se descurca Victoria cumva.
Am atatea colege din Germania care au inceput sa lucre pe la 40 de ani, cand copiii erau la liceu :)

Ingrid si Cristi 11 ani

Cand Victoria va fi la liceu, eu o sa am 50+... dar e ok, ea mi-a facut planul deja. Cand creste, ea o sa fie dr., o sa aiba un sot tot dr., 2 copii si 3 matze si eu si Daddy avem grija de toti, cat e ea si sotul ei la serviciu!  [:-)))]



#39
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 16:05

Cand Victoria va fi la liceu, eu o sa am 50+... dar e ok, ea mi-a facut planul deja. Cand creste, ea o sa fie dr., o sa aiba un sot tot dr., 2 copii si 3 matze si eu si Daddy avem grija de toti, cat e ea si sotul ei la serviciu!  [:-)))]

 

Asta e in contradictie completa cu ceea ce povestesti si idealizeei pe aici cu mama (si nu bunica) acasa cu copilul.

 

 

Ca sa fiu on topic : e drept ca e greu si citeodata imposibil sa lucram exact la fel de mult ca inainte sau ca cineva care nu are copiii. Insa, din moment ce avem o meserie sau o pasiune, trebuie sa gasism o solutie in care sa sa putem lucra/profesa (chiar si mai putin, o norma mai mica, de exemplu) si in care sa ne putem creste si educa copiii.

Depinde de alegerile noastre : putem renunta la un salariu mai mare pentru un alt post in care sa putem avea vacante sau lua zile libere. E o mare implinire pentru fiecare sa faca ceea ce ii place sau ceea ce a invatat din greu si sa se poata ocupa de familie.

 

Pe de alta parte, copiii ii avem alaturi destul de putina vreme. Nu cred ca e in interesul femeilor ca sa se devineasca doar ca mame.



#40
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 16:17

Multumesc pentru raspunsuri. Ma gandesc, am acelasi job de 17 ani, nu ma arunc cu capul inainte.

Am prietene aici, facem si lururi faine pe langa treaba propriu zisa. Pana si eu imi dau seama ca e un job ok, doar ca e lung si departe de casa.....

Caut gradinita, chiar sapt asta voi mai vizita cel putin una, cu baietelul desigur.

 

Imi las un pic de respiro, aseara am citit vre-o 30 de min cand baietii faceau ceva impreuna. Puteam si sa calc....




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -