Sari la conținut

Sari la conținut


Hipertensiune in sarcina - nu raspunde la tratament

hipertensiune preeclampsie

40 raspunsuri la acest subiect

#1
crinushka

crinushka
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 20:11

Salut! Sunt in saptamana 33 si am tensiune de o saptamana in jur de 15, 16. Nu scade decat ptr f putin timp sub tratament.

Am fost internata cateva zile la maternitate unde mi-au dat Dopegyt de 2 ori si ulterior de 3 ori pe zi, cu Nifedipin in caz de puseu., insa am semnat sa plec acasa ptr ca altceva nu imi faceau si din pdv obstretical eram bine, adica nu am contractii, colul e lung si inchis, nu am dureri, etc.

Primul lucru, a treia zi dupa externare am fost la cardiolog, care mi-a suplimentat aceste Dopegyt x3 cu Nifedipin la urgenta cu alt medicament, Leridip, o data pe zi.

Parca iau aer, tensiunea sare in tavan daca fac putina miscare prin casa (o juma de ora la bucatarie, de ex) sau daca simplu vorbesc la telefon.

Sunt umflata rau, am simptome deci de preeclampsie.

Intrebarea mea este, pot naste la 34 de saptamani cu cezariana? 

Maine ma duc la ginecologul meu de la Brasov, de la Eva, care imi va spune ce si cum.

Dar nu mai am rabdare si va intreb si pe voi, ar trebui sa ma sperii ca am stat atat cu tensiunea mare? Mi-e teama sa nu afectez bebele... care pana acum e cu o sapt in urma ca dezvoltare deja (din cazua tensiunii), iar placenta e grad 2 spre 3.

Multumesc!



#2
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 07:44

Am si eu aceasi problema, numai ca hta la mine raspunde la tratament. Cum stai cu tensiunea pe artere uterine? Dar cu proteinele in urina? Teoretic da poti naste la 34 saptamani prin cezariana daca medicul considera necesar



#3
crinushka

crinushka
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 11:39

am avut ceva proteine in urina cand m-au internat,, dupa care la externare cica nu a mai fost cazul, nu mi-au scris nimic legat de ele pe scrisoarea medicala., nu cred ca disparusera, dar erau mai putine - ma hidratasemn f bine si mancasem fara carne.

ieri am fost la ginecologul meu care m-a mai linistit putin.

- fluxurile, a zis medicul meu ca nu sunt mari. sunt maricute, dar nu e cazul sa ne ingrijoram, a spus. adica IR-0.64, IP - 1.03 (cam mare, zic eu..)

tot ieri la control mi-a spus ca placenta nu e 2 spre 3, e 1 spre 2. are niste nervuri de calcifiere, nu prezinta pete de calcifiere (asta ar fi semnul de maturizare mai accentuata..)

de asemenea, bebele e in continuare cu o saptamana in urma. ceea ce e bine din punctul meu de vedere, dat fiind ca acum o sapt era tot atat de in urma cu cresterea, ceea ce inseamna ca de cand ma supraveghez mai atent a crescut cum trebuie. are deja 1955 grame.

tensiunea mi-a gasit-o 16 cu 11, mi-a dat un dopegyt pe loc, mi-a marit doza de hipotensoare, drept care tratamentul meu e urmatorul:

-4 dopegyt, una la 6 ore..

- un leridip de 10 o data pe zi, dimineata..

- la urgenta, daca sare de 15 sau mai bine 16.. - un nifedipin sub limba.

 

dupa cum vedeti, o gramada de hipotensoare luate fara diuretic, caci aflu ca nu am voie. - voic e stiti?

drept care sunt umflata ca si cand as sta sa explodez. fata mea arata de parca as avea toate maselele umflate. 

intre timp tot ce pot sa fac e sa stau cuminte in pat, sa ma hidratez bine si sa nu mananc cu sare.

daca aveti idei despre cum pot tine proteinuria sub control, si in general functiile renala si hepatica - cele care mai fac diferenta itnre un diagnostic de preeclampsie si unl de doar HTS indusa de sarcina - sunteti bienvenite, chiar  va rog.

multumesc, si sa auzim de bine de la toate.

va pup,

Crina.



#4
crinushka

crinushka
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 11:49

Am si eu aceasi problema, numai ca hta la mine raspunde la tratament. Cum stai cu tensiunea pe artere uterine? Dar cu proteinele in urina? Teoretic da poti naste la 34 saptamani prin cezariana daca medicul considera necesar

tu ce faci, ce ti-a spus medicul, cand vei naste, data fiind conditia ta?

cat despre mine, vrea sa astept pana la 38, 39 - sincer mi-e cam teama.



#5
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 01:55

Eu astept sa merg la cardiolog marti si miercuri la ginecolog iar. Dopegyt iau doar 3 pe zi, dar cred ca imi va schimba tratamentul, acum 2 zile am avut 15 cu 11. Eu imi iau tensiunea de 3 4 ori pe zi, tu? 

Inca nu stiu cat de devreme va fi nevoie sa nasc, daca va fi nevoie, miercuri aflu aproximativ. Eu aveam la analize foarte multe proteine 650. Nu stiu cum se controleaza...hidratare si probabil cat mai putine proteine ingerate, probabil de aici si nevoia mea de a manca fara carne pe toata sarcina. Eu inca nu ma umflu foarte tare, la fata si la picioare cel mai mult dar inca sunt ok. 

Diuretice....fructe multe, strugurii functioneaza la mine destul de bine, si pepene. Berea e iar diuretic, cred ca avem voie bere fara acool, nu vad dc nu am avea. Ceaiul din cozi de cirese si de papadie..inca le studiez dar sunt diuretice bune. Daca aflu ca sunt bune te voi anunta. 

Tu cum te mai simti?



#6
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 01:58

Cu uterinele stau ceva mai prost, la stnga ri este peste 2,83. Noroc sa dreapta e mai ok deocadamata, voi vedea la doppler miercuri



#7
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 02:01

Daca bebe se dezvolta si se hraneste bine nu iti fie teama, mai bine astepti. Si mie imi este teama, numai ca eu trebuie sa astept si sper sa nu fie nevoie...sa mai reziste bebe mcar pana la 35 saptamani. Eu oricum nasteam prin cezariana din cauza displaziei de sold deci nu ajungeam la 40 sapt. Maxim 39 spre 40. 

Cat de des mergi la control?



#8
crinushka

crinushka
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 14:30

imi iau si eu tensiunea des. mai precis, la jumatatea duratei de timp dintre pastile, o data la 6 ore. daca a sarit de 15-15 cu 10 - sau mai ales 11 diastolica, bag nifedipin.

cred ca si de la ele ma umflu, ca in mod normal se iau cu diuretice, dar noi n-avem voie diuretice.

te poti astepta sa te mai umfli, eu ma umflu exponential odata cu trecerea timpului :)) - dar asta e ultima mea problema..

astept maine analizele, sa vad cum stau cu proteina in urina, il sun pe doctor si probabil ca fctie de asta hotaraste daca asteptam pana la 38-39 de sapt in continuare sau nu.

la Brasov mi-a gaist IR-ul de 64 - ceea ce pare ca e bine, desi e o saptamana in urma ca grad de crestere, bebitza..

In ce sapt esti si cum e dezvoltat la tine? conteaza si asta..

cat despre mancare, facui o indigestei de toata frumusetea ieri incat nu pot manca decat supa fiarta sau bea apa cu lamaie. si mi-e o foameee :)

da,d eci astept analizele, mai am o zi de liniste.

ceea ce iti doresc si tie.

doctorul m-a chemat peste aprox 10 zile de acu inainte, dar am un feeling ca ma va chema mai devreme daca sunt pb la analize.



#9
crinushka

crinushka
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 14:31

ah, si azi am avut chair tensiune 14 (cuaproape 11, adevarat, dar acel 14 e ceva) - poate poate inseamna ca incepe sa dea rezultate tratamentul, Doamne ajuta, desi mi-e o sila de gustul ala de Dopegyt de nu-ti spun..



#10
crinushka

crinushka
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 12 mai 2014 - 14:36

ah, si hei, am invatat ceva la maternitate cat am fost itnernata.

cica daca stai pe stanga culcata atunci presiunea scade pe artera uterina si se hraneste cel mai bine bebele. mereu ne spuneau asistentele sa stam culcate pe stanga - sau ok, si pe dreapta, dar cat se poate de putin pe spate,





Etichetat si cu hipertensiune, preeclampsie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -