Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Servici vs stat cu copilul


356 raspunsuri la acest subiect

#331
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 08 iunie 2014 - 20:48

Victoria vb numai engleza, spre rusinea si dezamagirea mea. planul era ca eu sa vb spaniola (sau macar romana) cu ea si taica-su (canadian nascut si crescut aici) sa vb cu ea engleza. Probabil ptr. ca vb numai engleza in casa, mi-a fost greu sa vb cu ea aktceva decat engleza. Pe cand avea vreo 2 ani si am vrut sa incep sa o invat spaniola, a refuzat, a plans, nu a vrut nicicum sa vb spaniola (nici macar sa o auda).



#332
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 08 iunie 2014 - 20:52

Jenn, multumesc.  [flo2]

Mihaela, tu la ce varsta a Marciei ai inceput sa vb cu ea romana? 

Eu am invatat spaniola aia castellano de la peruani. Am vb cu peruani care jurau ca-s peruanca (desi nu arat deloc), dar cum spui tu, fara gram de accent. Si acum, prin Caraibe lumea crede ca-s ori columbianca (!) ori peruanca.



#333
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 08 iunie 2014 - 21:07



Coca, banii tai, alegerile tale.  [flo2]  Sincer, pe mine ma uimeste ca tocmai noi, romance care vb cu accent suntem mai impotriva celor cu accent decat nativii. Prietena mea de aici a avut baiatul la un daycare la o sud-americanca, femeia se poarta super cu copiii, ii invata o gramada. Si are si copii de canadieni nascuti si crescuti (parintii) in Canada. O fi altfel in Anglia, nu stiu, intreb: sa fie oare o chestie mai mult de imagine, o imagine care spune "Ah, are child-minder poloneza/filipineza ptr. ca nu isi permit financiar o englezoaica" si da rau la imagine???

Nadia, eu nu sint impotiva numanui, eu pur si simplu i-am spus lui Mikyyy ca o sa-i fie greu sa-si faca clientela ca prospat emigrat in aceasta tara.

Ce nu inteleg eu e de ce daca sint emigranta si am accent trebuie sa iau childminder cu accent cind pot sa aleg unul fara accent, care vorbeste o engleza corecta? Nu e normal sa aleg ce cred eu ca e mai bun pentru copilul meu fara sa-mi pese ce cred altii?

Cit despre imagine , ma faci sa rid. Tu chiar crezi ca am avut timp sa ma "bat" in childmidere cu alte mame, childminderul iti creaza "imaginea"? [:-)))]

In mod sigur Anglia e diferita de canada sau china, alte bordeie, alte obiceiuri.


Editat de Letitia1, 08 iunie 2014 - 21:10 .


#334
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 08 iunie 2014 - 22:46

 

Eu nu am accent, engleza mi-e limba principala acum, insa mama, care are accent (nu e foarte romanesc, nu stiu cum sa il descriiu, insa e clar ca nu e native speaker cand o auzi, desi vorbeste excelent) nu a avut niciodata probleme cu copiii. Nici cu ai mei, nici cu zecile de prieteni ai alor mei care se perinda pe la noi pe acasa si nici cu o clasa de 14 copii de prin toate colturile lumii carora le-a fost invatatoare anul asta (clasa a 3-a). 

Ai incercat sa te inregistrezi si sa te asculti?

 

Nici eu nu imi aud accentul ca sint obisnuita dar este clar ca am.

 

Am cunoscut eu o rusoaica la o petrecere care spunea la toata lumea ca ea nu are accent  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] si ca vorbeste extrem de corect.

 

Se poate sa nu ai accent, dar un  englez ma indoiesc ca te considera 'native speaker' .



#335
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 08 iunie 2014 - 23:05

Ba da, toti englezii cu care am vorbit ma considera native speaker -- dar AMERICAN native speaker, ca deh, vorba lui Aqai, imi lipseste tonul strangulat de lipsa de oxigen LOL. Ba chiar am facut voiceover pentru lectii de engleza si filme, asa ca nu vorbesc aiurea :) 

 

Nu stiuu cum e in Europa, recunosc, nu inteleg cultura europeana (nu o mai inteleg nici pe cea romanesca acum, din ce in ce mai putin de la an la an), poate ca intr-adevar Engleza aia de fitze e greu de prins (desi ma indoiesc) si daca un copil e crescut de cineva cu alt accent, poate nu reuseste sa vorbeasca Engleza atat de curat cum ar vrea parintii. Dar ma indoiesc. Nu cred ca un copil ai carui parinti, prieteni, cerc de cunostinte vorbesc intr-un anume fel, va ajungenla 4-5 ani fara sa vorbeasca exact la fel, indiferent de accentul bonei. Ma gandesc la colegii mei de scoala generala (din Bucuresti) care aveam bunici de prin toate colturile tarii, care le vorbeau cu tot felul de accente, si toti vorbeau cu accent clar bucurestean. Nu vad de ce ar fi diferit. 

 

Cat despre turcii sau arabii olandezi care nu vorbesc bine, apai aia e alta situatie. Acolo tot mediul este turc/arab si copilul are prea putina expunere la limba olandeza. Dar daca un copil olandez ar sta cateva ore zilnic cu o bona care sa ii vorbeasca in olandeza cu accent turcesc, in timp ce parintii, familia, prietenii, toti vorbesc olandeza, cu siguranta ca si acel copil tot olandeza va vorbi si tot la fel de pura ca si parintii. 

 

Nu vorbim aici de zone ale tarii, mediu social si cum influenteaza ele soarta in viata a copilului. Vorbim doar de faptul ca o singura persoana, vorbind limba nativa a cooilului cu accent, nu va determina accentul copilului in conditiile in care parintii, prietenii si toti cei din jurul lui vorbesc corect limba nativa. Asta este ipoteza mea. 



#336
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 08 iunie 2014 - 23:15

Ba da, toti englezii cu care am vorbit ma considera native speaker -- dar AMERICAN native speaker, ca deh, vorba lui Aqai, imi lipseste tonul strangulat de lipsa de oxigen LOL. Ba chiar am facut voiceover pentru lectii de engleza si filme, asa ca nu vorbesc aiurea :) 

 

Nu stiuu cum e in Europa, recunosc, nu inteleg cultura europeana (nu o mai inteleg nici pe cea romanesca acum, din ce in ce mai putin de la an la an), poate ca intr-adevar Engleza aia de fitze e greu de prins (desi ma indoiesc) si daca un copil e crescut de cineva cu alt accent, poate nu reuseste sa vorbeasca Engleza atat de curat cum ar vrea parintii. Dar ma indoiesc. Nu cred ca un copil ai carui parinti, prieteni, cerc de cunostinte vorbesc intr-un anume fel, va ajungenla 4-5 ani fara sa vorbeasca exact la fel, indiferent de accentul bonei. Ma gandesc la colegii mei de scoala generala (din Bucuresti) care aveam bunici de prin toate colturile tarii, care le vorbeau cu tot felul de accente, si toti vorbeau cu accent clar bucurestean. Nu vad de ce ar fi diferit. 

 

 

 

 

Si accentul tau in care parte a  Americii l-au incadrat?

Ca si alea sint  zeci de accente.

Eu am inceput sa invat engleza in Irlanda si cind m-am mutat aici mi s-a spus ca anumite cuvinte le pronuntam ca irlandezii.

 

Sotul meu a avut dadaca unguroaica, si pe la 5 ani vorbea foartea  stilcit romaneste - dupa a inceput gradinita.

Ambii lui parinti fiind romani - dar el statea destul de mult cu dadaca.

 

Edit: Am si eu o curiozitate de citi ani esti plecata? (nu este nevoie sa-mi raspunzi daca te deranjeaza) 


Editat de ab5174, 08 iunie 2014 - 23:17 .


#337
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 08 iunie 2014 - 23:55

Nu ma supar -- sunt plecata de peste 15 de ani, (acum am 35) insa inca din scoala generala vorbeam foarte mult engleza cu native speakers. Am un accent nord american "clean" in afara de faptul ca spun "y'all" -- tipic Southern :) 

 

Despre sotul cu bona -- pica in categoria celor neexpusi la limba, daca el statea in majoritatea timpului cu bona si nu mergea la gradinita si probabil petrecea putin timp cu parintii. 



#338
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 00:01

Nadia, eu nu sint impotiva numanui, eu pur si simplu i-am spus lui Mikyyy ca o sa-i fie greu sa-si faca clientela ca prospat emigrat in aceasta tara.

Ce nu inteleg eu e de ce daca sint emigranta si am accent trebuie sa iau childminder cu accent cind pot sa aleg unul fara accent, care vorbeste o engleza corecta? Nu e normal sa aleg ce cred eu ca e mai bun pentru copilul meu fara sa-mi pese ce cred altii?

Cit despre imagine , ma faci sa rid. Tu chiar crezi ca am avut timp sa ma "bat" in childmidere cu alte mame, childminderul iti creaza "imaginea"? [:-)))]

In mod sigur Anglia e diferita de canada sau china, alte bordeie, alte obiceiuri.

 

 

Letitia, imi cer scuze, nu am vrut sa te ofensez in nici un fel.  [flo2]

Iar referitor la "imagine", am spus deja ca e doar o intrebare. 



#339
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 00:07

Ah, mi-am mai amintit ceva: mama mea; in casa toata copilaria ei, toata lumea vb Germana. La scoala vb germana (era la scoala germana din Lugoj). Afara, la joaca, cu copiii vb toti ungureste. Insa, zau ca nu a avut vreun accent cand vorbea romaneste. Vorbea romaneste exact ca oricare dintre noi.



#340
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 09 iunie 2014 - 01:46

La noi in casa se vorbeste engleza. Sotul, scotian dar crescut in Anglia si educat in "private schools", pana la 17 ani, cand a venit in Scotia, vorbeste cu accent foarte "posh", mereu e intrebat de unde e. Eu... vorbesc mai degraba "RP", "received pronounciation", bineinteles, nu am cum sa fiu confundata cu un vorbitor nativ, am un usor accent pe care de obicei nu stie lumea cum sa-l plaseze, dar cu exceptia catorva cuvinte tipic scotiene cum ar fi "wee" in loc de "little", "daftie" in loc de "silly" vorbesc Standard English. Juniorul de 5 ani si jumatate? Daca cineva suna "Scottish" la noi in casa el e... childminder-a scotiana, gradinita scotiana, scoala scotiana, majoritatea prietenilor scotieni...  Dar macar vorbeste o scotiana frumoasa, corecta, fara greseli gramaticale.

 

Fara sa fiu snoaba (zau ca nu sunt [:)] ) recunosc si eu ca daca as avea de ales, as prefera ca bona/childminder-a copilului meu sa fie "native speaker". Sau romanca... si atunci sa vorbeasca cu al meu copil in limba romana. Daca as avea o childminder-a poloneza, frantuzoaica, italiana etc as dori sa vorbeasca celui mic in limba ei/lui nativa... pentru ca al meu copil sa o invete fara greseli.

 

Si pentru ca s-au discutat despre bone, childminder-e, dadace si preturi... e o diferenta. "Nanny", bona, e o persoana calificata, care a facut cursuri speciale in ingrijirea copilului (cel putin nivel de colegiu, exista "academii" speciale pentru nannies), cursuri de prim ajutor, educata, vorbitoare de 2-3 limbi straine, cu permis de conducere, care se ocupa STRICT de copilul tau/copiii tai,  in nici un caz de menaj. Salariul unei bone e in jur de 1800-2000 de lire/luna. 

 

Childminder-a e persoana care a facut niste cursuri de ingrijire a copilului (uneori organizate in cadrul consiliilor locale), verificate de catre consiliu si acreditate sa aiba grija de cativa copii (maximum 3 sub 5 ani, dintre care unul singur sub 1 an, plus inca maximum unul sau doi mai mari) la ele acasa - deci avand un fel de mini-gradinita la domiciliu. Sunt verificate anual de catre consiliu, sunt obligate sa faca cateva cursuri tot timpul, sa si le "reinnoiasca", cel de prim ajutor, plus inca macar unul anual, in domeniu, anual li se verifica domiciliul, sa aiba alarma de incendiu si monoxid de carbon, sa respecte regulile de igiena etc. Costurile sunt mult mai mici, in Scotia un childminder "taxeaza" cam 4 lire/ora, in Anglia 5-6, in Londra 6+

Bineinteles, exista si childminder-ele neacreditate, care nu sunt inscrise la Consiliu si deci nu sunt verificate - si acestea pot fi mai ieftine - se merge pe cerere si oferta. Sunt mamici care nu isi permit sa plateasca 500-800-1000+ pe luna pentru un childminder acreditat, si atunci, incearca sa gaseasca pe cineva sa aiba grija de copil/copii pentru suma pe care o pot oferi. Iar persoana respectiva poate fi vorbitor nativ, sau nu... de obicei nu.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -