Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Perioada lui NU


33 raspunsuri la acest subiect

#21
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 08:49

Cuvantul de ordine e rabdare.

Cred ca marea majoritate aici stim care e treaba cu somnul, mai bine zis cu lipsa lui. Doua nopti dormite pe jumatate, insemnand cate ore, nu te supara... Cea mica, a mea, are aproape 5 ani. Eu, acum, mai mult de 6 ore pe noapte nu dorm, cu minim 2 treziri. Media pe luna, sa zic, e cam de 5 ore pe noapte. Si da, ma duc si la servici si fac treaba si acasa si in afara de doi copii (una fiind a mea, una fiind nepoata in ingrijire permanenta, cu scoala si lectii si meditatii si extra activitati) mai am si doi caini si un peste si sotz si familie extinsa, parinti, sora, cumnat, socri, etc. Uneori mai au si ei probleme si ii ajutam si pe ei, cum putem.

Din ce am citit ca fac celelalte fete, eu sunt libera, lipsita de griji si ok.

De ce iti spun astea? Ca sa vezi ca toate trecem prin diverse si raspunsul e rabdarea si atitudinea.

Ai un pui de om de 2 ani. El acum a invatat ca poate spune ceva, respectiv NU, la care vede un raspuns imediat. E pur si simplu fascinant pentru el acum modul in care un simplu cuvant va opreste pe voi din a face ceva. Nu o face cu intentia de a va scoate pe voi din minti. Nu stie ca sunteti obositi, ca nu ati dormit decat juma' de noapte. O sa creasca si o sa depaseasca etapa asta.

Pana atunci, mi se pare foarte bun sfatul sa va alegeti cu grija bataliile. Adica incercati sa ocoliti situatiile in care el va raspunde cu NU si voi cedati.

Noi mai procedam asa: sa zic ca eram in parc si vroiam sa plecam acasa. In primul rand ii spuneam mami, acum mergem in parc, dar cand zice mami gata, plecam acasa, e gata. O sa te anunt din timp sa stii. In parc, atunci cand se apropia plecarea ii spuneam: te mai dai de 3 ori in topogan si plecam. Si numaram impreuna. Sau mai avem 10 minute de stat, dupa aia: mai avem 5 minute de stat, gata, acum plecam. Da, la inceput imi spunea NU, dar o lasam usor, si tot plecam, nu taras si plangand. Dar data viitoare cand imi spunea ca vrea in parc ii spuneam si eu pe moment NU si ma uitam la ea. Prima data a pus buzita si a scos un maaaaaaaaaamiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii neincrezator si ofensat. Dupa aia am continuat. Mergem numai daca asculti si plecam din parc fara plansete atunci cand spun eu ca trebuie sa plecam. Nu iti imagina ca a mers din prima, dar a mers. Si acum, cand e sa mergem undeva sau sa facem ceva ii spun dinainte ce asteptari am de la ea. Functioneaza din ce in ce mai bine. Bineinteles ca trebuie sa il lauzi atunci cand te asculta: bravo, mami, ma bucur ca ne intelegem asa de bine, uite ce baiat mare te-ai facut, etc. Poti sa mai incerci cu distras atentia, ca tot suntem la exemplul cu parcul, nu ii spui plecam acasa punct. Mami, hai sa mergem pana la magazin sa iti iau (ceva ce ii place lui). Si asa plecati din parc fara declaratii cu plecat din parc.

Incearca sa formulezi astfel incat sa nu ii dai posibilitatea sa spuna NU. Evita sa ii ceri acordul sau sa ii ceri parerea daca nu esti sigura ca raspunsul lui te satisface.

Cu pampersul, care e problema ca sta cu el plin si ud pana se imprastie pe hainute, cum vrei sa inteleaga ce inseamna, daca nu a trait asta? Da, o sa murdareasca un rand-doua de hainute, dar atunci cand ii vei spune data viitoare ca se umple pampersul o sa stie despre ce e vorba.

Incearca sa il implici in actiunea de schimbat pampersul, s-ar putea sa fie fericit sa te ajute. Pune undeva la indemana lui pachetul cu servetele umede si punga cu pampersi si spune-i: mami, cand simti ca te deranjeaza pampersul, adu-mi tu un pampers sa il schimbam. Esti baietel mare de acum. Nu va functiona din prima. Ii spui din timp, uite, se cam umple pampersul si o sa te usture funduletul. Adu-mi te rog un pampers din punguta sa il schimbam. Zice NU, te faci ca nu auzi, revi mai tarziu.

Cu cat va opuneti voi mai fatis acum, cu atat va fi mai vehement si NU-ul lui.

Si o incurajare: va trece perioada asta, vor veni altele, unele mai grele, unele mai putin grele.

[flo2]



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 09:13

Fii mio are 18 ani iar eu zau daca-mi amintesc ca a existat o perioada cu "nu"! [:D]

 

Concluzia...trece si nici nu-ti vei aminti!

 

Insa mi-as dori cu mare ,mare drag s amai aiba asa vreo 2 anisori..



#23
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 12:47

Fii mio are 18 ani iar eu zau daca-mi amintesc ca a existat o perioada cu "nu"! [:D]

 

Concluzia...trece si nici nu-ti vei aminti!

 

Insa mi-as dori cu mare ,mare drag s amai aiba asa vreo 2 anisori..

Asa e, trece si nici nu-ti mai amintesti. Victoria face 6 ani in 2 saptamani si sincer, imi amintesc abia vag perioada lui NU.



#24
Alinutza1979

Alinutza1979

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 13:00

Evident ca am copil, ca nu vb dupa cum bate vantul si nici din auzite....evident ca m-am confruntat si cu aceasta situatie, evident ca am avut nopti si zile nedormite si nu doar 2....ci peste 350 una dupa alta si stiu si cum e sa dormi in picioare (la propriu). Da, asta e una din solutii...pt ca daca acum oalele se sparg in capul tau, reprosurile.imagineaza-ti cand va cadea se a lovi, cand va avea esecuri...tot tie iti va reprosa sotul. Perioada de Nu, nu ai cum s-o eviti, face parte din dezvoltarea si formarea personalitatii unui individ, ca sa imbunatatesti situatia, schimba-ti atutudinea....pt ca daca te zburlesti la mine ca nu ti-am dat o soluie pe placul tau, imi arati ca esti maxim de incordata...daca ai sa te documentezi ai sa vezi ca toata starea ta negativa o transmiti copilulu, daca ai o stare pozitiva si copilul tau va avea. Succes!

 

 

scuze, probabil m-ai exprimat putim mai agresiv; se pare ca nu ai inteles.

Sotul meu nu mi-a reprosat mie nimic ci parintilor lui. El credea/probabil mai crede si acum in sinea lui ca bunicii l-au invatat cu Nu-ul asta :)) 

Intelegi?



#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 13:16

alinuta, in 4 zile cat a stat la bunici, n-avea cum sa prinda asa usor faza cu nu.

poate ca bunicii, fiind mai grijulii din fire, folosesc "nu" in sensul "nu pune mana acolo", "nu te urca pe scaun" si tot asa, iar copilasul aude prea des acest cuvant, iar acum il foloseste cum vrea si poate. nu stiu, zic si eu, e posibil sa se fi intamplat asa.

e doar o etapa specifica sau foarte des intalnita la aceasta varsta. la unii copii se manifesta din toate puterile, cu toate "simptomele", la altii nu prea sau deloc. depinde foarte mult si de temperamentul copilasului, de atitudinea celor din jur - relaxata sau incordata.

si stai, ca abia scapi de teribila varsta de 2 ani si vine cea de 3 ani, si asa mai departe.

inarmeaza-te cu rabdare, citeste si informeaza-te in legatura cu toate etapele acestea, aminteste-ti mereu ca voi sunteti adultii si el doar un copilas care descopera lumea si face achizitii noi in fiecare zi.

rezolvati problema cu somnul, intr-adevar daca nu sunteti obisnuiti sa aveti nopti intrerupte sau nedormite, oboseala isi spune cuvantul.

dormi si tu cand doarme copilasul (daca stai cu el acasa), cand ii dai sa manance, ciuguleste si tu ceva alaturi de el. daca stai nemancata, nu te hidratezi, nu te odihnesti cum trebuie, pe undeva e de inteles ca organismul si nervii dau rateuri.

de voi depinde sa va organizati astfel incat sa iesiti cu bine la liman si sa treceti peste problemele din aceasta perioada.

curaj, ca se poate. rabdare, intelepciune, autocontrol. nu uita - e doar un copil, vede lumea cu alti ochi, nu are aceleasi repere si reactii precum au adultii.



#26
Alinutza1979

Alinutza1979

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 14:02

am citit ce ati scris si va multumesc mult pentru sfaturi.

treaba cu rezistatul noaptea si orele de nesomn nu se aplica la mine, eu nu sunt mama model care cade pe altarul datoriei; in primele luni ale copilului cand nu am dormit  vreo saptamana mi s-a facut rau pe strada si am cazut din picioare (eram si cu copilul in carucior); noroc nu nu eram cu el in brate! Deci chestia cu n-spe ore si nopti nedormite nu-i un exemplu de urmat fiindca inainte de a fi mame suntem oameni si functionam ca atare.

personal si dupa o noapte nedormita cap-coada - cam 8 ore - eu devin foarte nervoasa, ma dor oasele, vad in ceapa, ma doare capul si multe altele. Deci nu asa :)) ca tot suntem in perioada cu NU.

 

aseara am pus in aplicare ce mi-a fost sugerat pe aici:

am venit din parc si bineanteles ca nu vrea sa se descalte! Nu l-am mai intrebat nimic, nici nu m-a mai interesat, doar ma uitam la el! A intrat incaltat in sufragerie si ma privea de acolo, parca astepta sa-l chem sa-l descalt ca el apoi sa zica NU. L-am lasat!

I-am zis zambind ca eu ma descalt si imi pun papuci de casa, ca mi-e mult mai bine asa, ca nici nu murdaresc prin casa si mai si cantam gen "papuceii mei draguti...una alta, inventate!"  Plec si il lasa in continuare in pace.

Nu au trecut 3 min si vine pe hol la cuier si ma striga: mami! apoi imi arata sa-l descalt si sa-i pun botoseii de casa! 

 

sunt mandra de copilul meu [il]

 

Mai explicati si voi  diferite situatii cu cazuri concrete!



#27
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 14:07

bravo, alina, uite ca se poate daca schimbi metoda si abordarea.

progrese veti face cu pasi marunti. dar veti face.

cat despre odihna, incearca in week-end sa dormi cand doarme copilasul in timpul zilei. din cand in cand il puteti lasa la bunici peste noapte (de vineri pana sambata sau sambata-duminica) sa va puteti odihni si voi.

poate trezitul in timpul noptii se va rezolva in cateva zile, si baietelul isi va relua programul normal de somn. iti dai seama, si el este dat peste cap, obosit si marait, pentru ca nu se odihneste cum trebuie.

 

azi-noapte tot asa, s-a mai trezit ?


Editat de CorinaDani, 09 mai 2014 - 14:09 .


#28
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 14:17

Cazuri concrete... [:D]

De exemplu, la baie. E mare doritoare de balaceala si apa. Dupa baia propriuzisa vrea sa o las "in ploaie" adica sub dus. E super incantata sa stea sub dus. Nu ar mai iesi de acolo. Dupa cateva epidoade lasate cu lacrimi fierbinti, de nu mai stiai care e dusul si care sunt lacrimile, am adoptat metoda numaratului. Ii spun de la bun inceput ca o las in ploaie daca nu plange cand trebuie sa iasa. Mami, dar ma lasi muuuuuuult! Da, mami, te las mult si cand trebuie sa iesi numaram pana la 10. Cand ajung la 10 inchizi tu singurica robinetul ca esti fetita mare deja si poti. Ia sa vedem, reusesti sa inchizi robinetul cand ajung eu la 10? O las ce o las, cateva minute, apoi ii spun: cat ai staaaaaaaat!! te-ai incretit toata de la atata apa! fii atenta ca incep sa numar. Si incep rar: 1, 2, etc pana la 10. Si la 10 inchide singura robinetul.

Da, a fost si o perioada in care nu vroia sa incep sa numar si incepea a se jeleasca, nuuuuuu nu numara acumaaaaaa!!! Mai staaaaaau!!! Dar data exact urmatoare cand m-a intrebat daca o las in ploaie i-am spus ca  nu, nu o las in ploaie pentru ca nu se tine de cuvant. Mi-ai promis ca nu mai plangi deloc si inchizi tu apa la 10. Data trecuta ai plans. Eu nu vreau sa te vad plangand, ma intristez foarte mult cand plangi, asa ca daca nu reusim sa gasim o solutie si sa nu mai plangi, nu te mai las in ploaie si gata. Bineinteles ca a protestat ca nu o mai las in ploaie deloc. Asta e. Dar de data urmatoare am aplicat metoda cu succes si am scutit plansetele. Si este si ea foarte mandra de ea insasi si subliniaza asta. Uite mami, nu am mai plans si am inchis apa cand ai spus tu 10! Bravo, mami!



#29
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 15:03

Noi avem 2 ani jumate, asa ca suntem in plina perioada de NU.

De obicei ii ofer eu doua sau mai multe alternative din care sa aleaga, care-mi convin toate, in asa fel incat sa nu poata zice nuu, de exemplu: "Pui rochita rosie sau fustita bleu si bluzita cu Minnie?" sau "Faci baitza cu balena, cu pestisorii sau cu jucaria x?" sau "Mergem afara cu tricicleta, sau pe jos? Luam mingea sau mergem in parc?" In asa fel sa simta ca ea e sheful, dar de fapt... :D. 

Nu functioneaza intotdeauna. De obicei, daca insista cu nu ceva, o las in boii ei. "Nu vreau sa ma incalt!" "Foarte bine, n-ai decat sa mergi desculta!" si o scot doi pasi pe holul blocului. E deajuns, pentru ca se intoarce in casa urland ca ea vrea pantofii! Fac asa de fiecare data cand stiu ca n-o sa-i placa consecintele...

Si mai sunt sicazurile grave, cand a facut caca si nu vrea sa schimbe pampers-ul sau nu vrea s astearga mucii, sau nu spala manutele, sau altele asemenea, ce tin de ingiena. Atunci ma prefac suparata (de fapt nu prea ma prefac...) si ii spun sa stea in camera ei daca prefera sa fie murdara, pentru ca nu vreau sa ma imputeasca si pe mine, si ma duc in alta camera unde ma amuz copios cu sotul. Radem si ne distram iar dupa maxim 2 minute vine si ea, ca vrea sa se schimbe, spele etc, sa se joace cu noi...

Si inca ceva, daca apuc sa o amenint cu ceva, pun si in practica, pentru ca vreau sa stie ca nu glumesc!

De o luna avem un sistem de recompense cu magneti, dar poti folosi ce vrei tu, buline, abtibilduri, nasturi, orice, care pare sa dea rezultate, am desenat / scris 10 reguli "ale noastre" (Noi nu lovim, noi iubim, noi facem pisu si caca la olita, noi spalam manutele, noi spalam dintisorii, noi nu ne jucam cu mancarea, noi mergem la culcare, noi ne imbracam frumos, noi nu bazaim, noi suflam nasul) le-am citit si aprobat impreuna si o recompensam cu magneti. La un anumit numar de magneti adunati, primeste ceva de la noi. Functioneaza deocamdata, va trebui sa adaptez regulile pe masura ce creste...

In cele 20% din cazuri cand nimic nu functioneaza si intram in conflict, o trimit in camera ei sa se linisteasca. 

Cam asta e...



#30
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 15:24

Ai citit ca e vorba de 2 (doua) nopti ?...

 

Am citit. Dar eu sunt patita, nu din cauza de copil, ci din cauza de lucru.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -