Sari la conținut

Sari la conținut


Hipertensiune in sarcina - nu raspunde la tratament

hipertensiune preeclampsie

40 raspunsuri la acest subiect

#21
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 09:03

Multumim mult laura de sfaturi. Eu chiar nu stiu ce sa mai mananc, intradevar sare deloc, paine nu manac decat niste biscuiti integrali dar sunt fara sare, si covrigei din tarate tot fara sare. 

De ceaiuri nu stiam ca avem voie, Incep si eu cu cel de codite de cirese poate nu ma mai umflu asa tare

Babyb00m Mie medicul mi-a spus ca ceaiurile sunt chiar recomandate.. \poti linistita sa incepi sa bei ceaiuri [:)]



#22
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:43

fetele dar voi nu aveti regim? nu v-au zis dr cat de important est regimul la hipertensiune? fara sare! deloc, nu paine nu nimic sarat..nu muraturi, branza, mezeluri exclus, bauturi carbogazoase nimic!! plus ca se da furosemid, mie imi faceau si injectie in materniate cu furosemid..am stat o luna in spital cu preeclampise si am nascut prematur.



#23
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:48

almette aveam voie sa mananc, branza de vaci proaspata, super, ciorbe fara sare, numai apa plata, multa apa, fructe din plin, carne insa aveam voie numai gratar sau la cuptor. eu mancam la greu dovlecei pane cu smantana si rosii :), mamaliga, cartofi copti, si fructe..puteti sa va faceti bruschete cu rosii cu oregano si usturoi...foloseam pt gust usturoi in mancare..bine..nu eu..ca eu eram la pat..dar dadeam comanda la mama si soacra :) freshuri naturale..

mie proteinele mi-au dispurut din urina dupa 2 saptamani de regim strict si cu tratament..acelasi ca al vostru



#24
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:49

Eu regim tin nu ma apropii deloc de sare. dar furosemid nu iau din cauza unor probleme renale



#25
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:52

iar de internare banuiesc ca nu e nevoie tot timpul, sunt in monitorizare dar nu stau la pat, bebe e bine, col lung inchis, placenta tanara, lichid mult. Chiar e indicat sa fac plimbari, desigur nu efort dar atat timp cat tensiune se mentine scazuta cu tratament si raspunde la tratament, nu am interdictii. Cat de devreme ai nascut?



#26
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:52

eu zic ca daca dr va ziceti sa stai in spital stati in spitalll.la un puseu de tensiune se poate intampla o neneorocire...si asta se poate face si in somn..la mine erau pergatiti tot timpul sa intervina prin operatie..fiecare medic de garda venea intai la mine sa ma vada cum ma simt..am mai avut si altele pe cap in afara de hipertensiunea, dar stiu cu ce se mananca. l aun puseu de peste 16 -17 tensiune de obicei se opereaza. stiu pe cineva care a facut eclampise si a fost pe muchie de cutit dupa ce a nascut, la terapie intensiva o saptamana ca nu ii mai scdea tensiunea cu nici un tratament. Nu e de joaca, nu luati in joaca diagnosticul ca stiti voi mai bine. Monitorizati f atent bebelusul in perioada asta.

Sanatate si numai bebei sanatosi!



#27
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 11:55

34 saptamani..insa de 2 ori am facut in spital puseu de tensiune si m-au pregatit de 3 ori de cezariana...norocul meu e ca a scazut cand mi-au luat sange pt analizele dinainte de operatie ...

dar operata mai devreme am fost din alta cauza..am mai avut o tumora pe ovar care s-a marit ...practic tensiunea a fost tinuta sub control :) aa..parca imi mai dadeau un diazepan din cand in cand...daca nu ma insel...asta in spital



#28
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 12:07

Ai fost un caz mai grav inseamna. Mie deocamdata nu mi-au recomandat internare, nu a fost inca cazul. Tensiunea o singura data a sarit la 15 in rest mereu s-a mentinut la 13 cu 10 iar acum cu tratament e 11 cu 6.  Bebe e hranit bine, am facut doppler la 2 saptamani, tensiunea o masor de 3 4 ori pe zi, daca la urmatorul control imi va spune ca trebuie sa ma internez cu siguranta nu refuz insa nu s-a pus problema inca 



#29
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 14:14

Intr-adevar este alta situatie. E super buna tensiunea [flo2] , tine-o tot asa si ajungi la 40 de saptamani.



#30
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 14:55

Da din fericire dupa ce am marit doza de dopegyt sunt foarte bine cu tensiune si nici nu oscileaza daca iau pastilele la timp, si oriucm incerc sa stau calma si sa nu ma gandesc la prostii...incerc sa fiu cat mai pozitiva! 

Cat are bebe al tau acum?  [flo2]





Etichetat si cu hipertensiune, preeclampsie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -