Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Servici vs stat cu copilul


356 raspunsuri la acest subiect

#341
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 10:04

Nadia, eu am vorbit cu Marcia in romana de cand s-a nascut. Pe vremea aia nu vorbeam germana, cu al meu sot ma conversam in engleza. Germana am invatat-o ft repede cand m-am mutat aici, cand mergeam la interviuri si ma intrebau de cati ani stau in Elvetia nu le venea sa creada. Pt ca sunt persoane (turci, spanioli, portughezi si fosti iugoslavi) care stau de 20-30 ani aici si nu vorbesc germana. Marcia vorbeste in romana cu ai mei (ei stau aici momentan), citeste in romana (la TV si carti), chiar scrie (dar nu corect...o sa ii explic regulile cand mai creste). Mie mi-a spus o logopeda de aici, ca atunci cand copiii sunt mici, e bine ca fiecare parinte sa vorbeasca cu copilul in limba lui materna; asta indiferent de cum raspunde copilul. La mine germana e acum a doua limba materna (gandesc doar in germana), dar tot mai fac cate o mica greseala (si bineinteles ca Marcia ma corecteaza). Cand suntem toti 3, vorbim in germana/elvetiana. Eu una nu voi renunta sa vorbesc in romana cu Marcia, chiar daca ea nu imi raspunde mereu in romana.
Am o colega (53 ani) nascuta in Israel, dar din parinti romani; pana la 5 ani a vorbit romana cu bunica; dupa 40 de ani de nevorbit nu a uitat limba, chiar m-a rugat sa vorbim in romana; incet, incet o vorbeste tot mai bine; chiar imi scrie in romana.
Eu una cred ca e bine pt un copil sa vorbeasca cat mai multe limbi.

#342
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 10:24

Da si eu cred ca  e un mare avantaj invatarea in copilarie  a doua limbi  in paralel. Mami de Marcia , te invidiez  pt expunerea  fetei tale la mai multi vorbitori de romana.  



#343
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 04:15

Valeleu ce complicat e in Englezia cu nanny si childminder-e, ma doare capul.
De fapt daca ma gandesc bine totusi nici aici sistemul nu e mult diferit, dar cam tot ce se numeste babysitter (deci, nici nu avem pretentii de nanny, da?)angajata pe cai oficiale (agentie, etc) este platita cu cel putin salariul minim, adica vreo 10 $ pe ora. De aceea foarte putine familii au babysitter si marea majoritate a copiilor merg la gradinite/crese. Babysitter-ele existente sunt de toate natiile, multe filipineze si aici.La familii de la foarte instarite in sus, sa nu uitam.

Ingrijorarea ca o babysitter ii va imprima copilului accentul strain nu am intalnit-o decat la imigranti. Si cu copiii la gradinite e cam acelasi lucru, fiind multe educatoare de origini diverse ce sporovaiesc copiilor cu accentele respective.
Eu nu am ingrijorarea asta, drept fiind ca si copilul de abia acum incepe s vorbeasca. Preconizez ca va vorbi franceza quebecoasa "pura", urmata de romana cu noi acasa si engleza pe unde ii trebuie. Dar cine stie...

#344
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 07:40



Ah, mi-am mai amintit ceva: mama mea; in casa toata copilaria ei, toata lumea vb Germana. La scoala vb germana (era la scoala germana din Lugoj). Afara, la joaca, cu copiii vb toti ungureste. Insa, zau ca nu a avut vreun accent cand vorbea romaneste. Vorbea romaneste exact ca oricare dintre noi.

Pai mama ta nu avea accent pentru cei din zona aia,daca schimba zona accentul era imediat sesizat!

 

ab ...asa este,cint te asculti inregistrat ,iti dau seama de accent...eu am accent de rusoaica 100% [smulgpar]

 

Ma rog,accentul emigrantilor(indiferent ca-s doar bone [:)] )vine la pachet si cu greseli gramaticale,de asta si team asta probabil.

 

Si inca una:copiii emigrati cam pina la 12 ani,nu vor vorbi niciodata cu accent limba tarii adoptatoare .

 

Dana


Editat de andacos, 10 iunie 2014 - 07:41 .


#345
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 11:12

Parerea mea este ca atunci cand tu esti emigrant si nu le vorbesti limba la perfectie, iti doresti pentru copiii tai o bona nativa tocmai pentru a compensa lacunele din familie. Ceea ce e perfect normal.

In schimb daca esti nativ, nu cred ca are o la fel de mare importanta originea bonei(nu spun ca nu conteaza deloc, ci doar ca nu mai e criteriul de baza).

 

Ganditi-va la noi, in Romania, cand alegeti o bona ce cautati, sau pe ce puneti "accentul"? Daca ati locui in capitala si avea de ales intre o femeie de nota 10 dar din Ardeal, deci cu accent, si una bucuresteanca, cu un limbaj si vocabular impecabil, dar cu lacune la partea de relationare cu copilul, ce ati alege? Sau altfel spus, ati refuzat vreodat vreo bona ok doar pentru ca avea accent?


Editat de Mickyyy, 10 iunie 2014 - 11:13 .


#346
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 17:21

Micky, nu stiu cum e in Anglia dar in Franta are balta peste.
Cum spunea cineva, accentu vine la pachet cu greseli gramaticale in general. Nu am nimic cu o bona cu accent din sud, daca vorbeste corect gramtical si nu zice dgix in loc de dix.

#347
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 19:16

am uitat ceva : si in partea franceza se vorbeste franceza un pic altfel  [:)] de ex, elvetienii numara altfel in franceza : septante, huitante, nonante...prima oara cand am auzit, nu intelegeam ce vor sa spuna, ca eu invatasem sa numar altfel...

 

Logopeda de aici a precizat exact lucrul asta: cand cei mici invata o limba, e bine ca parintii sa le vorbeasca in limba materna....ca si emigrant, poti vorbi ft bine o limba straina, dar mai faci greseli fara sa vrei....asa ca exista riscul ca cei mici sa invete limba gresit...

 

Eu am avut mare noroc cu ai mei, stiu asta...insa voi continua sa vorbesc cu Marcia in romana si cand ei nu vor mai fi aici...iar ea oricum va petrece inca multe vacante de vara in tara...asa ca nu poate uita romana...



#348
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 20:24

Fleurdelise, aici o childminder-a costa mai putin decat o gradinita. Iar o nanny costa mai mult de cat o gradinita. Cand e vorba de childcare, cred ca cel mai ieftin ar iesi fie un childminder "neoficial", fie un au-pair, care mai ajuta si la menaj...dar care sta in casa cu familia, ceea ce are si plusuri, si minusuri (din punctul meu de vedere, minusurile ieseau mai multe decat plusurile, de aceea am preferat childminder, iar dupa ce copilul face 3 ani, childminder+gradinita.



#349
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 22:47

Parerea mea este ca atunci cand tu esti emigrant si nu le vorbesti limba la perfectie, iti doresti pentru copiii tai o bona nativa tocmai pentru a compensa lacunele din familie. Ceea ce e perfect normal.

In schimb daca esti nativ, nu cred ca are o la fel de mare importanta originea bonei(nu spun ca nu conteaza deloc, ci doar ca nu mai e criteriul de baza).

 

Mikyyy, cum spuneau si fetele, UK-ul poate este  un pic diferit.

Originea bonei conteaza pentru foarte multi nativi. 

 Paranteza - exista sate sau zone in unele orase in care agentiile de imobiliare nu vor vinde niciodata  la emigtanti  - ca s-au pus rau cu localnicii.

 

Nu prea conteaza natia la menajere dar  cine le are grija de copii ii intereseza.



#350
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 11 iunie 2014 - 18:08

Mai adaug ceva doar ca sa clarific cum e cu costurile pentru avut grija de copii in Canada, provincia Quebec: orice persoana angajata ca babysitter, indiferent ca i oficial sau neoficial, indiferent ce pregatire are, te costa mai mult decat o gradinita, subventionata sau nu. Unii se descurca aducand bunicii din tarile de origine sa vada de copii, altii (marea majoritate) aleg, evident, gradinita...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -